Sklep spożywczy, szczególnie taki, w którym oferuje się produkty pakowane na miejscu, musi mieć odpowiednie wyposażenie. Należy o nie zadbać nie tylko po to, by móc z sukcesem prowadzić biznes, ale także po to, by robić to zgodnie z przepisami. Czego nie może zabraknąć w takim obiekcie i czy konieczny jest również zakup zmywarki?
Wyposażenie sklepu spożywczego – od czego zależy jego rodzaj?
Trudno skompletować listę wyposażenia sklepu spożywczego, która będzie aktualna w każdym przypadku. Punkty sprzedaży mają różną specyfikę – oferują konkretny asortyment produktów, a dodatkowo sprzedają je w wielu formach.
Wyposażenie sklepu spożywczego zajmującego się wyłącznie sprzedażą pakowanej żywności będzie zatem inne niż tego, w którym można kupić warzywa czy mięso na wagę. Urządzenia i akcesoria muszą zostać odpowiednio dobrane do charakteru działalności danego miejsca. Wynika to nie tylko ze względów praktycznych, ale również formalnych.
Punkty sprzedaży mięsa czy nabiału pakowanego na miejscu są objęte restrykcyjnymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi. Muszą zapewnić właściwą ochronę sprzedawanej żywności między innymi poprzez wykorzystywanie certyfikowanych lodówek czy wygospodarowanie miejsca do mycia i czyszczenia narzędzi i akcesoriów.
Sklep spożywczy – wyposażenie, które musi się znaleźć w każdym punkcie sprzedaży
Choć wyposażenie sklepów spożywczych różni się w zależności od rodzaju działalności prowadzonej przez dany punkt, pewne elementy są obowiązkowe w każdym przypadku. Sprawdź, co do nich należy.
Kasa fiskalna
To absolutna konieczność w każdym sklepie, nie tylko spożywczym. Brak tego urządzenia może spowodować nałożenie przez organy podatkowe wysokiej kary, a nawet doprowadzić do zamknięcia punktu sprzedaży.
Przedsiębiorcy mają do wyboru kasy w wielu różnych wariantach – najprostsze o kilku podstawowych funkcjach lub rozbudowane, połączone z terminalem do kart płatniczych i wagą. Jeśli kompletujesz wyposażenie sklepu spożywczego, warto pomyśleć także o urządzeniu do pobierania płatności kartą. Obecnie jest to niemal standard.
Waga elektroniczna
Jeśli oferujesz produkty na wagę, na przykład mięso, nabiał czy warzywa, musisz zaopatrzyć się w wagę. Obecnie stosuje się niemal wyłącznie urządzenia elektroniczne, które można połączyć z kasą fiskalną i zaprogramować kody produktów.
Metkownica
Zgodnie z przepisami na towarach muszą znajdować się wyraźnie oznaczone ceny. Metkownica, czyli narzędzie do szybkiego naklejania cenówek na opakowania, jest zatem niezwykle przydatna.
Krajalnica
Krajalnica to niezbędne wyposażenie sklepu spożywczego, jeśli oferujesz krojone sery czy wędliny. Warto wybrać model łatwy w czyszczeniu, umożliwiający krojenie różnego typu produktów. Najlepiej, by był wyposażony w płytę dociskową, która zredukuje ilość odpadów.
Wyposażenie sklepu oferującego świeżą żywność
Bardziej rozbudowane wyposażenie sklepu spożywczego jest konieczne, jeśli będzie on oferował świeżą żywność, czyli:
- mięso i wędliny,
- nabiał,
- warzywa,
- produkty garmażeryjne (na przykład pierogi na wagę).
W takim przypadku niezbędne jest zapewnienie żywności odpowiednich warunków przechowywania, czyli zakup odpowiednich chłodziarek. Do najbardziej popularnych należą lady i szafy chłodnicze. To, które z nich wykorzystasz, zależy głównie od tego, w jaki sposób chcesz eksponować produkty.
Lada chłodnicza umożliwia klientom dokładne obejrzenie asortymentu i wybranie tego, co ich interesuje. Szafy chłodnicze zwykle stawia się za ladą, aby ułatwić obsłudze łatwe otwieranie i wyjmowanie potrzebnych towarów.
Konieczne jest również wygospodarowanie miejsca do mycia wyposażenia, na przykład desek do krojenia czy tac służących do eksponowania mięsa. Potrzebna będzie zatem zmywarka o odpowiedniej wielkości i wydajności. Takie urządzenia są dość drogie, dlatego warto rozważyć zakup używanego wyposażenia sklepu spożywczego lub jego wynajem. Można na tym sporo zaoszczędzić.
Zmywarka gastronomiczna – czy jest potrzebna w sklepie spożywczym?
Nie w każdym sklepie spożywczym zmywarka będzie niezbędnym urządzeniem, choć nie da się ukryć, że w każdym z takich miejsc znacząco poprawi komfort pracy i podniesie poziom higieny. Jest to natomiast obowiązkowy element wyposażenia sklepu spożywczego, w którym oferuje się świeżą żywność.
Przeczytaj: Rodzaje zmywarek gastronomicznych – przegląd rozwiązań
W takich obiektach ochrona mikrobiologiczna jest kwestią kluczową. Surowe mięso, wędliny czy nabiał muszą być skutecznie zabezpieczone przed dostępem chorobotwórczych organizmów. Po zakończeniu dnia pracy obsługa sklepu powinna więc zadbać o idealną czystość powierzchni, na których produkty są eksponowane, krojone i przechowywane.
Niezbędne jest między innymi dokładne umycie tac, desek do krojenia, noży i elementów urządzeń do obróbki żywności (na przykład maszynek do mielenia). Za pomocą zmywarki można to zrobić dużo szybciej i dokładniej niż ręcznie. Tym bardziej że możesz skorzystać z urządzeń specjalistycznych, które są znacznie wydajniejsze od tych używanych w domach, a ich wielkość jest dopasowana do konkretnych potrzeb.
Koszt wyposażenia sklepu spożywczego tego typu niestety jest dość wysoki. Warto zatem rozważyć wynajem zmywarki – można sporo zaoszczędzić, a dodatkowo zyskać dostęp do opieki serwisowej w razie usterek. Skorzystaj z naszego konfiguratora, by dowiedzieć się, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.