Prowadzenie własnej restauracji wielu osobom kojarzy się z bardzo przyjemną i dość łatwą działalnością. Prawda jest jednak zgoła odmienna. Otworzenie własnej restauracji to skomplikowany proces, który wymaga skrupulatnego przygotowania oraz wytrwałości, a wytężona praca zaczyna się na długo przed przyjęciem pierwszych gości. Dlatego też otwarcie restauracji wymaga pasji i determinacji. Jesteś przekonany, że to coś dla Ciebie? Dowiedz się, jak otworzyć restaurację krok po kroku i osiągnąć sukces w branży gastronomicznej.
Podpowiadamy, jak założyć restaurację krok po kroku
Jeśli marzysz o własnej restauracji, musisz się pogodzić z tym, że droga do sukcesu na pewno nie będzie szybka. Samo rozpoczęcie i założenie działalności gospodarczej może zająć bardzo dużo czasu, począwszy od poszukiwania lokalu poprzez jego adaptację, i wystrój, odpowiednie wyposażenie restauracji w niezbędny sprzęt, a skończywszy na wszelkich pozwoleniach i poszukiwaniu personelu. Na końcu czeka jednak nagroda w postaci Twojego własnego wymarzonego lokalu gastronomicznego! O ile zachowasz entuzjazm i skrupulatnie przejdziesz przez wszystkie etapy związane z otwarciem restauracji i jej rozkręceniem, będziesz mógł sobie pogratulować. Sprawdź, jak otworzyć restaurację – przedstawiamy najważniejsze kroki do osiągnięcia sukcesu w branży gastronomicznej.
1. Opracowanie biznesplanu
W pierwszej kolejności, zamiast zastanawiać się, jak założyć restaurację, ułóż dokładną wizję swojej działalności. Pomoże Ci w tym biznesplan, który może się również przydać przy rozmowach z bankiem, inwestorami czy władzami.
To kluczowy dokument, który określi profil restauracji, strategię marketingową, analizę rynku oraz prognozy finansowe. Dzięki niemu zrozumiesz, na czym polega działalność gastronomiczna, jakie koszty będą związane z otwarciem restauracji, oraz jakie zyski możesz osiągnąć. Biznesplan jest również niezbędny, gdy planujesz pozyskanie finansowania od banku, inwestorów czy urzędu pracy.
Jak opracować biznesplan dla działalności gospodarczej w branży gastronomicznej?
Na samym początku zacznij od określenia profilu i rodzaju działalności gospodarczej – w gastronomii dobry pomysł na własny lokal gastronomiczny to często połowa sukcesu. Weź pod uwagę uwarunkowania rynku – dokładnie przeanalizuj konkurencję i profil potencjalnych klientów. Przeanalizuj silne i słabe strony Twojego pomysłu na otwarcie restauracji, a także szanse i zagrożenia, jakie się z nim wiążą (analiza SWOT). Opracuj strategię działania, plan marketingowy i plan finansowy. Postaraj się wszystko zrobić jak najdokładniej – na pewno podziękujesz sobie za to na kolejnych etapach zakładania lokalu gastronomicznego.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak napisać biznesplan restauracji?
2. Zadbaj o finansowanie Twojej restauracji
W zależności od tego, jaki biznes gastronomiczny chcesz otworzyć, mogą Cię czekać różne koszty początkowe. Mała budka czy foodtruck wymagają najmniejszych nakładów finansowych, choć trzeba wziąć pod uwagę, że i tu mogą wypłynąć pewne niespodziewane wydatki. Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć restaurację, koszty będą grały bardzo ważną rolę. Pełnoprawny lokal z kuchnią i salą dla gości, a często również barem wymaga zazwyczaj dość głębokiej kieszeni. Samo wyposażenie lokalu, czy sprzęt kuchenny nierzadko generuje koszty sięgające kilkuset tysięcy złotych. Dlatego, jeśli nie masz wielu oszczędności, zwykle warto zacząć od czegoś mniejszego. Biznesplan powinien zawierać zestawienie wydatków oraz prognozowane przychody, co ułatwi Ci zaplanowanie wszystkich działań. Dodatkowe pieniądze, które wspomogą otwarcie restauracji, można zdobyć na różne sposoby, np.:
- poprzez dotację z funduszy UE,
- poprzez dotację z Urzędu Pracy (np. na utworzenie stanowiska pracy),
- uzyskując kredyt bankowy na otwarcie firmy,
- pozyskując inwestora lub partnera biznesowego.
Pamiętaj, że w staraniach o finansowanie na pewno pomoże Ci dobrze sporządzony biznesplan!
3. Rejestracja firmy
Zastanawiasz się, jak założyć restaurację krok po kroku? Jedną z pierwszych czynności powinno być zarejestrowanie firmy. Obecnie jest to dość łatwa i szybka procedura, którą można przeprowadzić przez internet lub w dowolnym urzędzie miasta. Warto jednak doedukować się przed jej przeprowadzeniem lub poprosić o radę księgowego albo doradcę biznesowego, aby podjąć najlepsze decyzje dla Twojej restauracji. Dzięki temu wybierzesz dla siebie:
- optymalną formę prowadzenia działalności,
- najkorzystniejszy wariant opodatkowania,
- odpowiedni PKD – określający rodzaj prowadzonej działalności.
Wszystkie te decyzje mogą być niezwykle ważne dla przyszłości Twojego biznesu gastronomicznego! Pamiętaj również, że podczas rejestracji musisz również określić datę rozpoczęcia działalności, oraz zgłosić się do urzędu skarbowego i zakładu ubezpieczeń społecznych (ZUS) w celu opłacania składek społecznych i zdrowotnych. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę otworzenie konta firmowego, które będzie niezbędne do prowadzenia rozliczeń finansowych.
4. Kwestie samego lokalu gastronomicznego
Kolejny ważny krok to wszystkie kwestie związane z lokalem. Jak otworzyć restaurację? Musisz wynająć, kupić lub zbudować odpowiedni lokal, co oczywiście musi być uwzględnione w planie finansowym Twojej firmy. Jeśli to Twój pierwszy lokal gastronomiczny, najkorzystniejszy zwykle będzie wynajem – chyba że dysponujesz własną nieruchomością, którą można zaadaptować pod otwarcie restauracji. Pamiętaj, by brać pod uwagę lokalizację. W centrum miasta zwykle można liczyć na najwięcej potencjalnych klientów, ale czynsze są wysokie. Często dobrym pomysłem jest lokalizacja restauracji na obrzeżach, ale w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Wówczas jednak musisz odpowiednio dostosować swoje menu, aby przyciągać klientów. Warto przy tym pamiętać, że jeśli lokal będzie się znajdować zbyt blisko szkoły, nie otrzyma koncesji na sprzedaż alkoholu. Należy również brać pod uwagę koszty i nakład pracy związane z przystosowaniem lokalu do prowadzenia działalności gastronomicznej. Przepisy w tym zakresie są bowiem dość restrykcyjne.
5. Uzyskaj pozwolenia i formalności
Prowadzenie restauracji wymaga spełnienia wymogów sanitarnych. Zanim rozpoczniesz działalność, musisz przejść kontrolę sanepidu. Lokal musi również spełniać wytyczne Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wymogi związane z BHP i ppoż. Jeśli, planujesz sprzedawać alkohol w swoim lokalu gastronomicznym, będziesz potrzebować koncesji. Jeśli zaś zamierzasz odtwarzać w lokalu muzykę, musisz zgłosić się do ZAiKS-u.
6. Zatrudnienie pracowników i dostawców
Jak otworzyć własną restaurację bez współpracy z ludźmi? Jest to niemożliwe. Jeśli nawet sam jesteś szefem kuchni, będziesz potrzebować osób do pomocy, obsługi czy sprzątania, a także dostawców. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego personelu, ponieważ jest to wizytówka lokalu. Niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie zespół decyduje o sukcesie restauracji lub jego braku. Zatrudnij wykwalifikowany personel, który będzie reprezentować Twój lokal gastronomiczny. Dobrze dobrany zespół nie tylko przyciąga potencjalnych klientów, ale również buduje renomę na tle konkurencji.
Oprócz pracowników warto zawczasu znaleźć też niezawodnych partnerów zapewniających zatowarowanie w wysokiej jakości produkty spożywcze. Branża gastronomiczna opiera się na jakości serwowanych potraw, a ta z kolei na świeżości i jakości surowców. Warto wziąć pod uwagę lokalnych dostawców, którzy mogą zapewnić regularne i terminowe dostarczanie żywności. Jakość półproduktów ma ogromne znaczenie!
7. Marketing
O marketing tak naprawdę warto zadbać już wcześniej – może nie wtedy, gdy dopiero myślisz, jak założyć własną restaurację, ale jeśli masz już lokal, możesz rozpocząć promocję. Umieść szyld nad wejściem – to zainteresuje przechodniów i sprawi, że wieści o nowym lokalu zaczną się rozchodzić. Doskonałym pomysłem jest też podjęcie działalności w mediach społecznościowych, a następnie stworzenie własnej strony internetowej. Nie zapomnij o załączeniu menu, gdy już będzie znane i zamieszczeniu apetycznych zdjęć potraw. Jak rozkręcić biznes gastronomiczny od samego początku? Zacznij wcześnie i buduj napięcie. Warto podtrzymywać zainteresowanie o otwarciu restauracji dla przyszłych gości, a gdy nadejdzie czas otwarcia, urządzić huczne wydarzenie z atrakcjami. To pomoże Ci dobrze wystartować i od razu poczuć radość z nowego biznesu!
Otwierasz własną restaurację? To może Cię zainteresować: Zmywarka gastronomiczna – wynajem. Czy to się opłaca?