Symbole na zmywarce gastronomicznej – co trzeba wiedzieć?

Symbole na zmywarce – panel sterowania - wynajmijzmywarke.pl

Wybór odpowiedniej zmywarki do lokalu gastronomicznego jest bardzo ważny. Jednak nawet najlepszy sprzęt na niewiele się zda, jeśli będzie nieprawidłowo użytkowany. Dlatego też należy zawsze zajrzeć do instrukcji obsługi i dokładnie sprawdzić, co oznaczają symbole na zmywarce oraz w jej wnętrzu. Rozumiejąc ich znaczenie, będziesz pewien, że używasz sprzętu w sposób, który nie pogarsza jego efektywności i nie generuje awarii. Sprawdź, jakie są i co znaczą symbole umieszczona na zmywarkach.

Po co producenci umieszczają symbole na zmywarce?

Na zmywarce gastronomicznej znajdziesz różnorodne symbole. Podobnie jest w przypadku wielu innych urządzeń AGD i RTV. To sposób na oznaczenie rozmaitych przycisków, kontrolek, diod czy też przegródek. Oznaczenia graficzne, czyli różnego rodzaju ikony i piktogramy są po prostu najbardziej uniwersalne. Dzięki temu sprzęt może być używany przez osoby posługujące się różnymi językami. Nie oznacza to jednak, że symbole na zmywarce zawsze są zrozumiałe na pierwszy rzut oka – szczególnie dla kogoś, kto pierwszy raz obsługuje tego typu sprzęt. Ich znajomość może być jednak bardzo ważna, ponieważ pozwala ustawić odpowiedni program oraz parametry zmywania i uniknąć rozmaitych błędów mogących prowadzić do obniżenia skuteczności działania sprzętu lub wręcz jego uszkodzenia.

Potrzebujesz małej ściągawki na temat najczęściej stosowanych oznaczeń na zmywarce? Czytaj dalej i dowiedz się, co oznaczają poszczególne ikony w zmywarkach gastronomicznych.

Sprawdź też: Zmywarki gastronomiczne – co wolno, a czego nie powinno się robić w trakcie pracy urządzenia?

Oznaczenia na zmywarce gastronomicznej – gdzie ich szukać?

Rozmaite oznaczenia na zmywarce gastronomicznej znajdują się w kilku miejscach. Najwięcej znajduje się w okolicach panelu sterowania umieszczonego zwykle w górnej części drzwi lub nad nimi. Taki panel składa się najczęściej z niewielkiego wyświetlacza i serii przycisków oraz kontrolek. Zazwyczaj owe przyciski i kontrolki są oznaczone właśnie rozmaitymi symbolami. Niektóre z nich można dość łatwo odszyfrować, nawet nie zaglądając do instrukcji, inne są jednak bardziej zagadkowe.

Zwrócić uwagę należy również na symbole w zmywarce (w jej wnętrzu). Najczęściej są one umieszczane na dozownikach detergentu, nabłyszczacza i soli. Precyzują, do jakiego rodzaju środka jest przeznaczony każdy z nich.

Specjalnym symbolem może być również oznaczony filtr umieszczony w dolnej części komory urządzenia. Dzięki temu łatwiej go zidentyfikować w celu wyczyszczenia.

Najwięcej symboli na zmywarce znajduje się na panelu sterowania. Oznaczają różne programy zmywania oraz opcje związane z pracą urządzenia. Symbolami zwykle oznaczone są też diody pozwalające na kontrolę prawidłowości pracy.

Symbole na zmywarce – gdzie szukać objaśnienia?

Korzystasz z nowej zmywarki i nie wiesz, co oznaczają poszczególne symbole umieszczone na zewnątrz lub w jej wnętrzu? Koniecznie sprawdź instrukcję obsługi. Na jednej z jej pierwszych stron powinno się znaleźć dokładne objaśnienie nie tylko wszystkich ikon na zmywarce, ale również tego, co robią poszczególne przyciski i za co odpowiadają kontrolki oraz diody. Jeśli nie masz instrukcji swojego urządzenia, możesz spróbować wyszukać ją w internecie. Oznaczenie modelu zmywarki znajdziesz na tabliczce znamionowej. Jeśli to również nie przyniesie skutku, zawsze możesz spróbować po prostu wydedukować, co oznaczają symbole na zmywarce – wskazówki znajdziesz poniżej.

Oznaczenia symboli na zmywarce i ich znaczenie

A zatem co oznaczają symbole na zmywarce? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest prosta. To dlatego, że każdy z producentów stosuje własny system oznaczeń. Nie ma jednolitych wymagań, norm czy międzynarodowego kodu, który zobowiązywałby wszystkie marki do używania takich samych ikon. Trzeba jednak przyznać, że często są one dość podobne.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest rozszyfrowanie symboli reprezentujących różne funkcje zmywarki gastronomicznej. Oznaczeń jest zwykle nie więcej niż kilka, ale warto dobrze znać znaczenie każdego z nich. Przykładem niech będą nowoczesne zmywarki z serii UC firmy Winterhalter. Mają one inteligentne wyświetlacze, których zawartość zmienia się w zależności od wykonywanej czynności oraz główną kontrolkę świetlną wokół przycisku z symbolem mycia. Po przytrzymaniu przycisku włączania (Power) przez 3 sekundy kontrolka zmieni swój kolor z czerwonego na zielony, a na wyświetlaczu pojawi się wybór programów reprezentowanych przez charakterystyczne ikony.

Symbole programów zmywania w przypadku zmywarki do szkła:

 • kieliszek – szybkie mycie,
 • szklanka – program standardowy, średniej długości,
 • kufel – najdłuższy program mycia.

W przypadku zmywarki do naczyń rodzaje programów będą reprezentowane przez następujące ikony:

 • filiżanka – program krótki,
 • talerze – program standardowy, średni,
 • garnek – program długi.

Zmywarki uniwersalne serii UC używają natomiast następujących symboli:

 • szklanka – program do szkła,
 • szklanka i filiżanka – program do szkła i naczyń,
 • talerze – program do naczyń (talerzy).

Programy zawsze są uszeregowane od najkrótszego lub najdelikatniejszego (w przypadku lekko zabrudzonych naczyń) do najdłuższego lub najmocniejszego (do mocno zabrudzonych naczyń/zabrudzonych garnków). Po wybraniu właściwego programu wystarczy nacisnąć główny przycisk z symbolem mycia. Kontrolka zmieni kolor na niebieski. Gdy mycie się zakończy, zmieni kolor na zielony i zacznie pulsować.

Na wyświetlaczu można zaobserwować również ikony reprezentujące dodatkowe funkcje, takie jak:

  • symbol szczotki i pojemnika z wodą oraz strzałką w dół – program samoczyszczenia,
  • symbol pojemnika z wodą ze strzałkami w górę i w dół – wymiana wody w zbiorniku,
  • symbol szczotki – program intensywny,
  • symbol głośnika ze strzałką w dół – program cichy,
  • symbol liścia – program ekologiczny/energooszczędny,
  • symbol zegara – program krótki.

Na wyświetlaczu znajdują się także symbole ostrzegawcze:

 • pulsujący symbol w kształcie litery S – brak soli,
 • pulsujący symbol kanistra ze „słoneczkiem”brak płynu nabłyszczającego,
 • pulsujący symbol kanistra z ikoną mycia – brak środka myjącego.

A jak odszyfrować symbole na zmywarce domowej?

Zwykle ikonki przy przyciskach i kontrolkach oznaczają kolejno:

 • rysunek kieliszka (czasami z oznaczeniem temperatury) oznacza program zmywania do szkła;
 • rysunek talerza i sztućców (czasami również z oznaczeniem temperatury) oznacza program uniwersalny lub program do naczyń;
 • rysunek garnka lub garnka i patelni (czasami z oznaczeniem temperatury) oznacza mocny program do garnków;
 • litery ECO lub EKO (czasami z dodatkowym symbolem naczyń i/lub oznaczeniem temperatury) oznaczają program ekonomiczny, zużywający mniej wody;
 • symbol zegara, litera R z dodatkowymi symbolami lub ikona naczyń ze strzałkamiprogram szybkiego mycia.

Ponadto oznaczenia na zmywarce mogą dotyczyć rozmaitych dodatkowych funkcji – np. symbol przypominający prysznic lub spadające kropelkami wody oznacza mycie wstępne, trzy pionowe falujące linie dodatkowe suszenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmywarek gastronomicznych, ich funkcji i bezpiecznego użytkowania? Odwiedź nasz blog, gdzie znajdziesz solidną dawkę rzetelnej wiedzy!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane