Zmywalnia naczyń stołowych i kuchennych – jak ją odpowiednio zorganizować

Naczynia w koszach w zmywalni gastronomicznej – wynajmijzmywarke.pl

Zmywalnia naczyń to obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu gastronomicznego, niezależnie od tego, czy mowa o małej kawiarni czy dużej jadłodajni. Higiena w lokalach serwujących potrawy jest kwestią kluczową, dlatego miejsce przeznaczone do zmywania naczyń nie może być urządzone w sposób przypadkowy. Jak właściwie zorganizować zmywalnię naczyń kuchennych i stołowych?

Wybierz idealną zmywarkę gastronomiczną do swojej zmywalni. Przekonaj się, jakie korzyści daje wynajem profesjonalnego sprzętu Winterhalter

Sprawdź!

Zmywalnia naczyń kuchennych i stołowych – jak ją urządzić?

Wyposażenie i rozkład sprzętów w zmywalni naczyń nie mogą być dowolne. Miejsce ustawienia poszczególnych urządzeń, takich jak zmywarki z funkcją wyparzania ma duże znaczenie.

Każda zmywalnia naczyń kuchennych powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zapewniała komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także była zgodna z wymogami sanepidu. Chodzi między innymi o przepływ naczyń. Droga, którą pokonują brudne talerze czy sztućce, w żadnym punkcie nie może krzyżować się z tą, którą jest podawana czysta zastawa.

Nie można zaniedbać tej kwestii, ponieważ kary nakładane przez inspektorów bywają wysokie. W skrajnym przypadku urzędnik sanepidu może zadecydować o wstrzymaniu pracy lokalu z powodu niespełnienia wymogów sanitarnych.

Wyposażenie zmywalni naczyń stołowych musi być więc odpowiednio zaplanowane oraz obejmować określony sprzęt i narzędzia.

Wyposażenie zmywalni naczyń stołowych – co wchodzi w jego skład?

Wyposażenie zmywalni naczyń – jego rodzaj, wielkość i rozmieszczenie – zwykle zależy od tego, jak dużą powierzchnią dysponuje lokal gastronomiczny. W mniejszych lokalach gastronomicznych, np. małych barach czy kawiarniach, najczęściej nie można sobie pozwolić na wygospodarowanie dużego pomieszczenia do zmywania. W sytuacji, gdy zmywanie naczyń stołowych nie może być prowadzone w oddzielnym pomieszczeniu, należy prowadzić je w wydzielonej do tego celu części kuchni. Co ważne, miejsce to należy tak zorganizować, aby brudne naczynia nie miały możliwości zetknięcia się z produktami spożywczymi i żywnością (zarówno w procesie przygotowywania, jak i wydawania gotowych potraw).

Zmywalnia naczyń w profesjonalnym lokalu gastronomicznym – wyposażenie wymagane przez przepisy

W każdej zmywalni naczyń muszą znaleźć się elementy wymagane przepisami i uzasadnione względami praktycznymi, czyli:

  • stoły lub regały do przechowywania brudnej zastawy,
  • zlewy do mycia naczyń,
  • kosze na odpady,
  • ociekacze,
  • rozdrabniacz odpadków (nie jest konieczny, ale przydatny),
  • zmywarka gastronomiczna z funkcją wyparzania.

Szczególną uwagę warto poświęcić jakości i funkcjonalnościom zmywarek gastronomicznych, ponieważ to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za higieniczną czystość zastawy stołowej i naczyń.

Przeczytaj: Rodzaje zmywarek gastronomicznych – przegląd rozwiązań

Zmywarka do zmywalni kuchennej – jaką wybrać?

Profesjonalne zmywarki przeznaczone do zmywalni naczyń kuchennych są dostępne w szerokiej gamie modeli. Różnią się wielkością, miejscem montażu i funkcjonalnością. Zanim kupisz takie urządzenie, zastanów się, jakie potrzeby występują w Twoim lokalu.

Wielkość lokalu gastronomicznego

Do zmywalni naczyń w małej kawiarni nie ma potrzeby wstawiania pojemnej zmywarki tunelowej. Z kolei w dużej restauracji niewielkie urządzenie podblatowe może okazać się zbyt mało wydajne.

Rodzaj najczęściej zmywanych naczyń stołowych

Weź też pod uwagę, jaki rodzaj zastawy najczęściej będzie myty. Jeśli szukasz sprzętu do baru lub kafeterii, postaw na zmywarkę do szkła, która nada kieliszkom czy filiżankom idealną czystość i połysk.

W stołówkach czy restauracjach hotelowych trzeba natomiast wyposażyć się w sprzęt, do którego zmieszczą się duże garnki, pokrywki czy patelnie.

Ergonomia w zmywalni naczyń

Ważne jest także to, aby zmywalnia naczyń stołowych w zakładzie gastronomicznym była urządzona ergonomicznie. To oznacza, że profesjonalna zmywarka powinna być umieszczona na takiej wysokości, by nie utrudniała dostępu obsługującym ją osobom. Nie powinna również wymuszać ciągłego schylania się czy podnoszenia naczyń na duże wysokości.

Kuchnia gastronomiczna – wynajmijzmywarke.pl
Czystość i higiena w lokalach gastronomicznych to podstawa. Dobrze urządzona zmywalnia naczyń pozwoli o nią zadbać w sposób oszczędny i skuteczny. W takim miejscu nie może zabraknąć profesjonalnych zmywarek.

A może zmywarka domowa?

Właściciele niewielkich lokali gastronomicznych często stają przed pokusą wstawienia do zmywalni zmywarek przeznaczonych do użytku domowego. Potrzeby w takich miejscach nie są zbyt duże, a zwykły sprzęt AGD jest znacznie tańszy niż profesjonalne urządzenia do mycia naczyń w gastronomii. Czy to dobry pomysł?

Niestety takie działanie tylko na pozór przyniesie korzyści. Warto pamiętać, że zmywarki gastronomiczne różnią się od domowych nie tylko wielkością.

Profesjonalne urządzenia do mycia naczyń:

  • myją naczynia w znacznie wyższej temperaturze (80–90oC),
  • przeprowadzają proces mycia znacznie szybciej niż w domu (trwa on tylko kilka, kilkanaście minut),
  • zapewniają naczyniom znacznie wyższy poziom higieny i czystości,
  • są ekonomiczne – zużywają proporcjonalnie mniej prądu i wody w stosunku do ilości umytej zastawy.

Nie ma więc sensu wykorzystywać sprzętu do zastosowań domowych w profesjonalnej zmywalni naczyń w lokalu gastronomicznym. Jeśli wysoki koszt zakupu zmywarki stanowi dla Ciebie przeszkodę, pomyśl o jej wynajęciu. To korzystna opcja, która pozwoli Ci zaoszczędzić.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia zmywalni naczyń stołowych? Przydatne informacje znajdziesz na naszym blogu – sprawdź.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane