Zmywalnia naczyń to obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu gastronomicznego, niezależnie od tego, czy mowa o małej kawiarni czy dużej jadłodajni. Higiena w lokalach serwujących potrawy jest kwestią kluczową, dlatego miejsce przeznaczone do zmywania naczyń nie może być urządzone w sposób przypadkowy. Jak właściwie zorganizować zmywalnię naczyń kuchennych i stołowych?
Wybierz idealną zmywarkę gastronomiczną do swojej zmywalni. Przekonaj się, jakie korzyści daje wynajem profesjonalnego sprzętu Winterhalter
Zmywalnia naczyń kuchennych i stołowych – jak ją urządzić?
Wyposażenie i rozkład sprzętów w zmywalni naczyń nie mogą być dowolne. Miejsce ustawienia poszczególnych urządzeń, takich jak zmywarki z funkcją wyparzania ma duże znaczenie.
Każda zmywalnia naczyń kuchennych powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zapewniała komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także była zgodna z wymogami sanepidu. Chodzi między innymi o przepływ naczyń. Droga, którą pokonują brudne talerze czy sztućce, w żadnym punkcie nie może krzyżować się z tą, którą jest podawana czysta zastawa.
Nie można zaniedbać tej kwestii, ponieważ kary nakładane przez inspektorów bywają wysokie. W skrajnym przypadku urzędnik sanepidu może zadecydować o wstrzymaniu pracy lokalu z powodu niespełnienia wymogów sanitarnych.
Wyposażenie zmywalni naczyń stołowych musi być więc odpowiednio zaplanowane oraz obejmować określony sprzęt i narzędzia.
Wyposażenie zmywalni naczyń stołowych – co wchodzi w jego skład?
Wyposażenie zmywalni naczyń – jego rodzaj, wielkość i rozmieszczenie – zwykle zależy od tego, jak dużą powierzchnią dysponuje lokal gastronomiczny. W mniejszych lokalach gastronomicznych, np. małych barach czy kawiarniach, najczęściej nie można sobie pozwolić na wygospodarowanie dużego pomieszczenia do zmywania. W sytuacji, gdy zmywanie naczyń stołowych nie może być prowadzone w oddzielnym pomieszczeniu, należy prowadzić je w wydzielonej do tego celu części kuchni. Co ważne, miejsce to należy tak zorganizować, aby brudne naczynia nie miały możliwości zetknięcia się z produktami spożywczymi i żywnością (zarówno w procesie przygotowywania, jak i wydawania gotowych potraw).
Zmywalnia naczyń w profesjonalnym lokalu gastronomicznym – wyposażenie wymagane przez przepisy
W każdej zmywalni naczyń muszą znaleźć się elementy wymagane przepisami i uzasadnione względami praktycznymi, czyli:
- stoły lub regały do przechowywania brudnej zastawy,
- zlewy do mycia naczyń,
- kosze na odpady,
- ociekacze,
- rozdrabniacz odpadków (nie jest konieczny, ale przydatny),
- zmywarka gastronomiczna z funkcją wyparzania.
Szczególną uwagę warto poświęcić jakości i funkcjonalnościom zmywarek gastronomicznych, ponieważ to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za higieniczną czystość zastawy stołowej i naczyń.
Przeczytaj: Rodzaje zmywarek gastronomicznych – przegląd rozwiązań
Zmywarka do zmywalni kuchennej – jaką wybrać?
Profesjonalne zmywarki przeznaczone do zmywalni naczyń kuchennych są dostępne w szerokiej gamie modeli. Różnią się wielkością, miejscem montażu i funkcjonalnością. Zanim kupisz takie urządzenie, zastanów się, jakie potrzeby występują w Twoim lokalu.
Wielkość lokalu gastronomicznego
Do zmywalni naczyń w małej kawiarni nie ma potrzeby wstawiania pojemnej zmywarki tunelowej. Z kolei w dużej restauracji niewielkie urządzenie podblatowe może okazać się zbyt mało wydajne.
Rodzaj najczęściej zmywanych naczyń stołowych
Weź też pod uwagę, jaki rodzaj zastawy najczęściej będzie myty. Jeśli szukasz sprzętu do baru lub kafeterii, postaw na zmywarkę do szkła, która nada kieliszkom czy filiżankom idealną czystość i połysk.
W stołówkach czy restauracjach hotelowych trzeba natomiast wyposażyć się w sprzęt, do którego zmieszczą się duże garnki, pokrywki czy patelnie.
Ergonomia w zmywalni naczyń
Ważne jest także to, aby zmywalnia naczyń stołowych w zakładzie gastronomicznym była urządzona ergonomicznie. To oznacza, że profesjonalna zmywarka powinna być umieszczona na takiej wysokości, by nie utrudniała dostępu obsługującym ją osobom. Nie powinna również wymuszać ciągłego schylania się czy podnoszenia naczyń na duże wysokości.
A może zmywarka domowa?
Właściciele niewielkich lokali gastronomicznych często stają przed pokusą wstawienia do zmywalni zmywarek przeznaczonych do użytku domowego. Potrzeby w takich miejscach nie są zbyt duże, a zwykły sprzęt AGD jest znacznie tańszy niż profesjonalne urządzenia do mycia naczyń w gastronomii. Czy to dobry pomysł?
Niestety takie działanie tylko na pozór przyniesie korzyści. Warto pamiętać, że zmywarki gastronomiczne różnią się od domowych nie tylko wielkością.
Profesjonalne urządzenia do mycia naczyń:
- myją naczynia w znacznie wyższej temperaturze (80–90oC),
- przeprowadzają proces mycia znacznie szybciej niż w domu (trwa on tylko kilka, kilkanaście minut),
- zapewniają naczyniom znacznie wyższy poziom higieny i czystości,
- są ekonomiczne – zużywają proporcjonalnie mniej prądu i wody w stosunku do ilości umytej zastawy.
Nie ma więc sensu wykorzystywać sprzętu do zastosowań domowych w profesjonalnej zmywalni naczyń w lokalu gastronomicznym. Jeśli wysoki koszt zakupu zmywarki stanowi dla Ciebie przeszkodę, pomyśl o jej wynajęciu. To korzystna opcja, która pozwoli Ci zaoszczędzić.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia zmywalni naczyń stołowych? Przydatne informacje znajdziesz na naszym blogu – sprawdź.