Wymogi sanepidu do małej gastronomii

Kontrola sanepidu w małej gastronomii – wynajmijzmywarke.pl

Brak czasu i wpływy międzynarodowe w Polsce sprzyjają nawykowi jedzenia na ulicy. Dlatego coraz częściej osoby, które marzą o własnej restauracji, ale nie mają wystarczających środków do jej otworzenia, wybierają małe budki lub przyczepy gastronomiczne. Jednak niezależnie od wielkości biznesu trzeba spełnić wymogi sanitarne. Dowiedz się, czego oczekuje sanepid od osób, które otwierają małą gastronomię.

Co to jest mała gastronomia?

Jeśli szukasz sposobu na rozpoczęcie działalności w branży gastronomicznej, dobrym pomysłem może być otworzenie własnego food trucka lub budki gastronomicznej. To właśnie te obiekty zaliczają się do małej gastronomii, czyli tzw. barów szybkiej obsługi. W ostatnim czasie wszelkie dania na wynos, w tym burgery, frytki belgijskie, zapiekanki czy słynne węgierskie langosze cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ludzie chętnie kupują też tajskie lody, wyciskane soki czy inne desery serwowane z takiej przyczepy.

Dlatego mała gastronomia stała się pomysłem na biznes dla wielu osób, które chcą zainwestować w żywienie ludzi. Jednak zanim rozpoczniesz działalność, musisz określić format i ofertę gastronomiczną, którą zaproponujesz swoim klientom. Do tego konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymogi sanepidu małej gastronomii trzeba spełnić, by móc legalnie prowadzić interes.

Może Cię również zainteresować: Mała gastronomia – jakie są koszty początkowe i stałe?

Mała gastronomia – wymogi sanepidu

Jak każdy biznes związany z żywnością, mała gastronomia również wymaga uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń sanitarnych. Niektóre wymagania dotyczą materiału, z którego wykonany jest blat roboczy – powinien być solidny i zmywalny. Bar szybkiej obsługi musi mieć też dostępny system wody ciepłej i zimnej. Ważne są również niezbędne elementy wyposażenia, między innymi takie jak naczynia do serwowania, mydło, ręczniki, deski do krojenia, lodówka, kuchenka czy profesjonalna zmywarka gastronomiczna.

Jednak to nie wszystko, bo liczą się też:

 • czynna umywalka do mycia rąk z niezbędnymi środkami higienicznymi;
 • antypoślizgowe powierzchnie podłóg;
 • dostęp do wody zdatnej do spożycia;
 • stan food trucka lub budki gastronomicznej, w którym będzie prowadzona mała gastronomia – nie może zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających wewnątrz i na zewnątrz;
 • zapas środków do mycia i dezynfekcji przechowywany w oznakowanych opakowaniach i osobnej szafce;
 • wyznaczone miejsce na odzież i osobiste rzeczy pracowników oraz niezbędne środki ochrony indywidualnej;
 • profesjonalne wyposażenie w urządzenia przystosowane do obiektów gastronomicznych;
 • jakość żywności, która musi być przechowywana zgodnie z wymaganiami i nadawać się do spożycia przez ludzi.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na otworzenie biznesu, na wstępie zapoznaj się z tym, jakie wymogi sanepidu mała gastronomia musi spełnić, by lokal otrzymał odbiór.

Wymogi sanepidu w małej gastronomii – wynajmijzmywarke.pl
Zasadniczo wymogi sanepidu dla małej gastronomii nie odbiegają od tych dla dużych obiektów restauracyjnych. Na szczególną uwagę podczas odbioru zasługuje czystość oraz obecność działających, profesjonalnych urządzeń.

Odbiór sanepidu – mała gastronomia też musi przez to przejść!

Jedną z najbardziej stresujących sytuacji podczas otwierania własnego biznesu gastronomicznego jest kontrola i odbiór lokalu przez sanepid (Państwowa Inspekcja Sanitarna). Najpóźniej 14 dni przed planowaną datą otwarcia należy zgłosić ten fakt do oddziału powiatowego Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Odbywa się to poprzez złożenie wniosku o dopisanie lokalu do rejestru obiektów, które podlegają urzędowej kontroli organów sanepidu. Pamiętaj, że nie możesz otworzyć małej gastronomii, zanim nie zostanie ona odebrana przez inspektora sanitarnego, a na przeprowadzenie kontroli organ ma aż 30 dni.

Do odbioru należy przygotować nie tylko sam lokal, ale także niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest księga HACCP. Mała gastronomia również wymaga prowadzenia indywidualnej dokumentacji związanej z systemem zarządzania i metodą zapewniania bezpieczeństwa żywności. HACCP jest obowiązkowy i bez niego nie ma mowy o zgodzie na prowadzenie lokalu.

Czytaj też: HACCP w gastronomii – kluczowe założenia

Ponadto musisz mieć m.in.:

 • orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych dla osób pracujących przy przygotowywaniu i serwowaniu posiłków;
 • umowę dzierżawy miejsca lub najmu lokalu, ewentualnie dokument potwierdzający inne prawa własności;
 • dokumentację GHP (Good Hygienic Practice, czyli Dobra Praktyka Higieniczna) i GMP (Good Manufacturing Practice, inaczej Dobra Praktyka Produkcyjna);
 • wyniki badania zdatności wody do spożycia;
 • umowę na wywóz odpadów;
 • wpis do rejestru BDO;
 • zaświadczenie o szkoleniu BHP.

Jak widzisz, istnieje szereg zezwoleń i zasadniczych wymogów, które trzeba spełnić, by otworzyć food truck czy inną budkę gastronomiczną. Jeśli zastanawiasz się nad prowadzeniem małej gastronomii i chcesz uzyskać więcej informacji o tym procesie, zajrzyj na naszego bloga.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane