Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń – 8 najczęstszych przyczyn

Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń – wynajmizmywarke.pl

Prawidłowe działanie zmywarki gastronomicznej to jeden z ważniejszych czynników warunkujących płynną pracę kuchni. Jeśli rezultaty zmywania nie są satysfakcjonujące, powoduje to duże utrudnienia przy wydawaniu posiłków. Borykasz się z takim problemem? Nie wiesz, dlaczego zmywarka nie domywa i jak sobie z tym radzić? Sprawdź 85 najczęstszych przyczyn takiego stanu i ich rozwiązań.

Najnowocześniejsze na rynku, niezawodne zmywarki gastronomiczne Winterhalter – wynajem już od 330 zł/mies.

Skontaktuj się

1. Zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ zapominasz o czyszczeniu i konserwacji

Zmywarki gastronomiczne są bardzo nowoczesnymi urządzeniami. Charakteryzuje je jednak również duże obciążenie pracą. Podczas intensywnego serwisu niejednokrotnie są uruchamiane raz za razem. Często trafiają do nich przy tym resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa, mogą być więc zabrudzenia znajdujące się w jej wnętrzu i przenoszące się na myte naczynia. Wskazówką sugerującą konieczność umycia i konserwacji zmywarki może być również wydobywający się z jej wnętrza nieprzyjemny zapach.

Wbrew pozorom zmywarka nie jest w stanie oczyścić się sama. Każde urządzenie tego typu ma filtr, który wyłapuje większe zabrudzenia. W warunkach profesjonalnych należy go czyścić co najmniej raz w tygodniu, a w niektórych przypadkach nawet codziennie. Zabrudzenia mogą też trafiać pod uszczelki i w inne zakamarki. Należy więc regularnie kontrolować ich czystość i w razie potrzeby dokładnie je umyć przy użyciu przeznaczonych do tego środków.

Zatem w pierwszej kolejności sprawdź czystość filtra zmywarki i uszczelek. Zawsze pamiętaj też o wstępnym opłukaniu lub oczyszczeniu silnie zabrudzonych naczyń przed załadowaniem ich do zmywarki.

Sprawdź też: Zmywarka kapturowa – bestsellery Winterhalter do średniej i dużej gastronomii

2. Zmywarka nie domywa naczyń, bo nie stosujesz żadnej metody uzdatniania wody

W większości miejsc w Polsce woda płynąca z kranów jest „twarda”. To określenie oznacza wysoką zawartość soli mineralnych – przede wszystkim wapnia i magnezu – które wytrącają się w postaci charakterystycznych osadów nazywanych potocznie kamieniem. Wyższa twardość wody to między innymi:

  • osiadanie kamienia na elementach urządzeń i instalacji, mogące doprowadzić do ich szybszego zużycia, uszkodzenia i awarii,
  • pogorszenie jakości mycia – spowodowane przede wszystkim wpływem dużej zawartości minerałów w wodzie na działanie detergentów,
  • zwiększeniem kosztów eksploatacji zmywarki – związane ze zwiększonym zużyciem płynów myjących niezbędnym do uzyskania optymalnej jakości mycia.

Dlatego tak istotne są systemy uzdatniania wody. Jeśli nie wiesz, czemu zmywarka nie domywa, warto sprawdzić parametry wody w ujęciu oraz stosowane metody jej uzdatniania (zmiękczania). Nowoczesne zmywarki często mają wbudowane filtry. Istnieje również możliwość dokupienia w opcji systemu do uzdatniania wody, który pomoże zwiększyć skuteczność sprzętu oraz przedłużyć jego trwałość.

Uzdatnianie wody – systemy Winterhalter – wynajmijzmywarke.pl

Jakość wody ma ogromne znaczenie dla skuteczności zmywania, a także dla prawidłowego działania i trwałości zmywarki. Często zmywarka nie domywa naczyń właśnie ze względu na zbyt twardą wodę.

3. Zmywarka nie domywa naczyń ze względu na niewłaściwie ustawiony lub uszkodzony dozownik detergentu

Zmywarki gastronomiczne różnią się od tych domowych między innymi automatycznym dozowaniem chemii w zależności od wybranego programu. Wymaga to jednak najpierw prawidłowej regulacji urządzenia – należy je zaprogramować tak, aby pobierało odpowiednią ilość środka myjącego, nabłyszczacza czy soli oraz aby robiło to w odpowiednim momencie. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, może więc być również jej nieprawidłowe wyregulowanie, a tym samym nieprawidłowe dozowanie detergentów.

Regulacja dozowania chemii jest niezbędna po podłączeniu zmywarki. Zaleca się jej przeprowadzenie także po zmianie płynów i wypłukaniu wężyków od dozowników. Powinien ją przeprowadzać fachowiec. Ilość dozowanego środka zależy między innymi od:

  • rodzaju i jakości środków,
  • rodzaju naczyń i zabrudzeń, z jakimi zmywarka ma sobie radzić,
  • jakości wody.

Niewłaściwe dozowanie płynów może prowadzić nie tylko do niedostatecznej jakości mycia, ale również do nadmiernego zużywania środków, przedłużonego czasu schnięcia, pienienia się wody i wielu innych problemów.

Jednak nie tylko odpowiednia ilość dostarczanej chemii do umycia naczyń ma znaczenie. Przyczyną niedomywania naczyń może być też uszkodzony dozownik detergentu. Jego awaria może powodować, że środek myjący w ogóle nie jest dostarczany lub jego uwolnienie następuje w niewłaściwym momencie cyklu zmywania. Powodem może być uszkodzenie samych elementów dozownika (np. klapki czy mikroprzełącznika) lub głównego modułu sterującego zarządzającego pracą dozownika. Tak czy inaczej bez interwencji fachowego serwisanta się nie obejdzie.

4. Zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ stosujesz niewłaściwe środki myjące

Powodem niedostatecznej jakości mycia mogą te być niewłaściwe środki myjące. Zalecane jest stosowanie preparatów wskazanych przez producenta zmywarki. Są one opracowane w taki sposób, by idealnie współpracować z danym urządzeniem i zapewniać najwyższą skuteczność. Niedopuszczalne jest też stosowanie płynów czy innych środków (np. tabletek) przeznaczonych do stosowania w zmywarkach domowych lub mycia ręcznego.

Jeśli więc zastanawiasz się, co jest przyczyną wyciągania ze zmywarki wciąż brudnych naczyń, warto sprawdzić, czy stosujesz odpowiednie środki. Często jest to kwestia nie tylko optymalnej jakości zmywania, ale również zachowania gwarancji na sprzęt!

Może Cię również zainteresować: Chemia do zmywarki gastronomicznej a zwykłej – w czym tkwi różnica?

5. Zmywarka nie domywa naczyń ze względu na zbyt niskie ciśnienie wody

W skutecznym myciu naczyń pomaga między innymi odpowiednio wysokie ciśnienie wody. Tymczasem ciśnienie w sieci jest niestabilne i zależne od wielu czynników. Jeśli w danym miejscu podłączone są różne źródła poboru wody, ciśnienie może się obniżać, wpływając negatywnie na jakość zmywania.

Rozwiązaniem jest zakup zmywarki ze specjalną pompą, która podnosi ciśnienie wody do odpowiedniego poziomu, zapewniając optymalną skuteczność mycia. Dlatego jeszcze przed wyborem urządzenia upewnij się, że jest wyposażone w odpowiedni system. Dzięki zastosowaniu takiej pompy myjącej będziesz miał pewność, że dostarczana przez nią do dysz spryskujących woda ma zawsze optymalne ciśnienie.

6. Zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ został zablokowany swobodny przepływ wody

Jedną z częstszych przyczyn niedomytych naczyń w zmywarce jest ich niewłaściwe ułożenie w koszach. Za duży wsad (np. zbyt wysokie talerze czy garnki gastronomiczne) lub zbyt ciasno ustawione naczynia, a także przeładowanie zmywarki powodują blokowanie ruchu ramion natryskowych i brak swobodnego przepływu wody w komorze zmywania.

Aby woda w zmywarce była rozprowadzana we właściwy sposób, ustawiaj naczynia w wyznaczonych odstępach, nie kładź jednego na drugim i nie przepełniaj koszy ponad miarę.

7. Zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ ma uszkodzony elektrozawór

Przyczyną niedomywania naczyń w zmywarce może być uszkodzony elektrozawór. Ta część urządzenia odpowiada za doprowadzenie wody do komory zmywania. Gdy elektrozawór jest zatkany lub ma wadliwą cewkę, zmywarka nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody. Aby przywrócić prawidłowy dopływ wody w zmywarce gastronomicznej, powinieneś wezwać serwis.

8. Zmywarka nie domywa naczyń, ponieważ zepsuła się grzałka

Za niedokładne mycie naczyń w zmywarce może odpowiadać również uszkodzona grzałka. Zmywarki gastronomiczne pobierają zimną wodę z sieci, która następnie zostaje podgrzana do odpowiedniej temperatury. Bez wystarczająco ciepłej wody zmywarka nie usunie większości zabrudzeń. Naprawą grzałki musi się zająć serwisant.

Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym zmywaniu? Koniecznie sprawdź nasz blog!

Chętnie porozmawiamy o Twoim zmywaniu naczyń. Doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu i przygotujemy bezpłatną wycenę. Skontaktuj się z nami!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane