Sprzęt wykorzystywany w profesjonalnych kuchniach jest stale poddawany intensywnej eksploatacji. Wysokie temperatury, tłuszcz, wilgoć, zanieczyszczenia i zarysowania z pewnością nie wpływają na niego korzystnie. Aby zadbać o jego dobrą kondycję, nie można pomijać kilku ważnych kwestii, w tym serwisu urządzeń gastronomicznych, przeglądów i napraw, jeśli okażą się koniecznie. Dowiedz się więcej.
Serwis sprzętu gastronomicznego – dlaczego jest tak ważny?
Serwis zmywarek gastronomicznych i innych urządzeń wykorzystywanych w profesjonalnych kuchniach nie zawsze musi polegać na ich naprawie po wystąpieniu awarii. Prace serwisowe mogą dotyczyć także konserwacji czy czyszczenia sprzętu – czyli podstawowych zabiegów, które mają na celu utrzymać go w dobrej kondycji.
Kontrolowanie stanu maszyn jest niezwykle ważne. Dzięki temu można szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i natychmiast wdrożyć działania naprawcze. Nie każda awaria czy usterka daje widoczne symptomy. Czasami są one ukryte, a gdy już się ujawnią, ich usunięcie może być trudne, czasochłonne i kosztowne. Właśnie dlatego serwis sprzętu gastronomicznego to usługa, której nie można lekceważyć. Wszystkie urządzenia powinny być regularnie kontrolowane pod względem sprawności, aby można było szybko podjąć potrzebne kroki, jeśli okażą się konieczne.
Weź pod uwagę, że zepsuta zmywarka, piekarnik czy lodówka oznaczają przestoje w pracy kuchni. Nie zawsze da się je od razu zastąpić innym urządzeniem. Jeśli Twoi kucharze czy osoby zmywające nie będą mogli wykonywać swojej pracy, stracisz utarg. Brak możliwości ugotowania potraw, umycia naczyń czy chłodzenia produktów może skutkować nawet koniecznością zamknięcia lokalu do czasu naprawy urządzeń gastronomicznych.
Sprawdź też: Zmywarka przemysłowa – 5 najczęstszych awarii i jak się ich ustrzec
Naprawa urządzeń gastronomicznych – z czego wynikają usterki?
Naprawa sprzętu gastronomicznego może być konieczna z wielu różnych przyczyn. Podstawową z nich jest to, że poszczególne elementy urządzeń podczas eksploatacji ulegają zużyciu. Są na nie narażone przede wszystkim:
- uszczelki,
- filtry,
- uchwyty,
- rączki,
- przyciski.
W kuchni panują niekorzystne warunki – wysoka temperatura, duża wilgotność, obecność zanieczyszczeń spożywczych. Nawet najlepszej jakości urządzenia mogą zatem ulegać usterkom.
Trzeba pamiętać, że regularny serwis sprzętu gastronomicznego to konieczność. Jego zaniedbywanie może doprowadzić do bardzo poważnych awarii. Mogą one wynikać na przykład z nagromadzenia się we wnętrzu urządzenia zjełczałego tłuszczu lub zbrylonego cukru. Jeśli nie zostaną one usunięte, mogą w końcu unieruchomić maszynę.
Specjaliści zajmujący się naprawą sprzętu gastronomicznego wskazują cztery główne przyczyny awarii urządzeń kuchennych. Są to:
- zaniedbywanie przeglądów technicznych,
- brak regularnego (i dokładnego) czyszczenia urządzeń,
- stosowanie niewłaściwych środków czyszczących,
- używanie maszyn niezgodnie z przeznaczeniem lub zaleceniami producenta.
Oczywiście naprawa urządzenia gastronomicznego może być konieczna także z innych powodów – żaden sprzęt nie jest bezawaryjny. Jednak zadbanie o powyższe kwestie z pewnością przedłuży jego żywotność i pozwoli zminimalizować ryzyko przestojów w pracy kuchni.
Przeczytaj także: Najczęściej psujące się części zmywarek i koszty ich naprawy
Sprzęt gastronomiczny na wynajem – kto odpowiada za jego stan techniczny?
Coraz popularniejszą alternatywą dla zakupu profesjonalnych urządzeń kuchennych na własność jest ich leasing lub wynajem długoterminowy. To bardzo korzystna opcja, ponieważ pozwala sporo oszczędzić. Jej dodatkową zaletą jest to, że kwestie naprawy zmywarek gastronomicznych czy innych urządzeń leżą po stronie firmy, która udostępnia taki sprzęt.
To oznacza, że jeśli korzystasz z wynajmu, nie musisz przejmować się kwestią serwisu zmywarki gastronomicznej, a jeśli nie będzie ona działać prawidłowo, nie będziesz zmuszony płacić za jej naprawę z własnej kieszeni. Wystarczy, że wezwiesz serwisanta, który przeprowadzi serwis urządzenia gastronomicznego bezkosztowo. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jednak należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Przede wszystkim to, że nie musisz sam naprawiać urządzenia, nie oznacza, że możesz traktować go w dowolny sposób. Jesteś zobowiązany do stosowania się do zaleceń wynajmującego, na przykład używania określonych środków myjących czy wykorzystywania sprzętu zgodnie z instrukcją obsługi. Powinieneś także szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości.
Jeśli szukasz zmywarki na wynajem, przejrzyj naszą ofertę. Każde urządzenie, które udostępniamy w ramach najmu długoterminowego, jest wyposażone w funkcję CONNECTED WASH. Dzięki temu od razu możesz zauważyć, że coś nie działa prawidłowo i wezwać serwisanta, który usunie usterkę. Unikniesz kosztownych przestojów i zapewnisz wydajną pracę w swojej zmywalni.Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń dla gastronomii? Zajrzyj na nasz blog!