Efektywność energetyczna – jak ją zwiększyć restauracji?

Poprawa efektywności energetycznej – pomysły - wynajmijzmywarke.pl

Prowadzenie restauracji zwykle wiąże się z wysokimi kosztami stałymi, z czego dużą część stanowią rachunki za prąd. Dlatego poprawa efektywności energetycznej z całą pewnością powinna się znaleźć w kręgu zainteresowań każdej osoby działającej w tej branży. Czym dokładnie jest efektywność energetyczna i jak można ją zwiększyć? Przeczytaj, a wszystko stanie się jasne!

 

Sposoby na poprawę efektywności energetycznej w gastronomii

Efektywność energetyczna może być zdefiniowana jako stosunek uzyskanych wyników do wkładu energii. Sprowadza się do zmniejszania ilości zużywanej energii przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych rezultatów w zakresie dostarczania określonych usług czy towarów. Wbrew pozorom uzyskanie zadowalających rezultatów w tym zakresie wcale nie musi być trudne. Istnieje wiele metod, dzięki którym wskaźnik efektywności energetycznej Twojego lokalu może się znacząco podnieść. Postaraj się je wdrożyć jak najszybciej, by zredukować część kosztów i zwiększyć zyski!

 

1. Po pierwsze – światło

Zazwyczaj łatwo zwiększyć efektywność energetyczną poprzez rozsądniejsze gospodarowanie światłem. Wydaje się to oczywiste, ale gaszenie światła tam, gdzie nie jest potrzebne, pozwala zaoszczędzić całkiem sporo energii w ujęciu miesięcznym czy rocznym. Pamiętaj, by uczulić pracowników na dokładne sprawdzanie świateł po skończonej zmianie, również w chłodniach, toaletach i innych rzadko uczęszczanych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż wyłączników czasowych oraz czujników ruchu. Dzięki temu zwiększysz wskaźnik efektywności energetycznej w zasadzie bez wysiłku.

 

Koniecznie należy również zainwestować w energooszczędne źródła światła. Nowoczesne żarówki LED-owe zużywają wielokrotnie mniej prądu, a przy tym są znacznie trwalsze. Dzięki temu wymienia się je o wiele rzadziej. Zaoszczędzisz więc podwójnie!

Wydajność energetyczna oświetlenia i urządzeń w restauracji - wynajmijzmywarke.pl
Samo oświetlenie sali restauracyjnej może pochłaniać ogromne ilości energii. Koniecznie wymień żarówki na energooszczędne, a szybko zobaczysz różnicę!

 

2. Urządzenia energooszczędne – więcej oszczędności

Koniecznie zwracaj uwagę na klasę energetyczną kupowanych lub wypożyczanych urządzeń. Ma to znaczenie szczególnie przy najczęściej wykorzystywanych sprzętach. Zmywarka energooszczędna czy nowoczesna chłodziarka mogą znacząco wpłynąć na wydajność energetyczną lokalu

Bardzo ważne jest również wyłączanie sprzętu elektrycznego po zamknięciu restauracji. Pozostawione w trybie czuwania stale pobierają bowiem niewielką ilość energii. Przy kilkunastu urządzeniach może to oznaczać jej spore straty! Dlatego warto wyciągać kable z gniazdek lub zamontować wyłączniki, które ułatwią odcięcie zasilania. Dotyczy to nie tylko sprzętów kuchennych (oczywiście z wyjątkiem chłodziarek i zamrażarek!), ale również komputerów czy drukarek znajdujących się na zapleczu. Również ekspresy do kawy pozostawione w trybie czuwania negatywnie wpływają na efektywność energetyczną lokalu. Znacznie lepiej zainwestować w model, który po włączeniu jest niemal natychmiast gotowy do pracy.

 

3. Czystość = wydajność energetyczna

Wiele urządzeń nie może pracować z optymalną wydajnością, jeśli są brudne. Kurz czy kuchenny tłuszcz mogą np. negatywnie wpływać na pracę agregatów chłodzących. Negatywnie na zużycie energii wpływa też np. kamień w ekspresie do kawy czy zapieczony tłuszcz w piecu. Czystość to więc nie tylko kwestia higieny, ale również oszczędności.

 

 4. Optymalne wykorzystanie sprzętu

Warto również uczulać pracowników na racjonalne korzystanie z dostępnego sprzętu. Nowoczesna zmywarka energooszczędna nie zapewni oczekiwanych oszczędności, jeśli będzie często włączana zanim zostanie całkowicie zapełniona lub też naczynia nie zostaną odmoczone przed trafieniem do jej wnętrza. Pozwoli to również na ograniczenie zużycia wody i detergentów. Warto również tak planować pracę, by przygotowywać jednocześnie kilka potraw w piecu. Dzięki temu wskaźnik efektywności energetycznej Twojej restauracji na pewno wzrośnie.

 

Czytaj również: Sposoby oszczędzania wody w lokalu gastronomicznym – do wdrożenia od zaraz

 

5. Ogrzewanie i klimatyzacja

Ostatni ważny punkt ma związek z temperaturą panującą w lokalu. Ogrzewanie i klimatyzacja mają znaczący wpływ na efektywność energetyczną, dlatego warto się przyjrzeć temu, jak z nich korzystasz. Zmiana ustawienia termostatu nawet o jeden stopień potrafi zrobić sporą różnicę w zakresie zużycia energii. Podczas korzystania z klimatyzacji w upalne dni należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wszystkie okna i drzwi były zamknięte. Z kolei na czas wietrzenia należy wyłączyć klimatyzator. Oczywiście warto również wybrać możliwie wydajne energetycznie urządzenia grzewcze i chłodzące.

 

Dlaczego warto pamiętać o efektywności energetycznej?

Efektywność energetyczna może Ci się wydawać mało znaczącym problemem, ale jest bardzo ważna. Warto o nią zadbać przede wszystkim ze względu na:

  • koszty – rachunki za prąd to zwykle duża część stałych kosztów restauracji, a zatem obniżenie ich nawet o kilkanaście procent z reguły oznacza spore oszczędności;
  • ekologię – coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ekologii i wybiera usługi firm, które są bardziej „zielone”; dlatego mówiąc głośno o efektywności energetycznej w swojej restauracji i podjętym przez Ciebie ekologicznym rozwiązaniom, możesz zdobyć nowych klientów.

Czy warto? Spróbuj, a na pewno nie pożałujesz!

 

Szukasz efektywnej energetycznie, niezawodnej zmywarki gastronomicznej klasy premium? Możesz ją mieć już od 300 zł/miesiąc. Sprawdź naszą korzystną ofertę wynajmu zmywarek przemysłowych

 

 

 

 

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane