Jak podłączyć zmywarkę przemysłową? Wskazówki + najczęstsze błędy

Zmywarki przemysłowe Winterhalter - jak je podłączyć - wynajmijzmywarke.pl

Wybór odpowiedniej zmywarki do zastosowań przemysłowych to jedno. Drugie to takie jej podłączenie, aby jej codzienna eksploatacja była ergonomiczna, bezpieczna i bezproblemowa. Dowiedz się, jak podłączyć zmywarkę gastronomiczną i jakich błędów się przy tym wystrzegać.

Dlaczego prawidłowe podłączenie zmywarki jest tak ważne?

Podłączenie zmywarki gastronomicznej to więcej niż tylko montaż do przyłącza wody i do odpływu oraz włożenie wtyczki do gniazdka. W tym przypadku bardzo duże znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Trzeba zwracać uwagę na to, czy miejsce montażu spełnia obowiązujące normy. Należy je również dobrać tak, aby użytkowanie sprzętu było wygodne, a proces ten nie kolidował z innymi, które odbywają się w tym samym pomieszczeniu.

Zazwyczaj podłączenie zmywarki gastronomicznej zleca się fachowcowi. W niektórych przypadkach jest to wręcz niezbędne. Podłączenie sprzętu do zasilania 400 V wymaga bowiem uprawnień elektrycznych. W przypadku zmywarek gastronomicznych poleganie na specjaliście zawsze jest jednak najlepszym wyborem – szczególnie że zachodzi również o konieczność ustawienia niektórych parametrów (np. zmiękczania wody oraz dozowania detergentów). Fachowiec pomoże dobrać je tak, aby praca urządzenia była bezproblemowa i dostosowana do potrzeb.

Czytaj również: Zmywarka kapturowa – bestsellery Winterhalter do średniej i dużej gastronomii

Gdzie podłączyć zmywarkę?

Jak wspomnieliśmy, miejsce podłączenia zmywarki jest bardzo ważne. Należy zwracać uwagę zarówno na aspekty związane z bezpieczeństwem czy ergonomią, jak i na kwestie techniczne. Pamiętajmy, że konieczne jest podłączenie zmywarki do wody, odpływu oraz zasilania.

DOBRA RADA: zawór wody powinien być umiejscowiony ok. 20-60 cm nad posadzką, w taki sposób, aby było możliwe szybkie odcięcie dopływu. Także do gniazdka elektrycznego należy zapewnić łatwy dostęp umożliwiający szybkie odcięcie zasilania. Najlepiej jeśli jest umieszczone 140-160 cm nad posadzką.

Bardzo ważna jest też kwestia odpływu. W najlepszej sytuacji są te miejsca, w których odpływ znajduje się w podłodze (poniżej poziomu montażu urządzenia). Wówczas grawitacja pomaga w odprowadzaniu wody i nie jest konieczne stosowanie dodatkowego wsparcia.

Podłączenie zmywarki do odpływu znajdującego się wyżej wymaga natomiast montażu pompy odpływowej. Jest to element standardowy lub opcjonalny w większości nowoczesnych zmywarek. Warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ brak pompy przy odpływie znajdującym się za wysoko może powodować awarie i prowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Jak podłączyć zmywarkę, aby była idealnie funkcjonalna? W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce do jej montażu.

Jak podłączyć zmywarkę?

Podłączenie zmywarki gastronomicznej przez specjalistę to proces składający się z kilku etapów. Fachowiec powinien uprzednio się upewnić, że na miejscu panują odpowiednie warunki. Wskazane jest przeprowadzenie wizji lokalnej przed umówieniem się na montaż.

Przy podłączeniu zmywarki specjalista realizuje czynności takie jak:

  • bezpieczne podłączenie zmywarki do prądu, wody i odpływu,
  • upewnienie się, że jest stabilnie i bezpiecznie ustawiona,
  • dobór i zastosowanie odpowiedniej metody uzdatniania wody w zależności od jej parametrów,
  • regulacja w zakresie programów zmywania oraz dozowania detergentów,
  • dobór odpowiedniej chemii w zależności od potrzeb użytkownika,
  • sprawdzenie działania zmywarki,
  • krótkie szkolenie dla pracowników w zakresie obsługi i prawidłowej eksploatacji sprzętu.

To właśnie dlatego zdecydowanie się na profesjonalną pomoc jest najlepszym wyborem!

Może Cię również zainteresować: Najczęściej psujące się części zmywarek i koszty ich naprawy

Podłączenie zmywarki – najczęstsze błędy

Jak podłączyć zmywarkę prawidłowo? Należy uważać na kilka częstych błędów, które towarzyszą temu procesowi. Jakie to błędy?

1. Podłączenie do mediów w obrysie zmywarki

Podłączenie zmywarki do mediów w jej obrysie może uniemożliwiać dosunięcie sprzętu do ściany, a tym samym powodować jej odstawanie pod blatem lub wśród elementów całego systemu zmywania. Taki błąd wpływa negatywnie na ergonomię pracy w kuchni.

2. Zabudowa zmywarki

Wykonanie zabudowy zmywarki przemysłowej to również spory błąd. Najważniejszy jest bowiem łatwy dostęp do urządzenia w przypadku awarii lub konieczności dokonania rozmaitych prac konserwacyjnych.

3. Montaż zmywarki bez pompy spustowej przy wysoko położonym odpływie

Brak pompy spustowej i wysoko położony odpływ to zwiastun dużych kłopotów. Taka konfiguracja często dość szybko prowadzi do awarii ze względu na niemożność usunięcia całej wody z urządzenia po zakończeniu zmywania.

4. Nieprawidłowa regulacja i dobór dozowania chemii

Po zakończeniu podłączania zmywarki należy dokonać jej regulacji – dobrać parametry, takie jak czas pracy, ciśnienie pompy, temperatura mycia czy ilość wody używanej do płukania. Umożliwia to dostosowanie programów zmywania do potrzeb użytkownika. Konieczne jest też dostosowanie ilości dozowanych detergentów. Niewłaściwe ustawienia mogą negatywnie wpływać przede wszystkim na skuteczność zmywania.

5. Nieodpowiednie metody zmiękczania wody

W większości miejsc w Polsce woda w kranach jest twarda. Oznacza to, że zawiera dużą ilość soli mineralnych, które po jej podgrzaniu wytrącają się w postaci kamienia. Twarda woda utrudnia skuteczne zmywanie oraz prowadzi do odkładania się osadów kamiennych na częściach urządzenia, tym samym wywołuje rozmaite usterki. Dlatego należy zbadać twardość wody i odpowiednio dostosować parametry zmiękczacza. W przypadku bardzo wysokiej zawartości minerałów warto zainwestować w oddzielny filtr odwróconej osmozy, który jest najskuteczniejszy w zmiękczaniu wody.

Chcesz mieć pewność, że podłączenie zmywarki przebiegnie prawidłowo? Szukasz najlepszego urządzenia do swojego lokalu, a jednocześnie zależy Ci na ograniczeniu kosztów? Sprawdź naszą ofertę wynajmu zmywarek gastronomicznych!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane