Zakładanie firmy cateringowej – wymogi, koszty, niezbędny sprzęt

Catering na wydarzeniu – usługi cateringowe

Obecnie zapotrzebowanie na usługi cateringowe kreują nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Rozmaite spotkania i przyjęcia, które wymagają odpowiedniej oprawy gastronomicznej, coraz rzadziej są przygotowywane bez profesjonalnej pomocy. Bardzo popularne stały się również tzw. diety pudełkowe, czyli catering dietetyczny. Dowiedz się, na czym polega zakładanie firmy cateringowej i sprawdź, czy jest to odpowiedni biznes dla Ciebie.

Zakładanie firmy cateringowej – od czego zacząć?

Jeśli interesuje Cię prowadzenie biznesu w branży gastronomicznej, a jednocześnie szukasz sposobu na minimalizację początkowych kosztów i formalności, firma cateringowa może być odpowiednim rozwiązaniem. Tego typu działalność można rozpocząć stosunkowo łatwo. Kluczem do sukcesu będzie odpowiedni pomysł. Zanim weźmiesz się za zakładanie firmy cateringowej, zrób porządne badanie rynku. Musisz sprawdzić zapotrzebowanie na tego typu usługi w Twojej okolicy, a także ofertę konkurencji. Jeśli zamierzasz działać w dużym mieście, może ona być duża. Dlatego kluczowe będzie znalezienie czynnika, który wyróżni Twoją firmę na tle innych

Założenie firmy cateringowej powinno poprzedzić sporządzenie biznesplanu. W pierwszej kolejności zdecyduj o kształcie swojej oferty i o tym, do kogo będzie skierowana. Z usług cateringowych korzystają firmy, organizatorzy eventów, placówki oświatowe (szkoły, przedszkola), a także osoby prywatne. Każda z tych grup klientów ma jednak nieco inne wymagania i oczekiwania. Dostarczanie cateringu na eventy znacząco różni się od cateringu dietetycznego czy też zaopatrzenia szkół. Opracowując swój biznesplan, weź pod uwagę, jak Twoja firma będzie się wyróżniać na rynku. Ponadto musisz podjąć decyzje dotyczące menu czy sposobu dystrybucji. Następnie konieczne będzie oszacowanie wysokości środków finansowych niezbędnych do uruchomienia biznesu oraz zwrotu z inwestycji.

Zakładanie firmy cateringowej – wymogi

Jakie wymogi trzeba spełnić przy zakładaniu firmy cateringowej? Są one mniejsze niż np. przy zakładaniu lokalu gastronomicznego. Z tego powodu własna firma cateringowa to dla wielu osób stosunkowo łatwy start w branży gastronomicznej.

Najważniejsze, aby firma cateringowa spełniała wymogi sanitarne. Musisz więc zdecydować, gdzie będziesz ją prowadzić i zadbać o to, aby lokal był zgodny z wymaganiami sanepidu. Co ważne, niekoniecznie musisz kupować lub wynajmować osobny lokal pod swój biznes. Prowadzenie cateringu jest możliwe nawet z domowej kuchni. Firma cateringowa w domu musi jednak spełniać dokładnie takie same wymogi sanitarne. Dotyczą one m.in.:

 • dostępu do wody i środków czystości,
 • oświetlenia (musi mieć nietłukące osłony),
 • wykończenia kuchni (blaty i inne powierzchnie powinny być wykonane ze zmywalnych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów),
 • wydzielenia osobnych pomieszczeń na mycie naczyń i przechowywanie naczyń czystych,
 • dostępu do wentylacji,
 • zabezpieczenia okien przeciw owadom.

Dokładne informacje dotyczące wymogów można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla danego miejsca zamieszkania. 

Kuchnia cateringowa – czyszczenie blatów
Kuchnia cateringowa musi być urządzona tak samo jak kuchnia restauracyjna. Podlega także takim samym wymogom dotyczącym czystości i higieny.

Firma cateringowa – niezbędny sprzęt i koszty

Czego będziesz potrzebować, zanim na dobre ruszysz ze swoją firma cateringową? Najpewniej niezbędne będzie dokonanie inwestycji w profesjonalny sprzęt kuchenny, taki jak:

 • kuchenki gastronomiczne,
 • lodówki,
 • zamrażarki,
 • zmywarki,
 • okapy,
 • frytownice,
 • mniejszy sprzęt gastronomiczny (miksery, blendery, krajalnice itp.),
 • garnki, patelnie,
 • sztućce, noże itp.,
 • pojemniki gastronomiczne.

Konieczne będzie także zaopatrzenie się w odpowiedni samochód do dostaw. Można go kupić, ale też np. wziąć w leasing. Podobnie jest ze sprzętem kuchennym – niektórych elementów wyposażenia wcale nie musisz kupować na własność. Firma cateringowa może wynająć m.in. dopasowane do potrzeb Twojego biznesu zmywarki gastronomiczne, które pomogą Ci spełnić wszelkie wymogi sanitarne i zapewnią szybkie czyszczenie oraz dezynfekcję naczyń. Dzięki temu będziesz mógł wystartować z biznesem bez większych inwestycji. Wynajem czy leasing ułatwią Ci także planowanie stałych kosztów podczas funkcjonowania biznesu.

Średnio zakładanie firmy cateringowej pochłania kilkadziesiąt tysięcy złotych na start. Przy odrobinie zaradności i szczęścia można to jednak zrobić niższym kosztem. Tańsza będzie firma cateringowa w domu, szczególnie jeśli Twoja kuchnia nie wymaga dużych modyfikacji w celu dostosowania jej do wymogów sanepidu. Koszty można również ograniczyć, wypożyczając lub leasingując przynajmniej część niezbędnego sprzętu.

Czytaj również: Jak obliczyć zwrot inwestycji w biznes gastro?

Jak założyć własną firmę cateringową – formalności

Zakładanie firmy cateringowej wymaga też oczywiście rejestracji działalności gospodarczej. Najczęściej tego rodzaju biznesy są prowadzone w formie działalności jednoosobowej. Zapewnia to minimum formalności, a jednocześnie wiąże się ze sporą elastycznością w zakresie np. wyboru formy opodatkowania.

Rejestracja firmy w formie działalności jednoosobowej jest bezpłatna i wymaga wypełnienia tylko jednego formularza (CEIDG-1). Można go złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy, wysłać listem poleconym po notarialnym poświadczeniu podpisu lub wypełnić i przesłać online. Ten formularz jest równocześnie wnioskiem o nadanie numer REGON, kodu PKD, numeru NIP, a także zgłoszeniem do urzędu skarbowego i ZUS-u lub KRUS-u.

Zanim zaczniesz szukać klientów, musisz też spełnić wymogi sanepidu i przejść odbiór lokalu. Należy w tym celu wdrożyć system HACCP oraz zasady GMP i GHP. W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla miejsca prowadzenia biznesu należy złożyć wniosek o odbiór lokalu. Urzędnik umówi się na wizytę ciągu 30 dni. Pamiętaj, że samochód wykorzystywany do rozwożenia posiłków także musi zostać zatwierdzony przez sanepid, a wszyscy pracownicy firmy cateringowej muszą posiadać aktualne badania sanitarne (dotyczy to również kierowców).

Chcesz dowiedzieć się więcej o działalności w branży gastronomicznej? Sprawdź nasz blog, na którym znajdziesz wiele przydatnych treści z tej dziedziny.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane