Kuchnia hotelowa – jak ją dobrze wyposażyć? Podpowiadamy

Kucharze w kuchni hotelowej – wynajmijzmywarke.pl

Profesjonalna kuchnia gastronomiczna powinna być urządzona w przemyślany sposób. Jej wyposażenie musi pozwalać na przygotowywanie dużej liczby potraw w krótkim czasie. Powinno też umożliwiać utrzymywanie czystości na najwyższym poziomie i być zgodne z wymaganiami sanitarno-epidemiologicznymi. Czego nie może zabraknąć w funkcjonalnej kuchni hotelowej?

Kuchnia w hotelu – czym powinna się charakteryzować?

Kuchnia hotelowa jest specyficznym miejscem, ponieważ wpływa na prestiż całego obiektu. Taki lokal gastronomiczny powinien zapewniać gościom doskonały poziom obsługi i smaczne dania. Trzeba też zadbać o nieskazitelny wygląd zarówno sali konsumpcyjnej, jak i zastawy stołowej, które są swoistą wizytówką hotelu.

Skompletowanie wyposażenia kuchni hotelowej nie jest łatwym zadaniem. Oprócz kwestii praktycznych należy również wziąć pod uwagę wymagania sanitarne. Wszystkie pomieszczenia oraz znajdujące się w nich urządzenia i narzędzia muszą uwzględniać wytyczne sanepidu.

Jak urządzić kuchnię w hotelu?

Wyposażenie kuchni w hotelu zawsze powinno być adekwatne do tego, na jakich zasadach działa hotelowa restauracja. Od tego, czy serwuje ona wyłącznie dania z karty, czy oferuje śniadania lub codziennie wyżywienie, zależy rodzaj potrzebnych urządzeń i narzędzi.

Należy również wziąć pod uwagę wielkość lokalu, liczbę obsługiwanych gości, a także ilość dostępnego miejsca. Wszystkie te czynniki mają znaczenie podczas wyboru sprzętu kuchennego.

Na wyposażeniu kuchni hotelowej powinny znaleźć się:

  • piec gastronomiczny – najlepiej, by miał minimum 6 palników z regulowanym płomieniem, co pozwoli na przygotowywanie kilku różnych dań jednocześnie,
  • piekarnik – polecane są modele konwekcyjno-parowe, które zapewniają doskonały smak i soczystość potraw,
  • lodówki i zamrażarki – o pojemnościach i mocy dostosowanych do potrzeb konkretnej kuchni,
  • bemary, podgrzewacze, warniki, dyspensery do wody i napojów – są niezbędne, jeśli hotelowa kuchnia serwuje posiłki w formie szwedzkiego stołu,
  • zmywarki gastronomiczne – są konieczne, by utrzymywać higieniczną czystość zastawy i dbać o jej nienaganny wygląd.

Warto przeczytać: Garnki gastronomiczne – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Czyste talerze w pojemnikach w zmywalni naczyń – wynajmijzmywarke.pl
Profesjonalne zmywarki to ważne elementy wyposażenia kuchni hotelowej. Muszą zapewniać naczyniom higieniczną czystość oraz doskonały wygląd.

Zmywalnia w kuchni hotelowej

Wyposażenie kuchni w hotelu służące do przyrządzania i serwowania potraw to nie wszystko. W takim miejscu konieczne jest również zorganizowanie zmywalni, czyli pomieszczenia służącego do zmywania naczyń. Warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, ponieważ utrzymanie czystości w hotelowej kuchni jest jedną z kluczowych kwestii.

Prawidłowo urządzona zmywalnia przede wszystkim musi być wyposażona zgodnie z wymogami sanitarnymi. Chodzi zarówno o rodzaj sprzętu myjącego, jak i jego rozmieszczenie. Przykładowo, droga, jaką pokonują brudne naczynia, nie może się przecinać z tą, którą umyta zastawa stołowa opuszcza zmywalnię.

Czystość jest kluczowa w każdej profesjonalnej kuchni, jednak w hotelu ma szczególne znaczenie. Talerze, kieliszki czy sztućce muszą zawsze wyglądać nieskazitelnie, ponieważ ich prezencja przekłada się na renomę całego obiektu. Wyposażenie kuchni hotelowej to więc także zmywarki i wyparzarki. Najczęściej takich urządzeń wykorzystuje się kilka – ich liczba i wielkość zależą od zapotrzebowania w konkretnym miejscu.

Może Cię zainteresować: Rodzaje zmywarek gastronomicznych – przegląd rozwiązań

Zmywarka – niezbędne wyposażenie kuchni w hotelu

Żadna kuchnia gastronomiczna nie może obejść się bez profesjonalnej zmywarki. Jaki sprzęt warto wybrać do zmywalni w kuchni hotelowej?

Dobre urządzenie powinno być przede wszystkim:

  • szybkie i wydajne – to ważne, szczególnie jeśli w hotelu podawane są śniadania lub jest serwowane całodzienne wyżywienie,
  • energooszczędne – zmywarkę wykorzystuje się niemal przez cały czas, nie powinna więc generować wysokich kosztów,
  • łatwe w obsłudze – tak, aby jej włączanie, napełnianie detergentami czy opróżnianie było szybki i intuicyjne,
  • zapewniające doskonały wygląd zastawy stołowej – liczy się nie tylko higieniczna czystość, ale również połysk, brak smug czy zacieków.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażania profesjonalnych kuchni i zmywalni? Zajrzyj na nasz blog – znajdziesz tam wiele przydatnych materiałów.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane