Najczęściej psujące się części zmywarek i koszty ich naprawy

Wymiana części zmywarek - wynajmijzmywarke.pl

Żadna zmywarka, nawet ta najlepsza, najdroższa i najbardziej wytrzymała, nie jest wieczna. Prędzej lub później niektóre z jej komponentów mogą się po prostu zużyć lub zepsuć. Ich trwałość można podnieść, dbając o poprawną eksploatację i regularne serwisowanie, ale trzeba się przygotować, że w końcu dojdzie do jakiejś awarii. Sprawdź, jakie części zmywarek odmawiają posłuszeństwa najczęściej i ile może kosztować ich naprawa.

Najczęstsze awarie części zmywarek – jak ich uniknąć?

Powodów awarii zmywarki może być wiele. Usterki mogą też dotyczyć rozmaitych komponentów. Najczęściej psują się jednak te części zmywarek, które podlegają zbyt dużym obciążeniom podczas codziennej pracy, np. ze względu na nieuwagę lub zaniedbanie użytkownika. Trzeba bowiem pamiętać, że zmywarkę należy poddawać regularnej konserwacji, kontroli i czyszczeniu. Ma to tym większe znaczenie, im intensywniej jest ona eksploatowana. W dużych, profesjonalnych kuchniach należy zwracać uwagę na stan techniczny zmywarki gastronomicznej każdego dnia. Szczególnie ważne jest opróżnianie filtrów z resztek gromadzącego się jedzenia. Trzeba również stale kontrolować stan wnętrza urządzenia, obecność zanieczyszczeń w uszczelkach itp. Pomoże to zachować na dłużej dobry stan wielu komponentów i zwiększy skuteczność zmywania.

Należy również pamiętać o uzupełnianiu wszystkich środków chemicznych, a w szczególności soli, która odpowiada za niwelowanie twardości wody pobieranej przez urządzenie. Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na wszystkich elementach, z którymi ma styczność. W przypadku zmywarki przemysłowej (uruchamianej wielokrotnie w ciągu dnia) – jeśli nie jest wyposażona w system uzdatniania wody –  może to oznaczać szybką degradację niektórych części i ograniczenie przepływu wody, a w efekcie kosztowne i kłopotliwe awarie.

Sprawdź też: Nowoczesne systemy uzdatniania wody w zmywarkach gastronomicznych

Które części zmywarek psują się najczęściej?

Nieprawidłowe użytkowanie i zaniedbania to zwykle pierwsza przyczyna rozmaitych usterek. Niektóre komponenty mogą się jednak również zepsuć mimo największej dbałości o zmywarkę. Jakie części psują się najczęściej?

  • Pompa spustowa to jeden z ważniejszych komponentów zmywarki, odpowiadający za prawidłowe odprowadzanie wody. W zmywarkach gastronomicznych dość często mogą się w niej gromadzić zanieczyszczenia, co prowadzi do jej nieprawidłowego działania. Wówczas naprawa jest dość prosta i polega na jej dokładnym wyczyszczeniu. Jeśli jednak usterka jest poważniejsza, pozostaje tylko wymiana. Sam komponent może kosztować nawet kilkaset złotych, dlatego jest to dość droga usterka.
  • Płaszcz wodny to kolejny bardzo istotny element odpowiadający między innymi za doprowadzanie ciepłej wody do spryskiwaczy oraz odprowadzanie i magazynowanie wody w urządzeniu. Jeśli zmywarka nie pobiera wody lub np. naczynia są niedomyte, może to oznaczać zapchanie płaszcza wodnego. Często pomaga jego gruntowne wyczyszczenie i odkamienienie. Zakup nowej części do zmywarki to w zależności od modelu koszt nawet kilkuset złotych.
  • Filtr odpowiada za wyłapywanie cząsteczek jedzenia i wszelkich odpadków pochodzących z przedmiotów wkładanych do zmywarki. Należy go regularnie czyścić – tylko wówczas urządzenie będzie prawidłowo pracować. Zaniedbanie albo zużycie mogą doprowadzić do konieczności wymiany filtra. Tego typu części do zmywarek gastronomicznych kosztują nawet 200 zł. Do tego należy doliczyć robociznę.
  • Grzałka odpowiada za nadawanie wodzie odpowiedniej temperatury. Czasami połączona jest również z pompą. Efektem jej uszkodzenia są zazwyczaj niedomyte naczynia, a przyczyną zwykle osady wapienne. Uszkodzona grzałka uniemożliwia również prawidłowe wyparzanie naczyń, które jest niezbędne w każdym lokalu gastronomicznym. Zakup nowej części do zmywarki może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  • Hydrostat to jeden z najważniejszych komponentów zmywarki. Reguluje ciśnienie wody i jej poziom w urządzeniu. Gdy się zepsuje, naczynia bywają niedomyte lub po zakończeniu cyklu na dnie zmywarki pozostaje woda. Czasami również zmywarka na przemian pobiera i wylewa wodę lub nie przerywa pracy mimo zakończenia cyklu. Nowy hydrostat najczęściej kosztuje poniżej 100 zł, ale może być również droższy.
  • Panel sterujący to jeden z ważniejszych podzespołów. Jeśli sterownie nie działa prawidłowo, nie da się ustawić pożądanego programu zmywania. Współcześnie sterowanie w zmywarkach zazwyczaj odbywa się za sprawą elektroniki, dlatego jego naprawa bywa dość skomplikowana. Jeśli konieczna okaże się wymiana tej części zmywarki, może to kosztować nawet kilkaset złotych.
Filtr to jeden z najprostszych w wymianie elementów, ale nie wolno zapominać o jego regularnym czyszczeniu. To on odpowiada bowiem w znacznym stopniu za skuteczność zmywania i stan pozostałych części zmywarki.

Czy można obniżyć koszty części do zmywarek?

Koszty części do zmywarek gastronomicznych są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od marki i modelu oraz typu urządzenia. Najłatwiej dostępne (i zwykle najtańsze) są komponenty do popularnych i relatywnie nowych urządzeń. W przypadku tych starszych i rzadziej spotykanych, naprawa może się okazać wręcz nieopłacalna.

Czy można jakoś obniżyć koszty napraw wymagających zakupu nowych elementów? Jednym ze sposobów są używane części do zmywarek. Zamiast oryginalnych podzespołów można też stosować zamienniki. Nigdy nie ma jednak pewności, jak długo posłużą takie komponenty i czy w ostatecznym rozrachunku nie stracisz.

Zobacz również: Serwis zmywarek gastronomicznych – ile kosztuje i jak zredukować jego koszty?

Jeśli nie chcesz martwić się o ceny części do zmywarek ani koszty napraw, wystarczy wybrać wynajem zamiast zakupu urządzenia na własność. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jakie to proste. W cenie wynajmu zawarta jest pełna obsługa serwisowa wraz z naprawami oraz dostarczeniem urządzenia zastępczego w razie takiej konieczności. Zapraszamy!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane