Odkamienianie zmywarki gastronomicznej – jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy

Wnętrze zmywarki gastronomicznej pozbawione kamienia

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zmywarki w domu. W lokalach gastronomicznych tego typu urządzenia mają natomiast jeszcze większe znaczenie, ponieważ zapewniają nie tylko szybkie mycie, ale również idealną higienę. Aby jednak dobrze spełniały one swoje funkcje, trzeba o nie dbać. Jednym z kluczowych zabiegów konserwacyjnych jest regularne odkamienianie zmywarki gastronomicznej. Dowiedz się, jak zrobić to dobrze!

Dlaczego odkamienianie zmywarki gastronomicznej jest tak istotne?

Tzw. kamień to osad powstający na skutek wytrącania się z wody soli mineralnych, przede wszystkim wapnia i magnezu. Im twardsza woda, tym więcej minerałów zawiera, a tym samym kamień osadza się szybciej i w większych ilościach. Minerały te są korzystne dla zdrowia, dlatego ich obecność w wodzie pitnej jest pożądana. W wodzie używanej do celów gospodarczych sprawiają one jednak sporo problemów. Odkładanie się kamienia na sprzętach kuchennych takich jak zmywarki gastronomiczne może powodować ich awarie i przyspieszać zużycie. 

Ciepło sprzyja wytrącaniu się minerałów z wody. Dlatego wskazane jest regularne odkamienianie zmywarki gastronomicznej. Zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do obniżenia sprawności urządzenia, zmniejszając jego skuteczność oraz wydajność. Ponadto może powodować poważne awarie! Osadzający się na elementach urządzenia kamień może powodować:

  • gorsze przewodzenie ciepła,
  • zatykanie czujników regulujących długość programów zmywania,
  • głośniejszą pracę urządzenia,
  • obniżenie skuteczności w zakresie usuwania brudu,
  • większy pobór energii elektrycznej.

Jeśli więc w Twoim lokalu znajduje się zmywarka, odkamienianie powinno być obowiązkowo włączone do regularnych zabiegów konserwacyjnych – szczególnie jeśli masz twardą wodę!

Warto przeczytać także: Jak dbać o zmywarkę przemysłową? Wskazówki eksploatacyjne

Odkamienianie zmywarki gastronomicznej – jak często to robić?

Jak często wymagane jest odkamienianie zmywarki gastronomicznej? Trudno jednoznacznie to określić, ponieważ w różnych miejscach woda ma inną twardość. Im twardsza woda, tym częściej należy przeprowadzić takie zabieg. Należy jednak również brać pod uwagę częstotliwość użytkowania urządzenia. Odkamienianie zmywarki, która pracuje niemal nieustannie będzie wymagane częściej niż takiej, która jest włączana np. tylko kilka razy w ciągu dnia. W przypadku zmywarek domowych, używanych zwykle nie częściej niż raz dziennie (ale za to stosujących dłuższe programy zmywania), odkamienianie zmywarki jest zalecane raz na 2 – 3 miesiące. W warunkach profesjonalnych jest to wymagane znacznie częściej – zwykle zaleca się, żeby odkamienianie zmywarki gastronomicznej przeprowadzać nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Jak i czym odkamienić zmywarkę?

Jak i czym odkamienić zmywarkę? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Najlepiej sprawdzają się specjalne preparaty służące właśnie do odkamieniania. Zwykle mają one kwaśny odczyn, dzięki czemu z łatwością rozpuszczają niepożądane osady. W związku z tym można z nich korzystać tylko na powierzchniach wykonanych z materiałów odpornych na kwasy. Należy szukać preparatów przeznaczonych do profesjonalnych zmywarek i wyparzarek gastronomicznych.

Odkamieniacz do zmywarki gastronomicznej jest bardzo prosty w zastosowaniu. Wystarczy go rozcieńczyć w proporcji zgodnej z zaleceniami producenta, a następnie wlać do zmywarki i uruchomić cykl zmywania (bez naczyń). Preparaty tego typu działają już w 50 – 60°C. W razie potrzeby można jednak powtórzyć proces. W rozcieńczonym odkamieniaczu można także czyścić wybrane elementy zmywarek po ich wymontowaniu. Dzięki temu upewnisz się, że z wnętrza urządzenia zostały usunięte wszystkie osady. 

Odkamienianie zmywarki – lepiej zapobiegać niż leczyć

Uzdatnianie wody – rozwiązania od Winterhalter

Uzdatnianie wody to najlepszy sposób na to, aby zapobiec odkładaniu się kamienia w zmywarce oraz na mytych naczyniach. Dzięki temu mycie jest skuteczniejsze i bardziej oszczędne!

W zakresie odkamieniania zmywarki bardzo ważna jest również profilaktyka. W każdym typie zmywarki (także w tej domowej) powinno się stosować specjalną sól, która pomaga zmiękczać wodę. Ze względu na częste użytkowanie zmywarek gastronomicznych oraz powszechne problemy z wysoką twardością wody w warunkach profesjonalnych zaleca się stosowanie zaawansowanych metod jej uzdatniania. Jakie to metody? 

Filtry odwróconej osmozy

Najskuteczniejszą jest zastosowanie filtrów odwróconej osmozy. Usuwają one z wody zdecydowaną większość (98%) minerałów odpowiedzialnych za powstawanie kamiennych osadów. Tym samym dzięki nim odkamienianie zmywarki gastronomicznej jest wymagane znacznie rzadziej. Woda osmotyczna zapobiega gromadzeniu się osadów na częściach zmywarek, a także na mytych naczyniach. Jest to szczególnie ważne przy myciu szkła – zastosowanie filtra odwróconej osmozy zapewnia idealnie czyste i lśniące kieliszki czy szklanki, bez polerowania. Pozwoli on również zmniejszyć ilość detergentu i płynu nabłyszczającego używanych podczas zmywania, a także zredukować ilość energii pobieranej przez urządzenie podczas pracy.

Sprawdź też: Nowoczesne systemy uzdatniania wody w zmywarkach gastronomicznych

Chcesz wynająć profesjonalną zmywarkę Winterhalter do swojego lokalu? Możesz ją wyposażyć także w zaawansowany system zmiękczania wody, który zredukuje potrzebę jej odkamieniania. Sprawdź również inne treści na naszym blogu, gdzie znajdziesz więcej porad dla właścicieli gastronomii.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane