Bar w kontenerze – czy taki pomysł na biznes ma sens?

Bar w kontenerze

Kojarzone przede wszystkim z transportem morskim kontenery obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie. Służą do tworzenia biur, różnego rodzaju punktów usługowych, a nawet obiektów mieszkalnych. Bez większego trudu da się też stworzyć w nich bar w kontenerze lub innego rodzaju lokal gastronomiczny. Sprawdzamy, czy jest to dobry pomysł na biznes.

Czym jest kontener gastronomiczny?

Bar w kontenerze można założyć w specjalnie przystosowanym do tego celu obiekcie. Kontenery gastronomiczne są budowane analogicznie do kontenerów transportowych lub tworzone na ich bazie. Ich cechą charakterystyczną jest przystosowanie do prowadzenia działalności gastronomicznej. Kontener pod gastronomię ma zatem wszystkie niezbędne instalacje (wodno-kanalizacyjną, energetyczną, wentylacyjną) oraz budowę przystosowaną do przygotowywania i wydawania posiłków. Możliwe jest zbudowanie takiego kontenera na specjalne zamówienie i wyposażenie go odpowiednio do potrzeb przedsiębiorcy. Ważne jest również to, że kontenery gastronomiczne są budowane zgodnie z wymogami sanitarnymi. Dzięki temu profesjonalnie przygotowany bar w kontenerze z łatwością przejdzie odbiór sanepidu.

Kontener gastronomiczny a wymogi higieniczne
Kontener gastronomiczny musi spełniać takie same wymogi związane z higieną co klasyczny lokal. Dlatego wszystkie powierzchnie są w nim łatwe do utrzymania w czystości, ma wentylację, możliwość doprowadzenia prądu i wody oraz montażu profesjonalnego wyposażenia kuchennego.

Kontener gastronomiczny – wyposażenie

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się profesjonalną konstrukcją obiektów kontenerowych o różnym przeznaczeniu, w tym kontenerów gastronomicznych. W zależności od potrzeb możliwe jest zakupienie lub wynajęcie kontenera o odpowiedniej aranżacji wnętrza i wyposażeniu. Może ono obejmować np.:

 • profesjonalne meble kuchenne,
 • lodówki,
 • zamrażarki,
 • zlewozmywaki,
 • kuchenki,
 • płyty grillowe,
 • piece (konwekcyjne, do pizzy itp.),
 • zmywarki kompaktowe.

Szukasz profesjonalnej zmywarki do swojego lokalu? Sprawdź naszą atrakcyjną ofertę wynajmu sprzętu klasy premium!

Standardowy kontener ma szerokość ok. 2,5 m i długość 6 m. Jest to przestrzeń, na której można zmieścić całe wyposażenie kuchni. Co więcej, możliwe jest łączenie kontenerów w celu stworzenia większej przestrzeni lub te wykonanie obiektu o nietypowych wymiarach.

Bar w  kontenerze – dlaczego warto wybrać kontener?

Obecnie biznesy takie jak bar z kontenerów cieszą się coraz większą popularnością. Ma to oczywiście swoje przyczyny. Okazuje się, że gastronomia w kontenerze ma wiele przewag nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Na jakie zalety tego rozwiązania warto zwrócić uwagę?

 • Mobilność – kontener gastronomiczny nie jest budynkiem trwale związanym z gruntem. Można go więc przenosić. Dzięki temu możesz znaleźć się tam, gdzie są Twoi klienci, a tym samym nie musisz czekać, aż to oni odnajdą Twój lokal. Bar z kontenera często można postawić w bardzo atrakcyjnym z biznesowego punktu widzenia miejscu – takim, w którym stworzenie tradycyjnego lokalu nie jest możliwe.
 • Mniej formalności – jednocześnie kontener gastronomiczny nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Formalności związane z jego postawieniem są minimalne – wystarczy uzyskać zgodę właściciela danego terenu. Poza tym bar w kontenerze musi oczywiście spełniać wymogi sanitarne, jak każdy inny lokal.
 • Niższe koszty – bar w kontenerze to świetny pomysł dla nowego biznesu, który dopiero zaczyna w branży gastronomicznej (choć oczywiście za tego typu przedsięwzięcia biorą się też doświadczone formy). Jego założenie wiąże się bowiem z niższymi kosztami niż w przypadku tradycyjnego lokalu, szczególnie jeśli mowa o naprawdę atrakcyjnej lokalizacji. Kontener gastronomiczny jest też tańszy w utrzymaniu.
 • Elastyczność – bar czy kawiarnia w kontenerze w odpowiedniej lokalizacji mogą funkcjonować przez cały rok. Są to jednak również świetne biznesy sezonowe. Nietypowa forma zapewnia ich właścicielowi elastyczność w zakresie lokalizacji czy okresu działania. Kontener gastronomiczny można kupić, ale też wynająć, co daje możliwość przetestowania swojego pomysłu na biznes.
 • Wszechstronność – kontener gastronomiczny można przystosować do rozmaitych potrzeb i pomysłów. Możesz prowadzić bar w kontenerze serwujący szybkie dania dowolnej kuchni, ale też np. napoje czy drinki. Popularne, szczególnie w okresie letnim w turystycznych miejscach, są kawiarnie w kontenerach oraz miejsca serwujące lody, gofry czy inne słodkości. Nowoczesne kontenery gastronomiczne pozwalają też na prowadzenie pełnoprawnych restauracji o dowolnym profilu.

Jeśli marzy Ci się lokal gastronomiczny, kontener może być świetnym wyborem na start. W ten sposób można zrealizować niemal dowolny koncept. Jedynym kryterium jest brak przesadnego skomplikowania w zakresie przygotowania serwowanych napojów czy dań.

Sprawdź też: Mała gastronomia – jakie są koszty początkowe i stałe?

Bar w kontenerze – czy taki biznes się opłaca?

Czy bar w kontenerze może być opłacalnym pomysłem na biznes? Jak najbardziej! Nie bez powodu tego typu lokale powstają coraz częściej. Aby jednak odnieść sukces, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejsza zdecydowanie jest lokalizacja. Gastronomiczny kontener najlepiej poradzi sobie tam, gdzie znajduje się dużo ludzi. 

Należy również dopasować ofertę do segmentu klientów, którzy przebywają w danym miejscu. Jeśli są to np. rodziny z dziećmi, świetnie sprawdzi się np. kawiarnia w kontenerze z lodami czy koktajlami owocowymi. W miejscach uczęszczanych przez dorosłych i ożywających wieczorami idealnym lokalem będzie natomiast bar w kontenerze serwujący np. piwo, wino czy wymyślne drinki. 

Nie zapomnij również o stworzeniu wygodnego i klimatycznego miejsca dla swoich klientów. Wiele barów z kontenerów organizuje przestrzeń do siedzenia z leżakami lub tradycyjnymi stolikami. Jeśli masz zamiar działać przez cały rok, zdecydowanie przyda się również zadaszenie.

Szukasz innych porad dotyczących działalności gastronomicznej? Koniecznie sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane