Wybieramy najlepszą zmywarkę do mycia szkła
Prowadzisz własny pub, klub lub kawiarnię? Jeśli lokal w dużej mierze koncentruje się na serwowaniu napojów, kluczowym elementem jego wyposażenia jest szkło gastronomiczne. Kufle, kieliszki, szklanki… musisz ich mieć odpowiednio dużo, a każde akcesorium musi być krystalicznie czyste i lśniące. Aby tak było, potrzebujesz specjalnego pomocnika w kuchni. Jest nim profesjonalna zmywarka do szkła. Jak wybrać najlepszą? Jakie są jej funkcje? Dowiedz się więcej!
Skonfiguruj najlepszą zmywarkę do szkła do swojego lokalu – szybko i bezpłatnie!
Na początek najważniejsze: do szkła barowego i restauracyjnego zawsze potrzebujesz oddzielnego urządzenia myjącego. Dlaczego? Wyobraź sobie, że masz ogromny stos ubrań do prania. Na jego górze znajdują się kolorowe tkaniny, które zostały zabrudzone tłustym jedzeniem oraz błotem. Na dole – białe obrusy. Co stanie się, jeśli obie te grupy tekstyliów upierzesz w tej samej wodzie? Nie trzeba mieć bujnej wyobraźni, aby przewidzieć efekty.
Ta analogia nie została zastosowana bez przyczyny. Podobnie jest z naczyniami stosowanymi w lokalu gastronomicznym. A skoro tak, jeśli do zmywarki, w której chwilę temu były myte tłuste blachy i patelnie po smażeniu, włożysz delikatne szkło… nie spodziewaj się, że będzie ono idealnie czyste i pachnące. To podstawowy powód, dla którego jest Ci potrzebna oddzielna zmywarka do szkła. To absolutne must-have, zwłaszcza gdy prowadzisz bar, kawiarnię lub klub, w którym to napoje są podstawą oferty. Pytanie więc nie brzmi: Czy kupić takie urządzenie?, ale: Jaką zmywarkę do szkła wybrać?
Czym wyróżnia się zmywarka do szkła gastronomicznego?
Czy zmywarka do szkła to urządzenie o wyjątkowych parametrach technicznych? I tak, i nie. Z jednej strony do mycia szkła w gastronomii można przystosować niemal każdy sprzęt. Z drugiej – potrzebne jest odpowiednie wyposażenie wewnętrzne, które umożliwi bezpieczne ułożenie delikatnych kieliszków, porcelanowych filiżanek czy solidnych kufli. Nie obejdzie się też bez specjalnych programów i funkcji oraz środków nabłyszczających dostosowanych do mycia i dezynfekcji szkła.
Dlatego wybranie odpowiedniego urządzenia powinno być dobrze przemyślane. Pochopna decyzja może Cię kosztować wiele nerwów i… pieniędzy. Przykładowo, jeśli zmywarka będzie słabo domywać kufle i szklanki lub pracować zbyt powolnie, możesz w konsekwencji stracić klientów. A zatem nie spiesz się z wyborem najlepszego rozwiązania i nie kieruj jedynie kryterium cenowym. Postawienie na najtańsze wyposażenie gastronomii może się w efekcie skończyć dodatkowymi kosztami.
Ten artykuł też może Cię zainteresować: Zmywarka do baru – 3 bestsellerowe modele od Winterhalter
4 kwestie do przemyślenia przy wyborze zmywarki do szkła
Jest kilka kluczowych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia jak zmywarka do kufli czy innego szkła barowego. Jakich?
1. Gdzie będzie stała zmywarka do naczyń?
Gdzie będzie umieszczona zmywarka do baru? Pod blatem przy barze? A może na restauracyjnym zapleczu? To bardzo zasadne pytanie. Jeśli wybierasz pierwszą odpowiedź, potrzebujesz kompaktowego urządzenia podblatowego. Jeżeli zaś dysponujesz większą ilością miejsca na zapleczu lokalu, możesz się zdecydować na większy model, np. kapturowy. Przy podejmowaniu decyzji pamiętaj o tym, że im mniejsza zmywarka, tym mniejszą liczbę naczyń umyje za jednym razem. Jeśli jednak urządzenie pracuje dostatecznie szybko, mały rozmiar zmywarki do szkła nie musi być problemem.
2. Czy warto postawić na urządzenie z funkcją odzysku ciepła?
Tę przydatną funkcję posiadają tylko urządzenia wysokiej klasy. O co chodzi? O to, że gorąca para – generowana w procesie mycia naczyń – jest odzyskiwana. Zintegrowany odzysk ciepła oznacza, że opary z mycia nie „buchają” tuż po otwarciu drzwiczek – tworząc swoistą mgłę w lokalu. To zwiększa bezpieczeństwo użytkowania sprzętu oraz komfort jego używania w przestrzeni dostępnej również dla gości.
3. Jaki rodzaj szkła będzie myty w zmywarce?
Szkło barowe niejedno ma imię. Zupełnie inaczej myje się wąskie kieliszki do szampana z cienkiego szkła, a inaczej solidne kufle. Niektóre szklanki mają też nadruki reklamowe, np. z logo lokalu. Dlatego wymagają bardzo delikatnego mycia, które jednocześnie pozbędzie się nawet zaschniętych i uporczywych zabrudzeń (ot, choćby z damskiej pomadki, karmelowego syropu dodanego do kawy czy z tłustej bitej śmietany). Dlatego potrzebne są specjalne programy myjące. Takie, które automatycznie dostosowują zarówno temperaturę mycia, jak i porcję środków myjących oraz ciśnienie wytwarzane w komorze.
4. Czy rozpatrywane zmywarki gastronomiczne są intuicyjne w obsłudze
Przy dużym ruchu w lokalu barman nie ma czasu, żeby spędzać kilka minut na ustawianiu pracy zmywarki. Potrzebuje prostego systemu obsługi i intuicyjnego sprzętu, który szybko zaadaptuje się do określonych warunków. Dlatego warto wybrać zmywarkę, która raz zaprogramowana spełni swoje zadanie przez długi czas.
Trzeba podkreślić, że nie istnieje jedno dobre rozwiązanie dla każdego lokalu. Sprzęt powinien być dobierany indywidualnie, przez fachowców, którzy znają realia pracy barów, klubów i restauracji, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się z nimi skonsultować.
Zakup czy wynajem?
Choć pod pojęciem „dobra zmywarka do szkła” kryją się urządzenia o różnych konfiguracjach i parametrach, wszystkie mają jeden mianownik: jest nim wysoka jakość wykonania. W lokalach gastronomicznych takie urządzenia będą intensywnie użytkowane, więc nie możesz sobie pozwolić na kompromisy jakościowe.
Profesjonalna zmywarka do baru może kosztować nawet kilkanaście lub więcej tysięcy złotych. A z czasem jej wartość maleje, z uwagi na zużycie spowodowane eksploatacją. Dlatego coraz więcej właścicieli lokali gastronomicznych decyduje się na wynajem urządzenia. To opcja dostępna niemal dla każdego, która niesie za sobą wiele korzyści finansowych i operacyjnych. Rozważ to rozwiązanie – może być Twoją najlepszą szansą na wyposażenie lokalu w sprzęt, który nie zawiedzie w nawet najtrudniejszych warunkach.