Zmywarka przemysłowa – 5 najczęstszych awarii i jak się ich ustrzec

Zmywarka przemysłowa do szkła - wynajmizmywarke.pl

Zmywarki przemysłowe są przystosowane do bardzo intensywnej pracy. Są również skonstruowane z myślą o maksymalnej niezawodności. Producenci wiedzą bowiem, że użytkownicy bardzo mocno na nich polegają. Nie da się jednak całkowicie wyeliminować usterek, szczególnie przy w zasadzie ciągłym użytkowaniu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze awarie zmywarek gastronomicznych i jak można im zapobiegać.

1. Zmywarka nie wypompowuje wody

Problemy z odprowadzaniem wody zdecydowanie należą do najczęstszych zarówno w zmywarkach przemysłowych, jak i w tych domowych. Powodów ich pojawiania się jest wiele. Czasami paradoksalnie zmywarka nie wypompowuje wody, ponieważ jest ona dostarczana do urządzenia w zbyt małych ilościach. Wówczas nie powstaje bowiem wystarczające ciśnienie, które mogłoby oczyścić odpływ. Jeszcze częściej zmywarka nie odpompowuje wody ze względu na zapchanie odpływu. Bardzo łatwo do tego doprowadzić, wkładając do zmywarki naczynia ze sporą ilością resztek jedzenia. Dlatego należy zawsze zwracać na to uwagę. Odpływ mogą też zablokować wykałaczki lub serwetki znajdujące się czasami na talerzach. Zmywarki przemysłowe mogą ulegać awariom również z powodu odkładającego się wewnątrz kamienia.

2. Zmywarka wylewa wodę przez drzwi

Równie dużym problemem może być sytuacja, w której zmywarka wylewa wodę przez drzwi. Wycieki pojawiające się na podłodze czasami są spowodowane po prostu koniecznością wymiany zużytej lub zniszczonej uszczelki. Czasami chodzi też o uszkodzenie drzwi. Zdarza się jednak również, że tym sposobem sygnalizowana jest znacznie poważniejsza awaria zmywarki. Wyciek wody ze zmywarki może być spowodowany problemem z komorą hydrostatu lub zatkaniem układu odpowietrzającego. Są to usterki wymagające profesjonalnej interwencji serwisanta.

3. Zmywarka nie domywa naczyń

Nie ma chyba nic gorszego, niż zmywarka przemysłowa, która nie domywa naczyń. W końcu w profesjonalny sprzęt inwestuje się po to, by maksymalnie ułatwiał pracę i był niezawodny. Co zrobić, jeśli po zakończeniu programu zmywania naczynia cały czas są brudne? W pierwszej kolejności sprawdzić dozowniki detergentu lub soli. Przyczyn takiego stanu może być jednak znacznie więcej. Zdarza się, że brudne naczynia są efektem zablokowanego lub zbyt zanieczyszczonego filtra, uszkodzonej pompy wysokiego ciśnienia lub grzałki. Wszystkie te komponenty może sprawdzić serwisant.

Sprawdź też: Najczęściej psujące się części zmywarek i koszty ich naprawy

4. Zmywarka nie dosusza naczyń

Czasami zmywarka przemysłowa myje dobrze, ale za to nie dosusza naczyń mimo wyboru odpowiedniego programu z suszeniem. Niekiedy przyczyna jest błaha – brak nabłyszczacza, który odpowiada za szybsze odparowywanie wody z powierzchni mytych przedmiotów. Uszkodzony lub zablokowany może być również jego dozownik. Zmywarki gastronomiczne niekiedy nie suszą właściwie naczyń również ze względu na uszkodzenie nagrzewnicy powietrza.

Zmywarka przemysłowa do szkła - wynajmizmywarke.pl
Gdy, mimo wyboru programu z suszeniem, naczynia po otwarciu zmywarki są mokre, problemem może być zarówno brak nabłyszczacza, jak i uszkodzenie nagrzewnicy powietrza.

5. Zmywarka pobiera wodę i staje

Czasami zdarza się również, że po uruchomieniu programu zmywania urządzenie prawidłowo pobiera wodę, a następnie staje lub przerywa cykl mycia i uruchamia pompę spustową. Ponownie przyczyn takiego stanu może być wiele. Czasami jest to zanieczyszczenie hydrostatu lub kanału, który doprowadza wodę do komory. Niekiedy uszkodzony może być też przepływomierz, który w efekcie źle odmierza ilość pobranej wody, która następnie jest niewystarczająca do przeprowadzenia cyklu zmywania. Jeśli po pobraniu wody zmywarka przemysłowa po prostu się zatrzymuje, często sygnalizuje to uszkodzenie pompy odpływowej. Powodem może być też niedrożny odpływ. Niekiedy uszkodzony może być też moduł sterujący. Jego naprawa jest dość skomplikowana, ponieważ wiąże się z elektryką.

Jak zapobiegać awariom zmywarek przemysłowych?

Jak zapobiegać najpopularniejszym awariom? Przede wszystkim należy dbać o użytkowany sprzęt i przestrzegać zasad jego prawidłowej eksploatacji. Jeśli np. awaria polega na tym, że zmywarka nie wypompowuje wody do końca, zwykle spowodowane jest to zaniedbaniami użytkownika.

Bardzo ważne jest stosowanie systemów lub środków zmiękczających i uzdatniających wodę do zmywania. Kamień może bowiem stanowić poważne zagrożenia dla różnorodnych komponentów odpowiadających za prawidłowe działanie urządzenia. Nowoczesne zmywarki przemysłowe zwykle mają wbudowane urządzenia tego typu (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nowoczesne systemy uzdatniania wody w zmywarkach gastronomicznych). Trzeba więc zadbać o poprawne ustawienie parametru twardości wody, aby mogły prawidłowo działać. Możliwy jest też montaż zewnętrznych stacji uzdatniania.

To może Cię zainteresować: Jak zbadać twardość wody – różne metody

Ponadto zawsze należy pamiętać o usunięciu resztek jedzenia z naczyń przed ich włożeniem do zmywarki i regularnym czyszczeniu odpływu oraz filtra. Należy dbać również o uszczelki i usuwać zanieczyszczenia, które mogą się w nich gromadzić. Istotne może być również używanie odpowiednich detergentów. Ponadto sprawność zmywarki pomogą przedłużyć regularne przeglądy serwisowe.

Czy wiesz, że decydując się na wynajem zmywarki w naszej firmie, możesz korzystać z zawartej w cenie opieki serwisowej? Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane