Garnki to nieodzowny element zarówno kuchni domowej, jak i w profesjonalnej gastronomii. W zależności od wykorzystania stawiane są jednak wobec nich nieco inne wymagania. Oczywiście, profesjonalne garnki gastronomiczne muszą być między innymi bardzo wytrzymałe, trwałe i niezawodne. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu mogą też wspierać najlepszych szefów kuchni w idealnym przyrządzaniu potraw. Dowiedz się, jak wybrać garnki do gastronomii i jak o nie dbać.
Rodzaje garnków w gastronomii — jakie naczynia kuchenne wybrać?
Wybór garnków do gastronomii jest bardzo ważny. Dokonując go, należy brać pod uwagę kilka kluczowych czynników. Pierwszą rzeczą, która odróżnia garnki gastronomiczne od garnków domowych, jest rozmiar. Nie wszystkie używane w profesjonalnej kuchni naczynia są duże, ale często przydają się w niej produkty najwyższej jakości tj. profesjonalne garnki kuchenne o pojemności nawet kilkudziesięciu litrów, które pozwalają przygotować potrawy dla wielu osób.
Z jakiego materiału powinny być wykonane profesjonalne garnki gastronomiczne?
Jeśli chodzi o materiał, najczęściej polecane są naczynia wysokiej jakości garnki gastronomiczne wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to materiał trwały, który nie zmienia właściwości pod wpływem wysokiej temperatury i jest bezpieczny dla zdrowia. Dzięki gładkiej powierzchni na naczyniu nie osadzają się zanieczyszczenia. Stal nierdzewna jest łatwa w myciu oraz dezynfekcji, dlatego też dobrze sprawdza się w wykorzystaniu w każdej profesjonalnej kuchni. Co więcej, garnki gastronomiczne ze stali nierdzewnej często posiadają wielowarstwowe dno. Dzięki temu ciepło jest rozprowadzane równomiernie, a gotowanie potraw w restauracji staje się łatwiejsze.
Rodzaj powłoki w garnkach gastronomicznych
Profesjonalne garnki gastronomiczne ze stali nierdzewnej czasami mają też dodatkowe powłoki, które decydują częściowo o ich właściwościach i różnym przeznaczeniu. Możesz zdecydować się na przykład na modele z powłoką:
- emaliowaną – odporną na korozję i wysokie temperatury, posiadającą właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, uważaną za korzystną dla zdrowia;
- ceramiczną – zapobiegającą przywieraniu, bezpieczną dla zdrowia, długo utrzymującą ciepło, odporną na rdzę, ale dość podatną na zarysowania;
- tytanową – bardzo trwałą, szybko nagrzewającą się, umożliwiającą przygotowanie potraw niemal bez tłuszczu;
- teflonową – trwałą, nieprzywierającą, łatwą w czyszczeniu, ale podatną na zarysowania;
- marmurową – bardzo trwałą, odporną na wysokie temperatury, nieprzywierającą, bezpieczną dla zdrowia, ale dość ciężką; trzeba też w tym przypadku liczyć się z możliwością zarysowania i zrezygnować z silnych detergentów;
- granitową – umożliwiającą gotowanie i smażenie bez tłuszczu, nieprzywierającą, trwałą i dość odporną na uszkodzenia mechaniczne.
Jaki garnek gastronomiczny wybrać? Jeśli potrzebujesz naczyń, w których można zarówno podsmażać produkty, jak i gotować, świetne będą te z jedną z nieprzywierających powłok. Profesjonalne garnki do gastronomii w wielu przypadkach nie potrzebują jednak dodatkowej warstwy – te wykonane tylko ze stali nierdzewnej sprawdzają się bez zarzutu.
Garnki dla gastronomii dopasowane do rodzaju kuchni
Nie można też zapominać o dopasowaniu garnków dla gastronomii do rodzaju kuchni np. w restauracji. W większości profesjonalnych kuchni gotuje się na gazie, który pozwala na użytkowanie każdego typu garnków. Warto wybrać wówczas takie naczynia, które umożliwiają równomierne rozprowadzanie ciepła i nie nagrzewają się zbyt szybko – pomoże to zapobiegać przypaleniom. Przy wybieraniu naczyń do gotowania na kuchence indukcyjnej trzeba natomiast koniecznie sprawdzić, czy dane garnki są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z tą technologią.
Jak dbać o garnki do gastronomii?
Garnki do gastronomii powinno się wybierać również z uwzględnieniem trudności utrzymania ich w doskonałym stanie. Powinny dobrze znosić przede wszystkim intensywne mycie, ponieważ w profesjonalnej kuchni wszystkie naczynia trafiają do zmywarki gastronomicznej. Programy mycia w takich urządzeniach są dość intensywne.
Dobrze wybrane garnki do gastronomii powinny służyć przez lata pomimo intensywnego użytkowania. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nie dbać i czego unikać. Jak myć garnki ze stali nierdzewnej? Na szczęście jest to bardzo proste. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego można je bez obaw czyścić w profesjonalnej zmywarce, która je również wyparzy i osuszy. Warto zastosować system zmiękczania wody, aby na lśniącej powierzchni garnków nierdzewnych nie pozostawały osady mineralne.
Czytaj też: Zmywarka do garnków i tac – jaki model i jak dobrać chemię?
Niektóre profesjonalne garnki do gastronomii muszą być traktowane z delikatnością. Dotyczy to np. modeli z powłoką marmurową czy teflonową, które źle znoszą szorowanie i stosowanie metalowych przyborów. Należy w tym przypadku używać tylko drewnianych, plastikowych, silikonowych lub innych nieostrych łyżek, łopatek i tym podobnych przyrządów. Nie można przy tym zapominać, że naruszona powłoka teflonowa nie nadaje się do użytku ze względu na ryzyko wydzielania szkodliwych związków chemicznych!
Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach do gastronomii, a w szczególności o skutecznym, wygodnym i bezpiecznym myciu naczyń? Sprawdź nasz blog, w którym znajdziesz wiele przydatnych porad. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą zmywarek gastronomicznych oraz do kontaktu – chętnie pomożemy dopasować odpowiedni sprzęt do każdego lokalu gastronomicznego!