Zmywarki gastronomiczne – co wolno, a czego nie powinno się robić w trakcie pracy urządzenia?

Zmywarka podczas pracy - wynajmijzmywarke.pl

Zmywarki gastronomiczne to urządzenia o imponującej mocy, które potrafią w krótkim czasie idealnie wyczyścić dużą ilość naczyń czy sztućców. Prawidłowa eksploatacja bardzo znacząco wpływa na ich skuteczność i trwałość. Sprawdź, czy można otworzyć zmywarkę podczas mycia i co jeszcze warto wiedzieć o jej użytkowaniu podczas działania programu zmywania.

Zmywarki gastronomiczne – podstawowe zasady użytkowania

Zmywarki gastronomiczne są urządzeniami użytkowanymi od lat, ale często nadal wzbudzają pewne wątpliwości i niepewność. Użytkownicy nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo ich używać i jakie zachowania mogą być szkodliwe. Warto jednak wiedzieć, że zmywarki współcześnie dostępne na rynku to sprzęt inteligentny, wyposażony w rozmaite systemy chroniące przed błędami użytkownika. Wiele urządzeń ma opcję automatycznego programu, który samodzielnie dostosowuje parametry zmywania. Niemal każda zmywarka gastronomiczna jest też wyposażona w system zmiękczania lub uzdatniania wody, co pozwala zwiększyć jej skuteczność i zabezpieczyć komponenty przed osadzaniem kamienia. Wszystko to sprawia, że ich obsługa jest prosta i intuicyjna, a możliwości wykorzystania bardzo duże. Wystarczy zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z jej wytycznymi. Uszkodzenie profesjonalnej zmywarki wcale nie jest takie proste – to nowoczesne i wytrzymałe urządzenia, które dużo wybaczają.

Zmywarki gastronomiczne mają bardzo dużą moc i są przeznaczone do realizacji trudnych zadań. Programy są krótkie i bardzo skuteczne. Dają więc sobie radę nawet z dość mocno zabrudzonymi naczyniami. Podczas zmywania problemu nie sprawiają też elementy o nietypowych kształtach – np. głębokie pojemniki GN czy duże tace. Ważne jest jedynie dostosowanie zmywanych elementów do typu zmywarki gastronomicznej oraz stosowanego programu.

Czy można otworzyć zmywarkę podczas mycia?

To, co interesuje wiele osób, to pytanie: czy można otworzyć zmywarkę podczas mycia. Po co to robić? Powodów może być wiele! Omyłkowe włożenie do komory przedmiotu, który nie nadaje się do mycia w zmywarce i chęć jego wyjęcia albo wręcz przeciwnie – nagła potrzeba dołożenia jeszcze kilku rzeczy. To, czy można otwierać zmywarkę podczas mycia interesuje również zapominalskich, którym zdarza się pominąć etap dodania detergentu, nabłyszczacza lub soli.

Większość nowoczesnych zmywarek ma specjalne blokady i zabezpieczenia, które chronią użytkownika przed skutkami nagłego otwarcia drzwiczek podczas zmywania. Najczęściej wraz z ich otwarciem zmywarka przestaje pracować, co zapobiega wylaniu się wody i innym przykrym zdarzeniom. Teoretycznie więc, większość zmywarek można otworzyć podczas zmywania. Po takiej przerwie jednak cykl zwykle musi się rozpocząć od nowa. Pytanie brzmi więc – czy warto? Jeśli jest to naprawdę sytuacja awaryjna, należy w pierwszej kolejności delikatnie uchylić drzwiczki i poczekać, aż zmywanie się zatrzyma. Model może być też wyposażony w specjalny przycisk do zatrzymywania pracy – wówczas w pierwszej kolejności powinno się go nacisnąć. Należy unikać nachylania się nad otworem, ponieważ z wnętrza może buchać gorąca para, szczególnie jeśli program jest w fazie wyparzania.

Jeśli sytuacja nie jest paląca, zwykle lepiej poczekać po prostu do końca cyklu, a następnie naprawić popełniony błąd i nastawić zmywanie jeszcze raz. Jest to zalecane szczególnie w przypadku zmywarek gastronomicznych, które stosują bardzo krótkie programy mycia.

Podczas otwierania zmywarki należy zawsze uważać – może z niej bowiem buchnąć gorąca para. Warto też odczekać kilka minut przed wyjęciem z niej gorących naczyń.

Czy otwierać zmywarkę po umyciu naczyń?

Otwieranie zmywarki w trakcie mycia to jedno, a jak jest z tą czynnością po zakończeniu programu? Zwykle delikatne uchylenie drzwiczek jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Pomaga to odprowadzić parę, przyspieszyć suszenie naczyń i uniknąć nalotów, plam czy smug. Ponadto może pomóc uniknąć powstawania brzydkiego zapachu ze zmywarki . W tym przypadku również trzeba jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na gorącą parę. Można również odczekać kilka minut i dopiero po tym krótkim czasie otworzyć zmywarkę.

Sprawdź również: Zmywarka przemysłowa – 5 najczęstszych awarii i jak się ich ustrzec

Zmywarki gastronomiczne – czego jeszcze należy unikać podczas pracy?

O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno powinno się zawsze odczekać kilka minut przed opróżnieniem kosza zmywarki – naczynia i sztućce tuż po zakończeniu cyklu bywają bowiem bardzo gorące. Pomoże to również prawidłowo zakończyć bardzo ważny proces suszenia.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno zmywarki gastronomiczne, jak i inne urządzenia AGD lub RTV mogą się uszkodzić w przypadku nagłego odcięcia zasilania. Nie powinno się również zatrzymywać pracy zmywarki czy otwierać jej bez ważnego powodu. Wysoce niewskazane jest również jej otwieranie podczas procesu wyparzania. Zdecydowanie niekorzystna jest też zmiana programu w trakcie zmywania. Urządzenie ma dla każdego programu zaprogramowaną sekwencję czynności. W przypadku jej nagłej zmiany efekty zmywania mogą być niezadowalające.

Jeśli zależy Ci na korzystaniu z wysokiej jakości zmywarki gastronomicznej oraz profesjonalnego serwisu, sprawdź naszą ofertę. Proponujemy wynajem zmywarek na zasadzie „wszystko w cenie”. Zapewniamy również fachowy montaż oraz instruktaż w zakresie użytkowania. Dzięki temu na pewno nie popełnisz błędów mogących negatywnie wpływać na pracę zmywarki.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane