Zmywarka gastronomiczna vs zmywarka domowa

Zmywarka gastronomiczna czy zmywarka domowa? Wybór odpowiedniej zmywarki jest kluczowy dla osiągnięcia najlepszych wyników mycia. Winterhalter, jako ekspert w dziedzinie profesjonalnych rozwiązań do mycia naczyń, podkreśla różnice między tymi dwoma kategoriami, aby pomóc klientom w dokonaniu najlepszego wyboru.

Zmywarki domowe: komfort i przystępność

Zmywarki do użytku domowego są zaprojektowane z myślą o wygodzie i prostocie użytkowania. Ich charakterystyczne cechy to:

Wielkość: są mniejsze, aby pasować do zabudowy domowych kuchni oraz ilości zabrudzonych naczyń, najczęściej przeciętna zmywarka kompaktowa (około 45 cm szerokości) mieści  zazwyczaj około 8-10 kompletów naczyń.

Zużycie zasobów: ze względu na wielkość zużywają mniej wody i prądu, niż modele gastronomiczne.

Czas mycia: cykle mycia są dłuższe, zazwyczaj od 30 minut do 3 godzin, zależnie od wybranego programu.

Zmywarki domowe jednorazowo mieszczą do 12 kompletów naczyń.

Zmywarka gastronomiczna: wydajność i profesjonalizm

Moc myjąca: silniejsze cykle mycia, skuteczne w usuwaniu uporczywych zabrudzeń typowych dla kuchni profesjonalnych. Dla przykładu zmywarki podblatowe mieszczą od 30 do 60 talerzy na cykl mycia. Są popularne w małych i średnich restauracjach. Zmywarki kapturowe (z opuszczaną pokrywą): mogą umyć od 60 do 140 talerzy na jeden cykl.

Wydajność: przystosowane do ciągłego, intensywnego użytkowania i obsługi dużych ilości naczyń.

Szybkość: krótsze cykle mycia, odpowiednie dla dynamicznego środowiska restauracji, nawet do 2 min!

Higiena: najwyższy standard higieny, zgodny z rygorystycznymi wymaganiami branży gastronomicznej.

Wybierz mądrze!

Niejednego gastronoma już kusiło, żeby zamiast zmywarki gastronomicznej wyposażyć swój lokal w zmywarkę domową. Chociaż rozumiemy chęć zaoszczędzenia, jesteśmy pewni, że to tylko pozorna korzyść. Nawet, jeżeli lokal jest mały i wystarczy mu niewielka zmywarka, pozostaje kwestia długości mycia oraz oszczędności prądu, wody oraz detergentów.

Jeżeli jednak nie jesteś gotowy na wydatek, jakim jest zakup profesjonalnej maszyny dla Twojego biznesu, możesz ją wynająć! Korzystaj z profesjonalnej zmywarki podblatowej już od 330 PLN/miesiąc. Nasi eksperci chętnie przygotują dla Ciebie wyliczenia Twoich przyszłych oszczędności!

Dowiedz się więcej na temat wynajmu zmywarek gastronomicznych>>

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane