Aranżacja małego sklepu spożywczego – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Zakupy w małym sklepie spożywczym – wynajmijzmywarke.pl

Może się wydawać, że w handlu spożywczym dominują super- i hipermarkety, ale w rzeczywistości Polacy nadal chętnie odwiedzają małe sklepy. To właśnie tam mogą liczyć na wysokiej jakości towar i przyjazną obsługę. Myślisz nad założeniem biznesu tego typu? Dowiedz się, jak powinna wyglądać aranżacja małego sklepu spożywczego. Przedstawiamy 3 wartościowe porady!

1. Aranżacja małego sklepu spożywczego – właściwe ułożenie mebli i szerokość alejek

Mały sklep spożywczy powinien być bardzo dobrze zaprojektowany, aby każdy klient mógł z łatwością dotrzeć do potrzebnych produktów. Częstym błędem popełnianym podczas aranżacji małego sklepu spożywczego jest chęć zmieszczenia zbyt wielu elementów wyposażenia sklepu na małej powierzchni. Powoduje to dyskomfort klientów i sprawia, że szybciej opuszczają sklep. Wiele osób może się nawet skutecznie zniechęcić do korzystania z usług danego punktu. 

Ponadto niewłaściwy projekt sklepu spożywczego może również znacząco utrudniać pracę – np. transportowanie i rozładowywanie asortymentu.

W małym sklepie spożywczym należy szczególnie zadbać o odpowiednie rozmieszczenie regałów i zachowanie odstępów o szerokości co najmniej 120 cm. Powinno się też zostawić więcej wolnej przestrzeni przy wejściu. Dobrze, aby regały były ustawione równolegle – w ten sposób powstają alejki. Lodówki z nabiałem, wędlinami czy mrożonkami należy postawić przy ścianach, ułatwi to ich podłączenie.

Aranżacja małego sklepu spożywczego – rozstawienie regałów – wynajmijzmywarke.pl
Mały sklep spożywczy wcale nie musi być ciasny. Zachowanie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy regałami sprawi, że klienci chętnie będą odwiedzali Twój punkt. Właściwa aranżacja małego sklepu spożywczego powinna przewidywać odstęp pomiędzy regałami wynoszący co najmniej 120 cm.

 

2. Projekt sklepu spożywczego – rozmieszczenie towaru a kierunek poruszania się po sklepie

Nie od dziś wiadomo, że sposób rozmieszczenia towarów w sklepie spożywczym nigdy nie jest przypadkowy. Badania dowodzą, że przekłada się to na większą sprzedaż. Odpowiedni projekt sklepu spożywczego pod względem rozmieszczenia towarów pokieruje Twoich klientów według ustalonej ścieżki zakupowej i sprawi, że zdecydują się na większe zakupy. Najczęściej kupowane produkty zawsze powinny znajdować się na końcu. W głębi sklepu należy więc umieścić:

  • świeże pieczywo,
  • nabiał i jajka, 
  • wędliny,
  • drobne przekąski i słodycze.

Dzięki temu klienci, którzy przyjdą do sklepu po produkty pierwszej potrzeby albo szybką przekąskę, będą musieli przejść przez cały sklep. W związku z tym istnieje większa szansa, że chwycą coś spoza swojej listy. Dobrym pomysłem jest też umieszczanie obok siebie produktów komplementarnych (uzupełniających się) – np. chipsów obok piwa. Ponadto nieco większe przychody pomoże uzyskać ustawianie droższych produktów na wysokości wzroku klienta, a tańszych przy samej podłodze.

Sprawdź także: Wyposażenie sklepu mięsnego – 5 sprzętów, które trzeba mieć

3. Wyposażenie małego sklepu spożywczego – czego potrzebujesz?

Aranżacja małego sklepu spożywczego polega też na jego wyposażeniu w odpowiedni sprzęt. Może się wydawać, że w takim miejscu nie potrzeba wielu urządzeń, ale w rzeczywistości ich lista jest dość długa. 

Na pewno obowiązkowa jest kasa fiskalna – jej brak oznacza łamanie obowiązujących przepisów i może powodować nałożenie wysokiej kary finansowej lub nawet zamknięcie sklepu. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem kasy, ponieważ na rynku dostępne są różnorodne modele – od prostych po rozbudowane. Ponadto w zasadzie niezbędne jest wyposażenie małego sklepu spożywczego w terminal płatniczy. Większość klientów preferuje bowiem transakcje bezgotówkowe.

Ponadto do sklepu spożywczego z produktami na wagę trzeba kupić wagę elektroniczną. Do znakowania towarów potrzebna będzie natomiast wygodna metkownica

Jeśli w sklepie spożywczym planujesz sprzedawać świeżą żywność, będziesz potrzebować dodatkowego wyposażenia, w tym lad chłodniczych czy krajalnic. Wówczas projekt sklepu spożywczego powinien też uwzględniać zmywarkę do dokładnego czyszczenia i dezynfekcji tac, noży i innych elementów mających kontakt z żywnością. Nowoczesne zmywarki kompaktowe są wygodne w użytkowaniu i szybkie, a przy tym zmieszczą się nawet na niewielkiej przestrzeni.

Przeczytaj także: Zmywarka jako element wyposażenia sklepu spożywczego – zbędny wydatek czy konieczność? Odpowiadamy

Aranżacja sklepu spożywczego – podsumowanie

W praktyce aranżacja małego sklepu spożywczego nie jest trudna. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Aby skutecznie zaprojektować swój sklep, warto wcielić się w rolę klienta i wczuć się w jego oczekiwania

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces w tym biznesie, należy postawić też na produkty specjalistyczne z wybranej kategorii – najlepiej takie, które trudno znaleźć w innych punktach handlowych w okolicy. Dobrze jest również dopasować asortyment do wymagań lokalnego klienta – oferta małego sklepu na osiedlu mieszkaniowym zwykle będzie wyglądać inaczej niż w przypadku lokalizacji w pobliżu biur czy uczelni albo w turystycznej okolicy.

Interesują Cię inne podobne treści? Sprawdź nasz blog, gdzie znajdziesz wiele wartościowych porad!

Postaw na bezkompromisową czystość!
Bezpłatnie wyceń koszt najmu zmywarki przemysłowej dla Twojego lokalu

Zastanawiasz się, jaka zmywarka do naczyń gastronomiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania wynajmu lub ogólnej higieny i środków myjących? A może potrzebujesz porady w rozplanowaniu kuchni i zorganizowaniu procesu zmywania? Jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania! Zostaw dane, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą, by jak najlepiej przedstawić Ci zmywarki przemysłowe do naczyń. Jesteśmy przekonani, że już po krótkiej rozmowie dokonasz właściwego dla siebie wyboru.

Posiadamy także odpowiednią chemię do zmywarek! Każda zmywarka Winterhalter do perfekcyjnych efektów zmywania potrzebuje właściwie dobranej chemii. Do naszych zmywarek zalecamy stosowanie dedykowanych środków myjących i nabłyszczających Winterhalter. Gwarantują one doskonałe rezultaty zmywania, pielęgnując przy tym urządzenie. Co więcej, są one niezwykle ekonomiczne w użyciu – dzięki nim każda zmywarka gastronomiczna uniwersalna oraz dedykowana pracuje ze zwiększoną wydajnością, dbając o Twoje oszczędności.

Napisz do nas!
Z przyjemnością porozmawiamy o Twoim zmywaniu! Doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu oraz przygotujemy wycenę
* Pola wymagane