Jak otworzyć bar i… nie stracić?

Jak otworzyć bar - wynajmijzmywarke.pl

Własny pub czy bar to marzenie wielu osób. Ten z pozoru prosty biznes wymaga jednak ogromu pracy, a także sporych inwestycji na start – m.in. związanych z adaptacją lokalu, zakupem wyposażenia czy uzyskaniem określonych zezwoleń. Jak otworzyć bar, by odnieść sukces? Warto zadbać nie tylko o atmosferę miejsca, ale również mądre decyzje finansowe. Sprawdź koszt otwarcia pubu i dowiedz się, jak je obniżyć.

Jak otworzyć bar? Liczymy koszty otwarcia pubu

Masz pomysł na pub i chciałbyś otworzyć własny lokal gastronomiczny? W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że prowadzenie własnego baru wiąże się to z dość dużymi kosztami początkowymi. Na jakie wydatki trzeba się przygotować? W dużej mierze zależy to od wielu czynników, jednak już same podstawowe koszty mogą pochłonąć nie mniej niż 30-40 tysięcy złotych. W mniej korzystnych warunkach mogą zaś przekroczyć one nawet 200 tys. złotych! 

Jak więc ograniczyć koszty otwarcia baru? Poniżej znajdziesz kilka patentów dla tych osób, które zastanawiają się, jak otworzyć własny bar, ale nie mogą lub nie chcą inwestować w to bardzo dużych środków. Nie masz znacznych ilości gotówki i nie chcesz pakować się w duże kredyty? Nie wszystko stracone!

1. Odpowiedni wybór lokalu gastronomicznego

Jak otworzyć bar, który nie będzie dużo kosztować na początku? Zacznij od rozsądnego wyboru rodzaju lokalu gastronomicznego! Być może w Twojej głowie jawi się bardzo konkretna wizja wystroju wnętrz, układu pomieszczeń czy dodatkowych atrakcji. Pamiętaj jednak, że każda ingerencja w przestrzeń, każdy remont i zmiana to dodatkowy koszt otwarcia baru. Co więcej, warto pamiętać, że koszty renowacji czy budowy w lokalu gastronomicznym bardzo rzadko mieszczą się w założonym budżecie.

Kluczowym krokiem podczas zakładania własnego baru jest znalezienie lokalu, który nie wymaga rozległych prac. Wynajem lokalu może stanowić znaczącą część kosztów początkowych, dlatego istotne jest znalezienie optymalnej lokalizacji, która przyniesie korzyści zgodne z założeniami biznesowymi. Ważne jest, aby obiekt gastronomiczny był dobrze dostępny dla potencjalnych klientów, a jednocześnie jego wynajem nie obciążał zbytnio budżetu startowego. Analiza kosztów najmu wraz z potencjalnymi zyskami z prowadzenia baru w danej lokalizacji może pomóc w podjęciu świadomej decyzji i uniknięciu niepotrzebnych wydatków.

Otwierając własny biznes najlepiej wybrać miejsce, w którym już wcześniej mieścił się pub, klub lub inny podobny lokal gastronomiczny. Dzięki temu otrzymasz niezbędną infrastrukturę, której stworzenie od podstaw mogłoby być bardzo kosztowne. Po czasie, gdy miejsce zacznie na siebie zarabiać, będziesz mógł zainwestować zyski w wyposażenie baru dostosowane do Twojej wizji.

Własny biznes - otwarcie baru - wynajmijzmywarke.pl
Obniż koszt otwarcia pubu, wybierając lokal, który wcześniej również mieścił podobny biznes gastronomiczny. Cena przystosowania innej przestrzeni do prowadzenia baru może być bowiem bardzo wysoka.

2. Zaangażuj bliskich w otwarcie baru

Nawet wybierając niemal gotowy lokal gastronomiczny, zapewne będziesz musiał dokonać w nim kilku zmian – chociażby po to, by różnił się od wcześniej działającej w nim działalności gastronomicznej. Początkowe drobne prace polegające na odświeżeniu lokalu i nadaniu mu unikalnego charakteru można przeprowadzić samodzielnie – wówczas będzie to znacznie tańsze.

Jeśli chciałbyś jednak obniżyć dodatkowo koszt otwarcia baru, poproś o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Wspólnymi siłami na pewno uda Wam się stworzyć coś wyjątkowego. Czynności takie jak malowanie, składanie, tworzenie od podstaw mebli i dekoracji, sprzątanie czy instalacja niektórych rodzajów sprzętu można wykonać bez pomocy fachowców. Dzięki temu koszt otwarcia baru znacząco się zmniejszy!

3. Wyposażenie lokalu gastronomicznego w niezbędny sprzęt

Zastanawiając się, jak otworzyć własny bar, nie możesz zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu. Nawet lokal serwujący głównie napoje alkoholowe będzie potrzebować urządzenia chłodnicze, instalacje barowe, zmywarki do szkła, kostkarki do lodu itp. Warto zastanowić się także nad zakupem telewizora lub rzutnika do transmitowania wydarzeń sportowychtego typu wyposażenie baru z pewnością przyciągnie dodatkową klientelę.

Zakup tych wszystkich urządzeń, szczególnie nowych, może znacząco podnieść koszt otwarcia baru. Jak tego uniknąć? Możesz szukać okazyjnych ofert na sprzęt używany – nie są one wcale rzadkością. Doskonałym pomysłem może być również wynajem lub leasing sprzętu, na przykład za pośrednictwem naszej firmy. Wówczas ponosisz tylko stałe miesięczne koszty związane z ich użytkowaniem. Dodatkową korzyścią jest wówczas dostęp do wysokiej jakości, nowych urządzeń oraz pełnej opieki serwisowej.

Czytaj również: Zmywarka gastronomiczna – wynajem. Czy to się opłaca?

4. Rozważ rodzaj koncesji podczas otwierania własnego baru

Jak otworzyć bar bez koncesji? Jest to niemożliwe! Sprzedaż napojów alkoholowych wymaga odpowiedniego zezwolenia, czyli koncesji. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją trzy różne typy koncesji, każdy na inny rodzaj napojów wyskokowych. To:

  • koncesja A – na napoje do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwo;
  • koncesja B – na napoje od 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  • koncesja C – na napoje powyżej 18% zawartości alkoholu.

Warto się przyjrzeć kosztom koncesji. Typ A i B wiąże się z początkową opłatą 525 zł. Następnie co roku należy płacić 1,4% od wartości sprzedanych napojów alkoholowych w roku poprzednim, jeśli obrót z tytułu sprzedaży alkoholu przekroczył 37500 zł. W przypadku koncesji C opłata początkowa wynosi 2100 zł, a roczna 2,7% ogólnej wartości sprzedaży, jeśli obrót przekroczy 77000. W przypadku nieprzekroczenia wymienionych kwot obrotu należy uiścić opłatę równą tej początkowej (czyli odpowiednio 525, 525 lub 2100 zł).

Jeśli myślisz, jak otworzyć bar z piwem, być może potrzebna Ci będzie tylko koncesja A. Wówczas obniżysz swoje koszty początkowe. Inne typy zezwolenia na sprzedaż alkoholu zawsze można uzyskać później.

5. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy fachowców

Zastanawiasz się, jak otworzyć swój bar, ale jesteś kompletnie „zielony” w tej kwestii? Boisz się, że przytłoczą Cię koszty lub formalności? Zastanów się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy w postaci doradcy. Skorzystanie z jego usług to dodatkowy koszt, ale dobre rady fachowca mogą pomóc w uzyskaniu dużych oszczędności. Czy warto? Decyzja należy do Ciebie!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane