Mycie i dezynfekcja w gastronomii – jakie są procedury?

Mycie i dezynfekcja w gastronomii – wynajmijzmywarke.pl

Czystość i higiena w gastronomii są niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo gości. Firmy działające w tej branży muszą więc przestrzegać surowych norm i wymogów. Jak powinny być zorganizowane mycie i dezynfekcja w gastronomii? Jakich procedur nie można pomijać? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Mycie i dezynfekcja w gastronomii – podstawowe informacje

Mycie i dezynfekcja w gastronomii to główny element Dobrych Praktyk Higienicznych i Produkcyjnych (GHP i GMP). Prawidłowe przeprowadzanie tych czynności ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby przeprowadzać wszystkie wymagane czynności w odpowiedniej kolejności, a także z użyciem właściwych metod i środków. Można je podzielić na trzy grupy: czyszczenie, mycie i dezynfekcję.

1. Czyszczenie

Czyszczenie to proces wstępny mający na celu usunięcie największych zabrudzeń w ramach przygotowania do mycia. W gastronomii ten etap obejmuje usunięcie z powierzchni np. wszelkich resztek jedzenia. Czyszczenie może być przeprowadzane ręcznie lub mechanicznie w zależności od potrzeb.

2. Mycie

Mycie to również proces mechaniczny, skupiony na usuwaniu osadów oraz części mikroorganizmów. Poprzedza proces dezynfekcji, choć w niektórych przypadkach może być stosowany samodzielnie (np. w przypadku mycia naczyń kuchennych). W gastronomii stosuje się:

 • mycie ręczne,
 • mycie mechaniczne (np. za pomocą zmywarek),
 • mycie pianowe (z użyciem środków w postaci piany, dobranych np. do powierzchni pionowych),
 • mycie żelowe,
 • mycie ciśnieniowe (z użyciem samej wody lub wody z dodatkiem detergentu pod wysokim ciśnieniem).

3. Dezynfekcja

Dezynfekcja polega na selektywnej eliminacji niepożądanych drobnoustrojów do poziomu niezagrażającego zdrowiu ani jakości handlowej produktów. Odbywa się to poprzez oddziaływanie na ich strukturę i metabolizm.

Używane w gastronomii metody dezynfekcji można podzielić na chemiczne i fizyczne. Dezynfekcja chemiczna może być prowadzona metodą natryskową lub immersyjną (zanurzeniową). Wykorzystuje się przy tym środki chemiczne o właściwościach bakterio- i grzybobójczych, koniecznie przeznaczone do użytku w gastronomii.

Możliwe jest też usuwanie drobnoustrojów za pomocą metod fizycznych. W gastronomii są to przede wszystkim wysoka temperatura (metoda termiczna używana np. podczas maszynowego mycia naczyń) oraz promieniowanie UV (metoda radiacyjna, wykorzystująca naświetlanie powierzchni specjalnymi lampami).

Czytaj też: Wymogi sanepidu do małej gastronomii

Plan higieny w gastronomii – co to takiego?

Procesy mające na celu utrzymanie należytego poziomu czystości i higieny w gastronomii nie mogą być dziełem przypadku. Dlatego stosuje się plan higieny będący narzędziem systematyzującym wszystkie działania z tej kategorii. Opisuje on wszystkie czynności wykonywane w ramach mycia i dezynfekcji w gastronomii i wskazuje na:

 • częstotliwość ich wykonywania,
 • kolejność ich wykonywania,
 • metody czyszczenia, mycia i dezynfekcji stosowane na poszczególnych etapach prac,
 • używane środki, ich stężenia, czas działania, temperaturę itp.,
 • środki ostrożności, jakie trzeba zachować podczas realizacji zadań.

Ogólny plan higieny w punkcie gastronomicznym powinien wyszczególniać wszystkie czynności związane z jej zachowaniem, z podziałem na zabiegi doraźne, codzienne i okresowe. Każdy z nich musi być dokładnie opisany, dlatego w ramach planu powstają też takie dokumenty jak np. instrukcja mycia naczyń. Przy ustalaniu planu higieny należy brać pod uwagę typ czyszczonych powierzchni i sposób ich użytkowania oraz rodzaj zabrudzeń i drobnoustrojów, które trzeba usunąć.

Należy bezwzględnie zwracać uwagę na przeprowadzanie zabiegów mycia i dezynfekcji w taki sposób, aby na powierzchniach mających kontakt się z żywnością nie pozostawały resztki środków myjących i dezynfekujących. Zazwyczaj stosuje się więc preparaty spłukiwane wodą. W celu uniknięcia skażenia żywności środkami chemicznymi należy też dokładnie przestrzegać zaleceń producentów w zakresie ich użytkowania (stężenia, czasu działania, płukania itp.).

Sprawdź również: Profesjonalna zmywarka do butelek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?[1] 

Mycie i dezynfekcja w gastronomii – kontrola

Plan higieny w gastronomii musi być przestrzegany w najdrobniejszym szczególe. Dotyczy to zarówno częstotliwości przeprowadzania prac, jak i ich jakości. Każdy etap musi być przeprowadzony według wskazań (zawartych w dokumentach takich jak instrukcja zmywania naczyń). Co więcej, procesy powinny być dokumentowane zgodnie z zasadami HACCP. Należy stosować rejestry do potwierdzania wykonania czynności – najczęściej są one prowadzone w formie przejrzystych, czytelnych i szybkich do uzupełnienia tabel.

Konieczne jest także weryfikowanie efektów przeprowadzanych prac. Należy regularnie przeprowadzać wizualną kontrolę czystości pomieszczeń i urządzeń – najlepiej codziennie. Okresowo zaleca się również:

 • wykonywanie wymazów z mytych i dezynfekowanych powierzchni w celu wykluczenia obecności drobnoustrojów,
 • wykonywanie oceny czystości powietrza,
 • kontrolę pozostałości preparatów myjących i dezynfekujących na powierzchniach kontaktujących się z żywnością (za pomocą badania chemicznego).

 

Plan higieny – kontrola czystości – wynajmijzmywarke.pl
Plan higieny dokładnie opisujący wszystkie procedury związane z czyszczeniem i dezynfekcją musi być skrupulatnie przestrzegany. Niezbędne są też regularne kontrole, które weryfikują skuteczność działań.

Jeśli wyniki kontroli są negatywne, konieczne jest wprowadzenie zmian. Mogą one obejmować między innymi:

 • modyfikację planu higieny i instrukcji dot. procesów mycia czy dezynfekcji,
 • ponowne przeszkolenie pracowników,
 • zwiększenie częstotliwości przeprowadzania procesów mycia i dezynfekcji,
 • zmianę używanych środków myjących i dezynfekujących lub zwiększenie ich stężenia,
 • modyfikację wymagań co do płukania mytych i dezynfekowanych powierzchni.

Po wprowadzeniu zmian należy przeprowadzić ponowną szczegółową kontrolę i sprawdzić, czy przyniosły oczekiwany skutek. Należy pamiętać, że mycie i dezynfekcja w gastronomii to kwestie kluczowe, a ich zaniedbanie może mieć fatalne konsekwencje. Dlatego każdy właściciel lokalu gastronomicznego powinien stale czuwać nad przestrzeganiem planu higieny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznych metod sprzątania w gastronomii, a w szczególności zmywania naczyń? Zapraszamy na nasz blog, gdzie znajdziesz szereg przydatnych informacji.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane