Jedzenie śniadań poza domem staje się coraz popularniejsze wśród Polaków – szczególnie tych z dużych miast. Dlatego restauracja śniadaniowa może być znakomitym pomysłem na biznes. Jak podejść do takiego przedsięwzięcia? Co powinien wiedzieć każdy nowy przedsiębiorca w tej branży? Sprawdź 5 praktycznych rad dla osób, które planują otworzyć lokal gastronomiczny bazujący na ofercie śniadaniowej.
1. Śniadaniownia – menu to podstawa
Oferta gastronomiczna jest jednym z najważniejszych filarów sukcesu każdego lokalu gastronomicznego. Co powinna serwować śniadaniownia? Menu powinno zawierać zarówno tzw. klasyki, jak i oryginalne propozycje, które przyciągną osoby lubiące próbować nowych rzeczy. W tradycyjnym menu śniadaniowym na pewno nie może zabraknąć:
- jajek podawanych na różne sposoby,
- kanapek, tostów i pieczywa,
- serów, wędlin,
- twarogu,
- past do smarowania,
- owsianek,
- propozycji na słodko, takich jak naleśniki, racuchy, gofry.
Ponadto należy zadbać o mnogość świeżych dodatków warzywnych i owocowych. Znakomitym sposobem na przyciągnięcie gości, którzy być może sami z siebie nie byliby szczególnie zainteresowani wizytami w śniadaniowni, są oryginalne potrawy, których większość Polaków nie przygotowuje na co dzień w swoim domu. Sprawdzonym pomysłem na menu śniadaniowni są np. śniadania świata czerpiące inspiracje z różnych krajów.
Aby nie wykluczać żadnego z gości, warto pomyśleć o opcjach wegetariańskich, wegańskich, bez laktozy czy bez glutenu. Dobrym pomysłem może być także dietetyczna sekcja menu zawierająca potrawy idealne dla osób dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Restauracja śniadaniowa łatwiej przyciągnie klientów także dzięki wysokojakościowym produktom, takim jak np. wypiekane na miejscu pieczywo, domowe ciasta, jajka z wolnego wybiegu czy warzywa i owoce z lokalnych upraw.
Oczywiście w ofercie nie może też zabraknąć szerokiej palety napojów. O poranku niezbędna jest przede wszystkim dobra kawa. Jednak w menu warto uwzględnić także herbaty, lemoniady, soki (także świeżo wyciskane), koktajle, smoothies, a nawet bardziej nostalgiczne propozycje jak kakao czy kawa zbożowa.
2. Restauracja śniadaniowa – zadbaj o atmosferę
Goście nie przychodzą jednak do śniadaniowni tylko po to, aby zjeść czy napić się kawy. Ważna jest również atmosfera, która będzie zachęcać do przebywania w tym miejscu. Układ wnętrz, wystrój, muzyka, obsługa – wszystko powinno ze sobą współgrać i tworzyć atrakcyjną całość.
Restauracja śniadaniowa to miejsce, które wiele osób odwiedza „w biegu”, dlatego obsługa powinna być sprawna i efektywna. Niektórzy chętnie jednak wykorzystują pierwszy posiłek dnia jako chwilę dla siebie, dlatego lokal powinien sprzyjać również relaksowi. Warto zapewnić gościom prasę oraz różnorodny wybór miejsc do siedzenia. Ponadto dobrym pomysłem może być wygospodarowanie części miejsca w lokalu w formie kącika do pracy. W dobie coraz popularniejszej pracy zdalnej na pewno znajdą się osoby, które chętnie przepracują poranek w Twojej śniadaniowni.
3. Bar śniadaniowy – atrakcyjny nie tylko o poranku
Warto pomyśleć również o tym, aby restauracja śniadaniowa mogła przynosić zyski cały dzień. Należy bowiem pamiętać, że lokal w atrakcyjnej lokalizacji zapewne nie będzie tani. Istnieje kilka sposobów na to, aby maksymalizować potencjał takiego miejsca. Jednym z nich jest rozszerzenie oferty o lunche. Jest to szczególnie korzystne w miejscach znajdujących się w pobliżu siedzib firm. Śniadaniownia może również funkcjonować w ciągu dnia jako kawiarnia czy bistro. Innym pomysłem jest stworzenie odrębnej oferty popołudniowo-wieczornej skupiającej się np. na napojach (w tym piwie, winie czy drinkach) oraz przekąskach.
Warto dobrze zastanowić się nad godzinami funkcjonowania lokalu i dostępności śniadań. Wiele miejsc tego typu popełnia podstawowy błąd, otwierając się o zbyt późnej godzinie. Należy pamiętać, że wiele osób zaczyna swój dzień bardzo wcześnie i chętnie zjadłyby śniadanie „na mieście” nawet przed godziną 7:00 rano. Ciekawym rozwiązaniem może być jednak również skupienie się głównie na menu typowo śniadaniowym i oferowanie go przez cały dzień.
Może Cię również zainteresować: Jak obliczyć zwrot inwestycji w biznes gastro?
4. Wyposażenie śniadaniowni – czego potrzebuje każdy lokal gastronomiczny tego typu?
Aby bar śniadaniowy mógł od początku funkcjonować sprawnie i skutecznie, trzeba pamiętać o kluczowym wyposażeniu. Wśród polecanego sprzętu znajdują się:
- wysokiej jakości profesjonalny ekspres do kawy,
- opiekacz, w którym można przygotowywać rozmaite tosty,
- płyta grillowa,
- piec konwekcyjno-parowy,
- sokowirówka,
- blender,
- gofrownica.
Każda restauracja śniadaniowa powinna też zadbać o atrakcyjną zastawę stołową. Pięknie podane, smaczne śniadanie pomoże pozytywnie nastroić Twoich gości. Zastawa musi być jednak również praktyczna – przystosowana do intensywnego użytkowania i mycia w wysokich temperaturach. Oczywiście nie można też zapomnieć o dobrej zmywarce, która szybko wyczyści i zdezynfekuje wszystkie naczynia. W większych lokalach świetnie sprawdzą się modele kapturowe, a w mniejszych najczęściej montuje się zmywarki podblatowe.
5. Popularna restauracja śniadaniowa – jak zdobyć klientów?
Czasy, w których można było polegać jedynie na poczcie pantoflowej, już dawno minęły. Dlatego prowadząc restaurację śniadaniową, musisz zadbać o odpowiednią reklamę. Nowy na rynku lokal gastronomiczny powinien rozpocząć promocję jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Warto przy tym posłużyć się Internetem, który daje szerokie możliwości w tym zakresie. Lokalna reklama internetowa nie jest droga, a potrafi być niezwykle skuteczna. Ponadto mogą się sprawdzić tradycyjne ulotki dostarczane do pobliskich mieszkańców czy pracowników biur.
Chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu biznesu gastronomicznego? Odwiedź nasz blog, na którym znajdziesz wiele ciekawych informacji. Zachęcamy również do skorzystania z konfiguratora i dobrania odpowiedniej zmywarki gastronomicznej do Twojej śniadaniowni.