Inwestycja w wysokiej jakości zmywarkę przemysłową pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Zapewnia również bezcenny wysoki poziom czystości i higieny. Jej użytkowanie jest wygodne i nieskomplikowane, ale należy pamiętać o kilku zasadach, by nie narazić się na przedwczesne zużycie czy awarie. Dowiedz się, jak dbać o zmywarkę gastronomiczną.
Jak dbać o zmywarkę – podstawowe zasady
Wiele lokali gastronomicznych i profesjonalnych kuchni polega na niezawodnych, szybkich i skutecznych zmywarkach przemysłowych. Każda awaria takiego urządzenia może więc być poważnym problemem. Na szczęście są one zaprojektowane z myślą o długotrwałym, intensywnym i bezproblemowym użytkowaniu. Trzeba jedynie wiedzieć, jak dbać o zmywarkę podczas codziennej eksploatacji. Zasady nie są skomplikowane, ale bardzo istotne. Obejmują one przede wszystkim:
- regularne czyszczenie zmywarki,
- prawidłowe zapełnianie komory,
- dobór i właściwe dozowanie chemii do zmywania,
- uzdatnianie wody.
Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją urządzenia i przeszkolenie personelu w zakresie pracy z każdym nowym sprzętem. Na czym polega przestrzeganie powyższych zasad? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Może Cię również zainteresować: Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń – 5 najczęstszych przyczyn
Czyszczenie zmywarki
Niektórzy są święcie przekonani, że urządzeń takich jak zmywarka nie trzeba czyścić. Jest to jednak kardynalny błąd. Regularne mycie zmywarki jest niezbędne, a w przypadku urządzeń profesjonalnych konieczne dość często.
Jak czyścić zmywarkę? Polega to na wykonaniu kilku czynności. Należy:
- stale kontrolować stan filtra i często myć go z resztek jedzenia oraz innych zabrudzeń – przy intensywnym użytkowaniu zmywarki jest to wymagane codziennie lub nawet kilka razy dziennie;
- regularnie czyścić/przepłukiwać sita – minimum raz w tygodniu, a przy intensywnym użytkowaniu codziennie;
- sprawdzać i czyścić uszczelki oraz krawędzie – często zbierają się tam zanieczyszczenia;
- czyścić ramiona myjące i całą komorę – co najmniej raz w tygodniu.
Częstotliwość mycia zmywarki jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie takiego zabiegu na koniec każdego dnia. Jeśli z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach, konieczne jest natychmiastowe czyszczenie zmywarki.
Prawidłowe ładowanie zmywarki
Dla prawidłowego działania urządzenia i optymalnej skuteczności zmywania niezbędne jest również właściwe zapełnianie komory. Należy stosować odpowiednie kosze i pojemniki oraz uważać, aby wkładane do komory naczynia czy sztućce nie wchodziły w drogę ramionom myjącym i innym częściom ruchomym. Nie należy przepełniać zmywarki przemysłowej, ponieważ ma to negatywny wpływ na skuteczność zmywania. Niewskazane jest jednak również uruchamianie mycia przy jedynie częściowo zapełnionej komorze, ponieważ prowadzi to do nadmiernego zużycia wody, energii czy detergentów.
Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?
Jest to zdecydowanie wskazane, jeśli znajdują się na nich resztki jedzenia i trudniejsze zabrudzenia. Należy pamiętać, że zmywarka przemysłowa realizuje cały cykl zmywania w nie więcej niż kilka minut, dlatego warto ją wspomóc, usuwając najcięższe zanieczyszczenia pod kranem.
Właściwy dobór i dozowanie chemii do zmywania
Za skuteczność i długowieczność zmywarki odpowiada też stosowana chemia. Powinno się używać środków zalecanych przez producenta urządzenia – często jest to wręcz wymóg zachowania gwarancji. Niemniej ważne jest jej odpowiednie dozowanie. Profesjonalne zmywarki dozują płyny do mycia automatycznie, zgodnie z tym, jak zostały zaprogramowane. Regulację dozowania powinien wykonać fachowiec – serwisant. Należy jej dokonać od razu po zamontowaniu zmywarki i powtórzyć w razie zmiany środków lub niesatysfakcjonujących rezultatów zmywania.
Absolutnie niedozwolone jest stosowanie środków do zmywania ręcznego lub takich przeznaczonych do domowych zmywarek.
Sprawdź też: Chemia do zmywarki gastronomiczne a zwykłej – w czym tkwi różnica?
Uzdatnianie wody
Jak prawidłowo dbać o zmywarkę gastronomiczną? Nie da się bez uzdatniania wody. Przy tak intensywnym użytkowaniu, jakie ma miejsce w większości profesjonalnych kuchni, jakość wody ma ogromne znaczenie. Szczególną uwagę warto zwracać na jej twardość. Tzw. twarda woda występuje w większości miejsc w Polsce. Jest to woda z wysoką zawartością soli mineralnych (przede wszystkim wapnia i magnezu), które osadzają się w postaci kamiennych osadów na armaturze, instalacjach i urządzeniach.
Może Cię zainteresuje: Jak zbadać twardość wody?
Twarda woda zdecydowanie nie służy profesjonalnym zmywarkom. Może bowiem prowadzić do bardzo szybkiego narastania kamienia w przewodach i na rozmaitych istotnych elementach urządzenia, a tym samym do ich degradacji. Twarda woda może prowadzić między innymi do:
- przedwczesnego zużywania się elementów zmywarki,
- obniżenia skuteczności zmywania,
- częstych awarii zmywarki,
- zmniejszania drożności przewodów.
Dlatego wskazane jest stosowanie systemów uzdatniania wody. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych rozwiązań kompatybilnych z nowoczesnymi zmywarkami. Wśród nich przodują filtry odwróconej osmozy, które znakomicie poprawiają jakość wody, dbając jednocześnie o stan i trwałość urządzeń. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dbać o zmywarkę przemysłową? Interesują Cię dodatkowe informacje na temat doboru i eksploatacji tego typu urządzeń? Zajrzyj na nasz blog, gdzie znajdziesz sporą dawkę wiedzy i inspiracji.