Mała gastronomia – jakie są koszty początkowe i stałe?

Zaplecze małej gastronomii i jej właścicielka – wynajmijzmywarke.pl

Jeśli lubisz gotować i szukasz pomysłu na własny biznes gastronomiczny, warto rozważyć otwarcie małej gastronomii. Własny food truck lub budka gastronomiczna pozwalają na sprzedaż różnego rodzaju żywności. Jednak zanim zdecydujesz się na otwarcie działalności w branży gastro, musisz oszacować koszty początkowe i stałe. Zobacz, ile kosztuje prowadzenie takiego biznesu.

Planujesz otworzyć lokal gastronomiczny? Dobierz w dwóch krokach idealną zmywarkę do własnej restauracji, budki gastronomicznej lub foodtrucka! Sprawdź naszą przekorzystaną opcję wynajmu!

Skonfiguruj swoją zmywarkę

Mała gastronomia – co to jest?

Mała gastronomia to rodzaj biznesu prowadzonego w sektorze spożywczym, który skupia się zazwyczaj na gotowaniu z półproduktów. Z założenia serwowane dania mają być wydawane szybko. Poza tym kuszą klientów korzystną ceną. Są to więc wszelkie fast foody (burgery, hot dogi, zapiekanki, kebaby, frytki) oraz gotowe posiłki, które można na szybko podgrzać i wydać na wynos.

Do prowadzenia takiego rodzaju działalności można wykorzystać kontener gastronomiczny. Taki minilokal nastawiony na błyskawiczną obsługę stałych klientów może stanąć w pobliżu miejsc o wzmożonym ruchu pieszych – na przykład w okolicach wyższej uczelni, biurowców korporacji, dworca, osiedla lub innego strategicznego punktu w mieście.

W ostatnim czasie budka gastronomiczna jest też chętnie zastępowana przez food truck. Jako biznes cieszy się popularnością – z food trucka można sprzedawać lekkie posiłki, np. naturalne soki owocowe, lody rzemieślnicze, zapiekanki czy hamburgery. Dużą zaletą takiej gastronomii na kółkach – w porównaniu do wynajmu lokalu stacjonarnego – jest możliwość przemieszczania się pojazdem z miejsca na miejsce i odwiedzania kolejnych lokalizacji, które mogą przynieść realny zysk.

Poznaj też: Wymogi sanepidu do małej gastronomii

Jakie są koszty początkowe otwarcia małego lokalu gastronomicznego?

Koszt otwarcia food trucka lub innego rodzaju obiektu małej gastronomii musi uwzględniać przede wszystkim wydatki inwestycyjne. Pojazd lub kontener gastronomiczny jest pierwszym elementem wyposażenia, który należy wziąć pod uwagę podczas otwierania takiego biznesu. Samochód lub przyczepa gastronomiczna używana na pewno pozwalają na wstępie zaoszczędzić na finansowaniu inwestycji. Na zakup nowych obiektów można szukać różnych form finansowania, aczkolwiek wzięcie kredytu i spłata rat wiąże się z dodatkowymi kosztami stałymi. Ile kosztuje food truck bezpośrednio od producenta? Nawet 200 000 złotych. To bardzo dużo w porównaniu z ceną używanego pojazdu, który można kupić już za mniej niż ¼ tej ceny.

Zasadniczo przyczepa gastronomiczna czy zwykła budka muszą być odpowiednio wyposażone w urządzenia do małej gastronomii. Na pewno przyda się przemysłowa kuchenka i lodówka, zlew, profesjonalna zmywarka, zbiornik na ścieki, wentylator wyciągowy i zbiornik na wodę o pojemności co najmniej 50 litrów. Wszystko jednak zależy od rodzaju serwowanych posiłków oraz potrzeb właściciela.

Wyposażenie małej gastronomii – wynajmijzmywarke.pl
Otwarcie lokalu gastronomicznego wiąże się z wyposażeniem go w konieczny sprzęt i urządzenia. W czasie planowania zakupu sprzętu do małej gastronomii w food trucku lub budce gastronomicznej należy uwzględniać niezbędne urządzenia do przygotowywania wydawanych potraw. Kuchenka, zmywarka i lodówka to podstawa takiego wyposażenia.

Aby otworzyć restaurację, nawet jeśli ma to być mała gastronomia, oprócz kwestii lokalowych trzeba też uwzględnić:

 • podstawowe elementy wyposażenia lokalu (naczynia, opakowania itp.);
 • system klimatyzacji;
 • oprogramowanie i sprzęt komputerowy;
 • kasę fiskalną;
 • wydatki na uzyskanie pozwolenia na prowadzenie biznesu;
 • inne nieprzewidziane koszty.

Mała gastronomia – koszty stałe. Na co trzeba uważać?

Poza kosztami inwestycyjnymi trzeba uwzględnić wydatki stałe. Są to wszelkie zobowiązania, które wynikają z prowadzenia biznesu i przez długi okres zachowują stałą wartość lub niewiele się zmieniają. Należą do nich wydatki na:

 • opłatę za miejsce, w którym stanie kontener gastronomiczny lub food truck;
 • rachunki za wodę, prąd, gaz, paliwo, telekomunikację;
 • abonamenty za usługi księgowe i ubezpieczenie lokalu gastronomicznego;
 • marketing i reklamę;
 • raty kredytów lub leasing;
 • wynagrodzenia pracowników.

Do tego dochodzą oczywiście koszty zmienne, które zależą od różnych czynników i mogą przyjmować odmienne wartości nawet w krótkim przedziale czasu. Są to m.in. wydatki na zakupy spożywcze i środki czystości.

Jak obniżyć wydatki na mały lokal gastronomiczny

Chociaż koszty prowadzenia małej gastronomii są na pewno niższe niż dużego baru lub restauracji, to jednak i tak trzeba przygotować się na spore wydatki. Mogą one wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na koszty benzyny, opłatę za wynajem lokalu lub miejsce w dobrej lokalizacji czy zakup produktów. 

Zasadniczo tych opłat nie da się obniżyć, ponieważ cięcie kosztów będzie oznaczało niedostateczne zainteresowanie ofertą (w przypadku nieatrakcyjnego miejsca prowadzenia działalności), albo słabą jakość (przy stawianiu na żywność gorszej jakości). Można jednak obniżyć np. koszt otwarcia food trucka, decydując się na zakup używanego pojazdu. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z ofert firm, które wypożyczają sprzęt do małej gastronomii. Na przykład klienci, którzy korzystają u nas z wynajmu zmywarek w atrakcyjnych cenach, mogą dodatkowo liczyć na pełną opiekę serwisową. Dzięki temu przypadkowa awaria nie wymusi przerwy w prowadzeniu biznesu.

Jeśli chcesz poznać koszt wynajęcia takiego urządzenia, skorzystaj z naszego konfiguratora, a my wyślemy Ci bezpłatną wycenę.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane