Zmywarka gastronomiczna: uniwersalna czy ze specjalizacją?

Jaki model zmywarki przemysłowej sprawdzi się w Twoim lokalu?

Zmywarka przemysłowa to sprzęt, którego potrzebują firmy działające w różnych obszarach gastronomii – począwszy od restauracji i barów, aż po firmy cateringowe, sklepy mięsne czy supermarkety. Jeśli właśnie jesteś na etapie poszukiwania takiego urządzenia i zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzi się zmywarka gastronomiczna uniwersalna czy model ze specjalizacją, to pewnie zainteresuje cię nasz krótki poradnik. Zobacz, czym kierować się, wybierając zmywarkę do swojego lokalu.

Jaka zmywarka przemysłowa będzie najlepsza?

Powyższe pytanie to jedno z tych, na które nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dlaczego? Zmywarki przemysłowe to niezwykle szeroka kategoria produktów. Choć wszystkie markowe urządzenia wyróżniają się wysoką efektywnością mycia naczyń i szkła stołowego oraz szybką pracą, poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą istotnymi parametrami.

To właśnie dlatego, kiedy przeglądasz ofertę zmywarek przemysłowych, możesz doświadczyć prawdziwego zawrotu głowy. Nie ma w tym nic dziwnego – Ty jesteś ekspertem w zakresie swojej działalności: np. przygotowywania wykwintnych dań. Szukasz więc sprzętu, który stanie się niemal kolejnym członkiem załogi i zamieni zmywak w lokalu w machinę działającą niczym szwajcarski zegarek.

Jak sobie poradzić z tyloma możliwościami? Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań.

  1. Na jaką skalę będziesz myć naczynia? Inna zmywarka przemysłowa będzie potrzebna małemu bistro na kilka stolików, a inna restauracji hotelowej na kilkaset osób.
  2. Gdzie chcesz umieścić zmywarkę? Zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiary kuchni i ilość miejsca, jakie możesz poświęcić na montaż urządzenia. W dużych lokalach znajdzie się przestrzeń na cały system zmywania z transportem koszowym i taśmowym, a w małych lepiej może się sprawdzić np. zmywarka gastronomiczna kapturowa.
  3. Co będziesz głównie myć? Jeżeli np. szukasz sprzętu, który przyda się na zapleczu baru, do szybkiego mycia szkła, rozwiązaniem może być specjalistyczna zmywarka gastronomiczna podblatowa, która ekspresowo przywróci szklankom i kieliszkom piękny połysk oraz absolutną czystość. Jeśli zaś „wszystko” – od talerzy i szkła, po sztućce i garnki,  – najlepszym rozwiązaniem może być zmywarka gastronomiczna uniwersalna*

Opcji jest wiele, a podjęcie decyzji wymaga uważnej analizy tego, jak funkcjonuje Twój lokal.

*Uwaga! Tu trzeba postawić ważną gwiazdkę i wyjaśnić, że z profesjonalnego punktu widzenia nie istnieje urządzenie takie jak „zmywarka gastronomiczna uniwersalna. W ten sposób potocznie określa się maszyny, które są przystosowane do mycia różnych typów naczyń – np. talerzy, garnków oraz szkła, a nawet blach. Jest jednak ważne „ale”: nie zaleca się mycia w nich różnorodnych naczyń jednocześnie lub tuż po sobie. Dlaczego? 

Zastanów się, co stanie się, gdy tuż po umyciu w zmywarce tłustych blach i talerzy wstawisz do niej szklanki i kieliszki? To tak, jakbyś chciał umyć białe obrusy w wodzie po praniu mocno zabrudzonych i barwiących tkanin. Efekt może być daleki od oczekiwań – również z uwagi na konieczność zastosowania odmiennych detergentów czy różne temperatury, w jakich zmywa się każdy typ „wsadu” do zmywarki. 

W modelach zmywarek gastronomicznych zwyczajowo (jak już ustaliliśmy) zwanych uniwersalnymi jest możliwe zmywanie różnych typów naczyń, ale każdorazowo wymaga to zmiany ustawień i detergentu oraz ponownej regulacji urządzenia. Przy czym należy zauważyć, że taka operacja jest dość skomplikowana i nie można jej porównywać ze zmianą programu czy środka chemicznego, której dokonuje się w zmywarkach przeznaczonych do użytku domowego.

Jaki model zmywarki przemysłowej sprawdzi się w Twoim lokalu?

To, jaka zmywarka gastronomiczna – uniwersalna czy ze specjalizacją – będzie najlepsza w Twoim przypadku, najlepiej omówić bezpośrednio z doradcą. Jednak zanim zgłosisz się na konsultację do specjalisty, możesz wstępnie określić swoje potrzeby na podstawie tego, jaki charakter ma Twoja działalność gastronomiczna. 

I tak, jeśli prowadzisz:

  • małe bistro lub restaurację na kilka stolików – dobrym rozwiązaniem może być kompaktowa zmywarka gastronomiczna uniwersalna albo większa, ale również wielofunkcyjna zmywarka gastronomiczna kapturowa (w jednym z mniejszych rozmiarów). Te urządzenia poradzą sobie z garnkami, ze szkłem i z talerzami;
  • lokal typu fast food – priorytetem będzie dla Ciebie szybkość mycia naczyń. W Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w dwie zmywarki przemysłowe – kapturową oraz w zmywarkę do garnków. W tej pierwszej będziesz na bieżąco myć naczynia, a w drugiej – garnki. W ten sposób zyskasz pewność stałej dostawy czystych talerzy dla klientów;
  • stołówkę w placówce oświatowej, np. w przedszkolu – potrzebny Ci sprzęt, który pozwoli na wysokowydajne mycie naczyń. Może to być np. zmywarka przemysłowa z transportem taśmowym lub koszowym. Sprzęt najlepszych marek – np. Winterhalter – możesz dopasować do tego, jakie naczynia aktualnie „przepuszczasz” przez system;
  • piekarnię lub cukiernię – przyda Ci się specjalistyczna zmywarka do garnków i innych nietypowych naczyń, np. tac i blach. Z łatwością pomieści większe akcesoria i efektywnie usunie przypalone resztki jedzenia czy grube warstwy tłuszczu;
  • bar – tu najbardziej przydatne będą specjalistyczne zmywarki gastronomiczne do szkła. Pozwolą w szybkim tempie umyć i nadać blask bardzo dużej liczbie kieliszków i szklanek, a to ich w godzinach szczytu potrzebujesz najbardziej.

Jeszcze inne potrzeby mają masarnie czy firmy cateringowe. Dlatego złożenie zamówienia warto poprzedzić konsultacją z ekspertami.

Zmywarka gastronomiczna na garnki i naczynia XXL Winterhalter
W większych restauracjach, a także lokalach typu fast-food świetnie sprawdzi się specjalistyczna zmywarka do garnków. Jest przystosowana do dokładnego mycia naczyń o większych rozmiarach, w tym blach i tac oraz podobnych elementów.

Na koniec jeszcze jedna rada – dobra zmywarka przemysłowa wcale nie musi Cię kosztować majątku. Rozwiązaniem, które pozwala wyposażyć lokal relatywnie niskim kosztem, nawet w sprzęt klasy premium, jest wynajem. Ta stosunkowo nowa na polskim rynku możliwość zyskuje coraz więcej zwolenników. Zasady są proste: płacisz stałą, miesięczną ratę za wybrany przez siebie sprzęt i nie martwisz się o jego montaż oraz serwis przez cały okres obowiązywania umowy.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat wynajmu zmywarek przemysłowych? Skontaktuj się z doradcą WynajmijZmywarke.pl i dowiedz się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu. Ustalimy najkorzystniejsze warunki współpracy, dzięki czemu zaczniesz zmywać szybciej, efektywniej i taniej niż kiedykolwiek. 

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane