Zarządzanie restauracją – jak robić to dobrze? Podpowiadamy

Zarządzanie restauracją – jak to robić dobrze?

Planujesz prowadzenie lokalu gastronomicznego? A może już to robisz i chcesz działać efektywniej? Zarządzanie restauracją z pewnością nie należy do łatwych zadań. Warto więc przyjrzeć się temu, w jaki sposób można robić to lepiej – oszczędniej, wydajniej i bardziej opłacalnie. Sprawdź.

Zarządzanie w gastronomii – na czym to polega?

Sporo osób jest przekonanych, że założenie i prowadzenie lokalu gastronomicznego to przysłowiowa bułka z masłem. Wydaje im się, że gotowanie potraw i podawanie ich na stół nie mogą być szczególnie skomplikowane. 

Niestety w rzeczywistości wygląda to zgoła inaczej. Restauracja to biznes jak każdy inny i ją też obowiązują zasady obowiązujące w przedsiębiorczości. Aby zarabiać, a przede wszystkim nie dokładać do prowadzenia interesu, należy podejść do zarządzania w gastronomii z rozmysłem i odpowiednim przygotowaniem.

Jak prowadzić restaurację z sukcesem? Przede wszystkim decyzje biznesowe nie mogą być podejmowane pod wpływem impulsu. Efektywne prowadzenie lokalu gastronomicznego musi zatem polegać na:

  • precyzyjnym określeniu biznesplanu – co chcesz podawać, gdzie otworzysz restaurację, jak będziesz działać, ile to będzie kosztowało,
  • skrupulatnym rejestrowaniu przychodów i kosztów – nie tylko dla celów podatkowych i księgowych, ale także analitycznych, 
  • braniu pod uwagę feedbacku Twoich gości – to między innymi czytanie opinii o lokalu w sieci czy reagowanie od razu, jeśli ruch w restauracji wyraźnie spada, 
  • zapewnieniu gościom obsługi na możliwie najwyższym poziomie – niezależnie od tego czy prowadzisz mały bar czy restaurację premium,
  • stosowaniu się do wszelkich przepisów (ppoż, BHP, sanepidu) – ich łamanie może narazić Cię na poważne konsekwencje, nie tylko finansowe.

Zarządzanie w gastronomii nie musi być trudne, jednak trzeba do niego dobrze podejść. Zobacz, jakie działania wdrożyć, by zyskać.

Przeczytaj również: Jak obliczyć zwrot inwestycji w biznes gastro?

Jak prowadzić restaurację z sukcesem?

Prowadzenie lokalu gastronomicznego może być świetnym pomysłem na dochodowy biznes. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w Twojej restauracji, aby prosperowała jak najlepiej i przyciągała nowych gości.

Odpowiednie wyposażenie do restauracji

Zastanawiasz się, jak prowadzić restaurację i jak rozpocząć taką działalność? Pierwszym krokiem jest wybranie lokalizacji Twojego lokalu. Gdy już masz potrzebne pomieszczenia, przejdź do ich aranżowania. 

Pamiętaj, że musisz zadbać nie tylko o stoliki, krzesła czy bar. Sercem każdej restauracji jest jej kuchnia i to właśnie temu miejscu musisz poświęcić sporo uwagi. Miejsce do przyrządzania potraw, gotowania, pieczenia czy smażenia musi być perfekcyjnie wyposażone. Niezależnie od tego, czy prowadzisz niewielki bar czy duży lokal – urządzenia i akcesoria muszą pozwalać kucharzom na efektywne wykonywanie swojej pracy. 

Nie możesz zapomnieć także o przestrzeni do zmywania. Czystość i higiena mają w tym biznesie kluczowe znaczenie. Prowadzenie lokalu gastronomicznego jest ponadto obostrzone wieloma przepisami w tym zakresie, na przykład dotyczącymi liczby i rodzaju zmywarek czy zlewozmywaków. Musisz się do nich stosować.

Uśmiechnięta kobieta w fartuchu w drzwiach restauracji

Zarządzanie własną restauracją nie jest łatwym zadaniem. To biznes podlegający wielu obostrzeniom, zwłaszcza w kontekście utrzymania higieny i czystości.

Spójny wizerunek biznesowy

Jeśli zastanawiasz się, jak zarządzać restauracją, by odnosiła sukcesy, zaplanuj strategię jej rozwoju. Przede wszystkim określ, jakie dania masz zamiar serwować. Dopasuj do nich sposób urządzenia lokalu, działania marketingowe oraz pozostałe elementy. Pamiętaj, że im bardziej spójna będzie Twoja strategia, tym większa szansa na opłacalność biznesu. 

Ponadto weź pod uwagę, że lepiej skupić się na mniejszej liczbie potraw, które Twoi kucharze potrafią przygotować perfekcyjnie niż włączać do karty wszystkie dania, jakie przyjdą Ci do głowy. Na rynku sporą popularnością cieszą się restauracje o wyspecjalizowanym menu. Goście lubią odwiedzać lokale typowo włoskie, greckie, azjatyckie czy w stylu karczm regionalnych. 

Do danego rodzaju podawanych dań powinieneś dobrać także wystrój lokalu, aby zadbać o spójny wizerunek.

Szukaj oszczędności i optymalizuj wydatki

Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się ze sporymi kosztami, a co więcej sporo z nich trzeba ponosić regularnie. 

Są to między innymi:

  • wydatki na produkty spożywcze do przygotowania dań, 
  • wynagrodzenie pracowników,
  • koszty zużycia mediów,
  • koszty leasingu sprzętu, jeśli z niego korzystasz,
  • podatki.

Umiejętne zarządzanie w gastronomii polega także na optymalizacji wydatków. Oczywiście nie na wszystkim można oszczędzać. Na przykład kupowanie gorszej jakości produktów szybko może okazać się nietrafioną strategią. 

W jaki sposób można zatem zminimalizować wydatki? Dobrym pomysłem może okazać się wynajem sprzętu do restauracji, takiego jak na przykład zmywarki czy wyparzarki. Możesz skorzystać z oferty firm, które udostępniają takie urządzenia na określony czas. Dzięki temu nie musisz ponosić dużego jednorazowego kosztu zakupu, natomiast płacisz za wynajem co miesiąc

To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają działalność w gastronomii i rozważają, jak zarządzać restauracją taniej. Wynajem sprzętu gastronomicznego to jednak nie tylko opcja dla początkujących. Korzysta z niej wiele lokali, ponieważ dzięki temu mogą działać oszczędniej, a ponadto w każdej chwili mogą liczyć na pomoc serwisanta w razie awarii czy konieczności konserwacji urządzeń.

Szukasz innych sposobów na optymalizację prowadzenia lokalu gastronomicznego? Znajdziesz je na naszym blogu. Zapraszamy!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane