Nowoczesne systemy uzdatniania wody w zmywarkach gastronomicznych

System uzdatniania wody w zmywarce gastronomicznej - wynajmijzmywarke.pl

Nowoczesne zmywarki gastronomiczne to urządzenia usuwające nawet trudne zabrudzenia w bardzo krótkim czasie. Perfekcyjna czystość naczyń zależy jednak nie tylko od klasy sprzętu, wybranego programu czy użytego detergentu, ale również od… parametrów wody. Dowiedz się, dlaczego system uzdatniania wody w zmywarce jest tak ważny i jak działają zaawansowane technologicznie urządzenia tego typu.

Zmiękczanie i uzdatnianie wody – dlaczego jest tak ważne?

Woda pochodząca z wodociągów rzadko ma parametry ułatwiające zmywanie. Zazwyczaj w kranach, szczególnie na terenach zurbanizowanych, płynie tzw. twarda woda. Twardość oznacza zawartość soli mineralnych, przede wszystkim wapnia i magnezu. Ich wysokie stężenie może być korzystne w przypadku bezpośredniego spożywania wody, ale już w przypadku zmywania niekoniecznie.

Wysoka zawartość soli mineralnych to przede wszystkim znacznie wyższe ryzyko wytrącania się osadów pojawiających się np. na armaturze. Osadzają się one również na naczyniach, sprawiając, że efekty zmywania nie są zadowalające. Ponadto duże ilości minerałów w wodzie utrudniają czyszczenie. Dlatego zmywarka, pobierając standardową ilość detergentu, może nie domywać naczyń. Z tego samego powodu twarda woda utrudnia mycie ręczne.

Jeszcze większym zagrożeniem może być kamień osadzający się wewnątrz zmywarki i prowadzących do niej przewodów. Szybko narastając, zmniejsza przepływ wody, obniżając efektywność urządzenia, a nierzadko prowadzi również do awarii i poważnych uszkodzeń komponentów.

Wszystko to sprawia, że zmywarki gastronomiczne wyposaża się w różne zmiękczacze wody – systemy, których zadaniem jest niwelowanie nadmiaru soli mineralnych, zwiększanie skuteczności mycia i zapobieganie powstawaniu nieestetycznych osadów i plam na już umytych naczyniach (w szczególności na szkle). Coraz częściej stosuje się jednak jeszcze bardziej zaawansowane systemy uzdatniania wody odpowiedzialne za kompleksową poprawę jej jakości.

Dobry system uzdatniania wody to zdecydowanie lepsze efekty zmywania – idealnie przejrzyste szkło i błyszczące sztućce bez konieczności polerowania

Urządzenia do uzdatniania wody w gastronomii

W gastronomii urządzenia do uzdatniania wody mają ogromne znaczenie. Jak już wspomniano, korzysta na tym między innymi proces zmywania. Miękka woda powoduje, że zmywarka jest efektywniejsza, a jednocześnie spowalnia jej degradację związaną z intensywnym użytkowaniem i pomaga chronić jej najważniejsze komponenty. Podstawowym narzędziem do poprawy jej jakości są zmiękczacze wody montowane obecnie w niemal wszystkich zmywarkach. Jest to jednak wyłącznie podstawowy sposób uzdatniania wody.

Zmiękczacze wody w zmywarkach gastronomicznych

Wbudowany system zmiękczania wody w zmywarce może działać na wiele sposobów. Efektem jego działania jest jednak częściowe lub całkowite usunięcie soli mineralnych utrudniających zmywanie i przyczyniających się do degradacji komponentów urządzenia. Obecnie najczęściej zmiękczacze wody pracują na zasadzie wymiany jonów, wykorzystując specjalną sól do zmywarek. W efekcie z wody usunięte są substancje powodujące powstawanie kamienia i zastąpione solami rozpuszczalnymi w wodzie.

Częściowe lub całkowite odsalanie wody

Możliwe jest również zastosowanie systemów do tzw. odsalania wody. W zależności od rodzajów usuwają one część lub całość soli mineralnych. Dzięki temu woda nie wpływa na odkładanie się kamienia, a zmywarka pracuje znacznie wydajniej przy takim samym lub mniejszym zużyciu detergentów. Naczynia są też pozbawione większości osadów i uzyskują lepszy połysk.

Odwrócona osmoza – najskuteczniejszy system uzdatniania wody

Jeśli szukasz najskuteczniejszej i najdalej idącej metody uzdatniania wody, warto przyjrzeć się odwróconej osmozie. To technika używana do dokładnego filtrowania, znacznie poprawiająca jakość wody pitnej i użytkowej. Badania wykazują, że odwrócona osmoza usuwa ok. 98% wszystkich substancji rozpuszczalnych w wodzie. Dzięki temu filtr osmotyczny pozwala uzyskać doskonałe rezultaty zmywania i idealny połysk naczyń bez konieczności ich polerowania. Taki filtr do uzdatniania wody wpływa też na żywotność urządzenia, eliminując ryzyko powstawania wielu usterek związanych z nadmiernym osadzaniem się kamienia. Dlatego z całą pewnością jest korzystną inwestycją.

Jak stosować system oczyszczania wody i dlaczego warto?

Systemy do uzdatniania wody mogą być zarówno zintegrowane ze zmywarkami, jak i instalowane osobno. Jeśli w danym miejscu woda wodociągowa jest twarda, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie filtra oczyszczającego dla całej instalacji lokalu lub budynku. Takie systemy uzdatniania wody niosą za sobą wiele korzyści. Nie tylko pomagają chronić zmywarkę i wpływają korzystnie na jej skuteczność, ale również:

  • ułatwiają sprzątanie i utrzymanie czystości,
  • zapewniają niższe koszty utrzymania rozmaitych sprzętów AGD,
  • zapewniają lepszy smak potraw i napojów przygotowywanych z użyciem filtrowanej wody,
  • ułatwiają utrzymanie w dobrym stanie systemów hydraulicznych i zachowanie dobrego przepływu wody,
  • obniżają koszty zużycia energii.

Trzeba jednak pamiętać, że system uzdatniania wody dla całego lokalu gastronomicznego to kosztowna i nie zawsze możliwa inwestycja. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z przynajmniej częścią problemów, jakie generuje twarda woda, jest zmywarka z wbudowanym   systemem uzdatniania wody – najlepiej wykorzystującym odwróconą osmozę. Taki sprzęt znajdziesz w ofercie Wynajmijzmywarke.pl.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane