Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń – 5 najczęstszych przyczyn

Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń – wynajmizmywarke.pl

Prawidłowe działanie zmywarki gastronomicznej to jeden z ważniejszych czynników warunkujących płynną pracę kuchni. Jeśli rezultaty zmywania nie są satysfakcjonujące, powoduje to duże utrudnienia przy wydawaniu posiłków. Borykasz się z takim problemem? Nie wiesz, dlaczego zmywarka nie domywa i jak sobie z tym radzić? Sprawdź 5 najczęstszych przyczyn takiego stanu i ich rozwiązań.

Dlaczego zmywarka nie domywa?
Powód 1: zapominasz o czyszczeniu i konserwacji

Zmywarki gastronomiczne są bardzo nowoczesnymi urządzeniami. Charakteryzuje je jednak również duże obciążenie pracą. Podczas intensywnego serwisu niejednokrotnie są uruchamiane raz za razem. Często trafiają do nich przy tym resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa, mogą być więc zabrudzenia znajdujące się w jej wnętrzu i przenoszące się na myte naczynia. Wskazówką sugerującą konieczność umycia i konserwacji zmywarki może być również wydobywający się z jej wnętrza nieprzyjemny zapach.

Wbrew pozorom zmywarka nie jest w stanie oczyścić się sama. Każde urządzenie tego typu ma filtr, który wyłapuje większe zabrudzenia. W warunkach profesjonalnych należy go czyścić co najmniej raz w tygodniu, a w niektórych przypadkach nawet codziennie. Zabrudzenia mogą też trafiać pod uszczelki i w inne zakamarki. Należy więc regularnie kontrolować ich czystość i w razie potrzeby dokładnie je umyć przy użyciu przeznaczonych do tego środków.

Sprawdź też: Zmywarka kapturowa – bestsellery Winterhalter do średniej i dużej gastronomii

Czemu zmywarka nie domywa? Powód 2: nie stosujesz żadnej metody uzdatniania wody

W większości miejsc w Polsce woda płynąca z kranów jest „twarda”. To określenie oznacza wysoką zawartość soli mineralnych – przede wszystkim wapnia i magnezu – które wytrącają się w postaci charakterystycznych osadów nazywanych potocznie kamieniem. Wyższa twardość wody to między innymi:

  • osiadanie kamienia na elementach urządzeń i instalacji, mogące doprowadzić do ich szybszego zużycia, uszkodzenia i awarii,
  • pogorszenie jakości mycia – spowodowane przede wszystkim wpływem dużej zawartości minerałów w wodzie na działanie detergentów,
  • zwiększeniem kosztów eksploatacji zmywarki – związane ze zwiększonym zużyciem płynów myjących niezbędnym do uzyskania optymalnej jakości mycia.

Dlatego tak istotne są systemy uzdatniania wody. Jeśli nie wiesz, czemu zmywarka nie domywa, warto sprawdzić parametry wody w ujęciu oraz stosowane metody jej uzdatniania (zmiękczania). Nowoczesne zmywarki często mają wbudowane filtry. Istnieje również możliwość dokupienia w opcji systemu do uzdatniania wody, który pomoże zwiększyć skuteczność sprzętu oraz przedłużyć jego trwałość.

Uzdatnianie wody – systemy Winterhalter – wynajmijzmywarke.pl
Jakość wody ma ogromne znaczenie dla skuteczności zmywania, a także dla prawidłowego działania i trwałości zmywarki. Często zmywarka nie domywa naczyń właśnie ze względu na zbyt twardą wodę.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Powód 3: niewłaściwa regulacja dozowania chemii

Zmywarki gastronomiczne różnią się od tych domowych między innymi automatycznym dozowaniem chemii w zależności od wybranego programu. Wymaga to jednak najpierw prawidłowej regulacji urządzenia – należy je zaprogramować tak, aby pobierało odpowiednią ilość środka myjącego, nabłyszczacza czy soli. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, może więc być również jej nieprawidłowe wyregulowanie, a tym samym nieprawidłowe dozowanie detergentów.

Regulacja dozowania chemii jest niezbędna po podłączeniu zmywarki. Zaleca się jej przeprowadzenie także po zmianie płynów i wypłukaniu wężyków od dozowników. Powinien ją przeprowadzać fachowiec. Ilość dozowanego środka zależy między innymi od:

  • rodzaju i jakości środków,
  • rodzaju naczyń i zabrudzeń, z jakimi zmywarka ma sobie radzić,
  • jakości wody.

Niewłaściwe dozowanie płynów może prowadzić nie tylko do niedostatecznej jakości mycia, ale również do nadmiernego zużywania środków, przedłużonego czasu schnięcia, pienienia się wody i wielu innych problemów.

Czemu zmywarka nie domywa naczyń? Powód 4: niewłaściwe środki myjące

Powodem niedostatecznej jakości mycia mogą te być niewłaściwe środki myjące. Zalecane jest stosowanie preparatów wskazanych przez producenta zmywarki. Są one opracowane w taki sposób, by idealnie współpracować z danym urządzeniem i zapewniać najwyższą skuteczność. Niedopuszczalne jest też stosowanie płynów czy innych środków (np. tabletek) przeznaczonych do stosowania w zmywarkach domowych lub mycia ręcznego.

Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie domywa, warto sprawdzić, czy stosujesz odpowiednie środki. Często jest to kwestia nie tylko optymalnej jakości zmywania, ale również zachowania gwarancji na sprzęt!

Może Cię również zainteresować: Chemia do zmywarki gastronomicznej a zwykłej – w czym tkwi różnica?

Dlaczego zmywarka nie domywa? Powód 5: problemy z ciśnieniem wody

W skutecznym myciu naczyń pomaga między innymi odpowiednio wysokie ciśnienie wody. Tymczasem ciśnienie w sieci jest niestabilne i zależne od wielu czynników. Jeśli w danym miejscu podłączone są różne źródła poboru wody, ciśnienie może się obniżać, wpływając negatywnie na jakość zmywania.

Rozwiązaniem jest zakup zmywarki ze specjalną pompą, która podnosi ciśnienie wody do odpowiedniego poziomu, zapewniając optymalną skuteczność mycia. Dlatego jeszcze przed wyborem urządzenia upewnij się, że jest wyposażone w odpowiedni system. Dzięki temu nie będziesz musiał się zastanawiać, dlaczego zmywarka nie domywa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym zmywaniu? Koniecznie sprawdź nasz blog!

Chętnie porozmawiamy o Twoim zmywaniu naczyń! Doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu i przygotujemy wycenę! Również jeśli chcesz skontaktować się z nami w sprawie partnerstwa – nie krępuj się, ponieważ jesteśmy otwarci na partnerstwo, takie jak SlotoGate, nasz support i świetna opcja dla tych, którzy lubią codziennie grać w nowe ekscytujące gry, a także poznawać nowe historie i ustawienia.

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę