Jak otworzyć pizzerię? 5 porad dla początkujących w branży

Pizzeria to jeden z najpopularniejszych typów lokali gastronomicznych w Polsce. Choć konkurencja na tym rynku jest duża, prowadzenie pizzerii zwykle okazuje się być opłacalnym przedsięwzięciem, ponieważ pizza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Nie oznacza to jednak, że każdy właściciel odniesie taki sam sukces. Otworzenie pizzerii zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie bez wcześniejszego doświadczenia w gastronomii. Dowiedz się, jak je zminimalizować i o czym warto pamiętać, aby skutecznie otworzyć własną pizzerię.

Jak otworzyć pizzerie? 5 wskazówek na start

Rozpoczęcie działalności gastronomicznej zawsze jest wyzwaniem – nawet jeśli stawiasz na tak „pewny” biznes, jakim jest własna pizzeria. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować! Sprawdź, o czym warto pamiętać na początku, by zapewnić sobie sukces.

1. Stwórz własną tożsamość

Pizza to bardzo wdzięczny kulinarny temat, który można interpretować na kilka sposobów. Decydując się na otwarcie pizzerii, możesz postawić zarówno na klasyczną neapolitańską recepturę, jak i placki w stylu rzymskim, sycylijskim czy nowojorskim. Być może ciekawym pomysłem będzie też umieszczenie na pizzy nietypowych, rzadko spotykanych dodatków lub postawienie na jej zdrową wersję. Coraz większą popularnością cieszą się również pizzerie robiące ukłon w kierunku osób przestrzegających różnych popularnych diet – np. wegańskiej, bezglutenowej czy ketogenicznej. To może być Twój sposób na znalezienie niszy na bardzo nasyconym rynku. Smaczną pizzę można dostać w wielu miejscach, dlatego warto próbować się wyróżnić.

Otwarcie pizzerii może także wiązać się z decyzją o charakterze lokalu. Twoja własna pizzeria może być zarówno przytulnym, romantycznym lokalem w stylu włoskiej trattorii, jak i nowoczesną restauracją sprzyjającą spotkaniom młodych ludzi. Możesz też postawić wyłącznie na samą dostawę pizzy i odbiory na wynos – to coraz popularniejsza forma. Ważne, byś dobrze czuł to co robisz – autentyczność zapewne sprzedaje się znacznie lepiej niż usilne podążanie za modą lub tym, czego (Twoim zdaniem) poszukują klienci.

2. Dopilnuj wszystkich wymaganych formalności

Zastanawiając się, jak otworzyć pizzerię, łatwo dać się pochłonąć takim kwestiom jak komponowanie menu czy wystrój lokalu. Nie są to jednak jedyne wydatki i obowiązki, które należy wykonać podczas zakładania własnej działalności gospodarczej. Koszt otwarcia pizzerii to nie tylko wyposażenie i adaptacja lokalu, ale także wszelkie prawne zobowiązania. Żaden lokal nie będzie mógł działać, jeśli nie dopilnujesz formalności. W pierwszej kolejności musisz zarejestrować działalność gospodarczą (jeśli jeszcze jej nie prowadzisz) z odpowiednim PKD, złożyć wniosek do urzędu skarbowego, wybrać formę opodatkowania i prowadzenia księgowości. Należy również pamiętać o takich kwestiach jak:

  • specyficznych, dość złożonych wymogach sanitarnych;
  • koncesja na alkohol – jeśli planujesz tradycyjny lokal ze stolikami, dobrze będzie zaoferować dodatkowo swoim gościom różnorodne napoje alkoholowe do wypicia tj. piwa, wina czy drinki. Musisz jednak pamiętać, że sprzedaż alkoholu we własnej pizzerii, wymaga uzyskania przez Ciebie specjalnej koncesji;
  • umowie ZAiKS – publiczne odtwarzanie muzyki w celach komercyjnych wymaga podpisania umowy licencyjnej ze Związkiem Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz uiszczenia opłaty. Jeśli posiadasz chęć odtwarzania muzyki w swoim lokalu, musisz o tym koniecznie pamiętać.

Jeśli marzy Ci się własna pizzeria, koszty i wysiłek związany z dotrzymaniem wymogów prawnych i formalnych musisz uwzględnić w swoim biznesplanie. W przeciwnym razie grożą Ci spore kłopoty!

Przeczytaj także: Biznesplan restauracji – jak go napisać?

3. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie pizzerii

Sprzedawanie pizzy wydaje się dość prostym i niewymagającym biznesem. Jednak nadal potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia. Co prawda pizzeria nie potrzebuje w pełni wyposażonej kuchni, ale i tak lista sprzętów, w które trzeba i/lub warto zainwestować, jest imponująca. To nie tylko piec, ale również mikser do wyrabiania ciasta, stół chłodniczy do przygotowywania placków, szafy chłodnicze oraz lodówki gastronomiczne i zamrażarki do przechowywania, zmywarki, a także szatkownice, miksery, blachy, pojemniki GN oraz drobniejsze używane akcesoria, takie jak przybory kuchenne. 

Niezbędne wyposażenie warto wybrać starannie, inwestując w sprzęt wysokiej jakości. To kluczowy element, który wpłynie na efektywne prowadzenie pizzerii. Lokal gastronomiczny wymaga niezawodności, zwłaszcza podczas gorących godzin, gdy każde opóźnienie może skutkować niezadowoleniem klientów. Odpowiednio dobrany sprzęt do pizzerii zapewni znacznie szybszą, wygodniejszą i bardziej precyzyjną pracę, a zatem na pewno przełoży się na zadowolenie gości.

4. Wybierz odpowiedni piec do wypieku pizzy w Twojej pizzerii

Jeśli planujesz otworzyć pizzerię, musisz wiedzieć, że piec to najważniejszy element wyposażenia każdej pizzerii. Dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń tego typu o różnych zaletach np. piece konwekcyjne, tradycyjne opalane drewnem, gazowe, a także nowoczesne piece elektryczne, które oferują precyzyjną kontrolę temperatury. 

A zatem jaki piec do pizzerii wybrać? To zależy! Puryści wybiorą model opalany drewnem, najlepiej produkowany we Włoszech. Zapewnia on idealną temperaturę do wypieku pizzy neapolitańskiej i pozwala jej uzyskać unikalny aromat. Takie urządzenia są jednak drogie i trudne w obsłudze, a ponadto ze względów pożarowych nie wszędzie można je zamontować. Profesjonalny piec do pizzy gastronomiczny działający na gaz lub prąd może pozwolić uzyskać równie dobre rezultaty. Ważne, aby wybrać sprzęt wysokiej jakości i dostosować jego wielkość do potrzeb lokalu.

Piec do pizzy gastronomiczny - wynajmijzmywarke.pl
Piec to najważniejszy element wyposażenia każdej pizzerii. Warto poświęcić sporo czasu na wybór właściwego wariantu. jaki piec do pizzerii będzie najlepszy? To decyzja indywidualna!

5. Nie zapominaj o marketingu

Chcąc otworzyć pizzerię, istotne jest zrozumienie, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dotarcie do klientów. Dlatego też marketing jest bardzo ważny w każdym biznesie gastronomicznym. Jeśli Twoja pizzeria jest jedną z wielu w danym mieście, również z pewnością będzie potrzebować reklamy. Wywieś szyld z nazwą lokalu nad wejściem jeszcze przed otwarciem pizzerii, by pobudzić zainteresowanie potencjalnych gości oraz zastosuj inne elementy reklamowe, tj. banery i plakaty, czy roznoszenie ulotek, które będą ukazywać Twoją ofertę.

Jeśli planujesz otworzyć własną pizzerię w turystycznym miejscu, podkreśl potencjał lokalizacji. Warto również na początku zadbać o promocje, które przyciągną nowych klientów, a w pierwszych miesiącach działalności pomogą zbudować lojalność. Dobrym pomysłem jest także współpraca z portalami do zamawiania jedzenia online, co zwiększy zasięg dostaw Twojego lokalu gastronomicznego.

Do wielu osób można również dotrzeć przez media społecznościowe – często wystarczy trochę zaangażowania w posty i kilka groszy wydanych na ich promocję, by zyskać sporą publikę. Pamiętaj, by podkreślić, co różni Cię od innych miejsc serwujących pizzę. Dzięki temu Twoje szanse na sukces na pewno się zwiększą.

Otworzenie własnej pizzerii — droga do sukcesu w biznesie gastronomicznym

Własna pizzeria to ekscytujące wyzwanie, które wymaga przemyślanej strategii, odpowiedniego wyposażenia oraz skutecznej promocji. Przy właściwym podejściu i starannym zaplanowaniu może stać się stabilnym, dochodowym biznesem. Jednak zanim osiągniesz sukces, musisz zadbać o wiele kluczowych elementów.

Wybór odpowiedniego pieca, przygotowanie menu oraz dostosowanie lokalu do wymogów sanepidu i prawnych to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musisz się zmierzyć. Istotne jest także zatrudnienie personelu oraz wyposażenie pizzerii w niezbędne urządzenia. Bez względu na to, jak będzie wyglądała Twoja pizzeria albo jaki rodzaj pizzy będziesz oferował, na pewno musisz ją serwować swoim gościom na nieskazitelnie czystych talerzach. Pomoże Ci w tym zmywarka gastronomiczna. Teraz nie musisz jej kupować lub leasingować. Sprawdź naszą korzystną ofertę wynajmu zmywarki.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane